موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/123082 :کد

اردن و آمریکا

افزایش تحرکات اردن و آمریکا در جنوب سوریه

  دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۷:۰۵
تعداد بازدید : ۱۶۰   
 تحلیل ایران -افزایش تحرکات اردن و آمریکا در جنوب سوریه

-شبکه المیادین از استقرار نیروهای ویژه اردنی و آمریکایی در مرز اردن با سوریه و ورود خودروهای زرهی آمریکایی به اردن و تحرکات حساس و خطرناک اردن و آمریکا در مرزهای جنوبی سوریه همرز با این کشور خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران زرهپوش های آمریکایی به منطقه مرزی 'المفرق' اردن وارد شده اند.
براساس این گزارش، 26 مارس گذشته کشتی حمل و نقل 'Liberty Passion' ساحل 'لیورنو' در ایتالیا را ترک کرد. این ساحل یکی از مهم ترین بنادری است که ناوگان ششم آمریکا از آن برای انتقال تجهیزات نظامی و تقویت جبهه های جنگ به مهمات و ذخایر نظامی استفاده می کند. این ساحل در حملات هوایی آمریکا به لیبی در سال2011 نیز بکار گرفته شد.


طبق این گزارش، کشتی یاد شده در 31 مارس به رومانی رسیده در حالی که با خود 250 ابزار نظامی بهمراه داشته و برخی از آنها را برای انجام تمرینات روتین در سواحل آن پیاده کرده است.

 

در شش آوریل این کشتی سواحل رومانی را ترک کرده و به سمت آب های مدیترانه حرکت کرده است و این درست زمانی بوده که عبدالله دوم در آمریکا با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیدار داشت.


این کشتی در ساعت 5 پس از گذشت یک ساعت و 12 دقیقه از انجام حمله در فرودگاه هوایی سوریه وارد کانال سوئز شد و در ساعت 9و 45 دقیقه عصر به خلیج 'العقبه' اردن وارد شده است.
حضور این کشتی در این خلیج آن هم همزمان با این حمله، امری خلاف رویه معمول بوده است.
نیروی دریایی آمریکا هیچ گزارشی در خصوص ماموریت این کشتی در اردن ارایه نداده اما گزارش ها حاکی از آن است که این کشتی تجهیزات ویژه برای مسلحان مخالف سوریه موسوم به 'ارتش آزاد' سوریه پیاده کرده و این در حالی است که اخباری در خصوص آغاز عملیات جدیدی در جنوب سوریه در استان درعا همانند عملیات 'سپر فرات' در شمال سوریه با نظارت آمریکا وجود دارد.


در همین حال، برخی منابع به روزنامه سعودی الشرق الاوسط گفتند که اردن و آمریکا درخصوص حمایت از گروه مسلح موسوم به ارتش آزاد در سوریه توافق کرده اند.


این روزنامه امروز دوشنبه به نقل از منابع گروه ارتش آزاد نوشت: بعد از سفر چند هفته پیش عبدالله دوم شاه اردن به آمریکا، توافق برای تشکیل یک نیرو با حمایت پنج کشور و مجهز کردن عناصر ارتش آزاد در منطقه به سلاح و تجهیزات مدرن و حرکت به سمت شهر دیر الزور در شرق سوریه به منظور (به ادعای این منابع) آزادسازی آن از دست داعش صورت گرفت.


براساس برآوردها در محافل همپیمانان سوریه حمله اخیر آمریکا به پایگاه هوایی این کشور تلاشی بود برای بسط نفوذ آمریکا در مرزهای شمال عراق در مرزهای جنوب اردن و نیز واشنگتن سعی دارد که حمایت خود را از نیروهای دمکراتیک کرد در شمال سوریه و همپیمانان خود در جنوب سوریه افزایش دهد.


ایرنا نوشت: همچنین شبکه المیادین آورده که به همه این موارد می توان به گفت و گوی شاه اردن با روزنامه واشنگتن پست و به ترس خود از ارتباط و نزدیکی جغرافیایی عراق، ایران، سوریه و حزب الله اشاره کرد که نشان می دهد در دیدار عبدالله دو م و ترامپ درباره عملیات های مشترک در مرزهای اردن توافق ها و اعلام آمادگی هایی صورت گرفته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :