موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/12290 :کد

0

اسپوتنیک: انتقال اورانیوم غنی شده از ایران زمان‌بر خواهد بود

  چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۸:۲۸
تعداد بازدید : ۱۷۰   
 تحلیل ایران -اسپوتنیک: انتقال اورانیوم غنی شده از ایران زمان‌بر خواهد بود

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داد: روسیه انتقال اورانیوم غنی شده زیر ۲۰ درصد را از ایران پیش از شروع سال جدید میلادی آغاز نخواهد کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، یک منبع دیپلماتیک بلندپایه در وین روز چهارشنبه (امروز) در گفت‌وگو با خبرگزاری ریانووستی گفت: حل مسائل فنی برای انجام عملیات انتقال اورانیوم غنی شده زیر 20 درصد از ایران تا پیش از ژانویه یا فوریه 2016 پایان نخواهد یافت. بنابراین این اقدام قبل از آغاز سال جدید میلادی انجام نمی‌شود.

به گفته این منبع دیپلماتیک، یک سری از اقدامات مربوطه شامل، رویه‌های قانونی و سازمانی، امضای قراردادهای دو جانبه، برنامه‌ریزی برای انتقال اورانیوم و آماده‌سازی تاسیسات ذخیره‌سازی هنوز کامل نشده است.

وی تصریح کرد: رویه‌های قانونی و سازمانی زیادی وجود دارد، اگر چه دو طرف بر لزوم انجام این اقدامات در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید دارند.

به گزارش اسپوتنیک، ایران و گروه 1+5 در 14 ژوییه (23 تیرماه) به یک توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای تهران و زمان‌بندی لغو تحریم‌های این کشور دست یافتند. بر اساس این توافق که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نام دارد، ایران باید ذخیره اورانیوم غنی شده خود در سطوح پایین را به میزان چشمگیری کاهش دهد و آن را به 300 کیلوگرم برساند.

تهران و مسکو نیز قرار است طبق این توافق مازاد اورانیوم غنی شده ایران را با اورانیوم طبیعی تبادل کنند.

این منبع دیپلماتیک افزود: اجرای توافق هسته‌ای احتمالا در بهار 2016 آغاز می‌شود. انجام رویه‌ها ادامه دارد اما اکنون در عمل پیش از آن چه در مذاکرات به نظر می‌آمد زمان‌بر است.

منبع:ایسنا

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :