موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/123104 :کد

در پی انفجارهای تررویستی؛

تلفات انفجارهای تروریستی مصر

  دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ — ۲۱:۴۰
تعداد بازدید : ۱۵۴   
 تحلیل ایران -تلفات انفجارهای تروریستی مصر

در دو انفجار روز یک‌شنبه دست‌کم ۴۴ نفر جان خود را از دست دادند و ده‌ها نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. شامگاه یکشنبه، گروه تروریستی داعش اعلام کرد نفرات او این حملات را انجام داده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر ساعتی پس از انفجارها در شهرهای «طنطا» و «اسکندریه»، در یک سخنرانی رسانه‌ای زنده اعلام کرد خواستار برقراری سه ماه وضعیت اضطراری در این کشور می‌شود.


ایلنا نوشت: در دو انفجار روز یک‌شنبه دست‌کم ۴۴ نفر جان خود را از دست دادند و ده‌ها نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. شامگاه یکشنبه، گروه تروریستی داعش اعلام کرد نفرات او این حملات را انجام داده‌اند.رئیس‌جمهوری مصر اکنون خواستار افزایش شمار سربازها و نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان‌های دولتی و حساس و نیز کلیساها شده‌است. طرح او برای برقراری وضعیت اضطراری به‌مدت سه ماه باید به تصویب پارلمان مصر برسد.انفجار در شهر طنطا، که در ۱۰۰ کلیومتری قاهره، پایتخت مصر قرار دارد، به کشته‌شدن ۲۵ نفر و زخمی شدن دست‌کم ۷۸ نفر دیگر انجامیده‌است.انفجار دوم در اسکندریه، آن‌طور که وزارت کشور مصر گفته، انتحاری بوده‌است و در آن شماری از افسران پلیس نیز کشته شده‌اند. مهاجم انتحاری در تلاش بود تا خود را به ورودی کلیسا برساند که پلیس در نهایت مانع از این کار شده‌است.


کلیسایی که در اسکندریه هدف قرار گرفته، یک مکان تاریخی و محل حضور پاپ قبطی‌‌های مصر است.مسیحیان ۱۰ درصد جامعه مصر را تشکیل می‌دهند. انجارهای اخیر تنها اندکی پیش از آغاز مراسم عید پاک، از مهم‌ترین مراسم دینی مسیحیان رخ داده؛ مراسمی که در سال جاری میلادی، ۱۶ آوریل، یعنی یک هفته دیگر برگزار خواهد شد. همچنین «پاپ فرانسیس» رهبر کلیسای کاتولیک قرار است در روزهای ۲۸ تا ۲۹ آوریل به مصر سفر کند.حملات انتحاری و کشتار غیرنظامیان و نیز اقلیت‌ها در مصر به‌دست گروه‌های افراطی پیش از این نیز سابقه داشته‌است. در جریان انفجاری در کلیسایی در اسکندریه در مراسم سال نوی میلادی ۲۰۱۱ دست‌کم ۲۱ نفر کشته شده بودند. دو سال پیش گروه داعش ویدئویی را منتشر کرد که در آن گردن‌زدن ۲۱ نفر از شهروندان قبطی‌ مصر نشان داده شده بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :