موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/12279 :کد

0

ورود یخ‌شکن گارد ساحلی آمریکا به قطب شمال

  چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۷:۱۰
تعداد بازدید : ۲۷۲   
 تحلیل ایران -ورود یخ‌شکن گارد ساحلی آمریکا به قطب شمال

در حالی که چند کشور اختلافاتی درباره مالکیت بر بخشهایی از قطب شمال دارند، گارد ساحلی آمریکا اعلام کرد یخ‌شکن «هیلی» این کشور به منطقه اعزام شده است.

در حالی که چند کشور اختلافاتی درباره مالکیت بر بخشهایی از قطب شمال دارند، گارد ساحلی آمریکا اعلام کرد یخ‌شکن «هیلی» این کشور به منطقه اعزام شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، یخ‌شکن گارد ساحلی آمریکا در راستای اعلام حضور واشنگتن در قطب شمال به این منطقه اعزام شد.

به دنبال بروز اختلافاتی بین روسیه و کانادا بر سر تملک بخشهایی از قطب شمال کشورهای حاشیه قطب شمال با حل اختلاف‌ها از طریق حکمیت سازمان ملل موافقت کردند. دانمارک در کنار روسیه، نروژ، کانادا و آمریکا  در سال 2008 توافق کرده اند که این اختلاف سرزمینی باید از طریق کنوانسیون قوانین دریاهای سازمان ملل حل شود.

در حالی که تنشهایی بر سر ادعاهای مالکیتی در قطب شمال به ویژه بین روسیه و کانادا وجود دارد، آمریکا یک ناوشکن گارد ساحلی خود را به این منطقه فرستاد.

گارد ساحلی آمریکا اعلام کرد یخ‌شکن «هیلی» که مقر مرکزی آن در سیاتل قرار دارد، پنجم سپتامبر وارد قطب شمال شد.

در بیانیه گارد ساحلی آمریکا آمده است: «در حالی که منطقه قطب در حال گشوده شدن به روی تحول و توسعه است، اطلاعات جمع‌آوری شده توسط هیلی برای فهمیدن اینکه فرایندهای علمی در قطب چگونه کار می‌کند، حیاتی‌تر خواهد شد».

آمریکا هم اکنون سه یخ‌شکن دارد اما دو تای آنها عملیاتی بوده و در حال فعالیت هستند. هفته گذشته باراک اوباما بر لزوم ساخت یخ‌شکن جدید تاکید کرده و این اقدام را برای نمایش قدرت آمریکا در منطقه قطب حیاتی خوانده بود.

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :