موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست استان ها

a/12358 :کد

0

فرسایش خاک در قزوین بیش از ۱۳ تن در هکتار است

  پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۴:۳۹
تعداد بازدید : ۴۴۹   
 تحلیل ایران -فرسایش خاک در قزوین بیش از ۱۳ تن در هکتار است

رئیس اداره ارزیابی و اطلاعات جغرافیایی آبخیزداری استان قزوین گفت: بر طبق آمار گزارش شده از پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور، فرسایش خاک در استان قزوین بیش از ۱۳ تن در هکتار است.

رئیس اداره ارزیابی و اطلاعات جغرافیایی آبخیزداری استان قزوین گفت: بر طبق آمار گزارش شده از پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور، فرسایش خاک در استان قزوین بیش از ۱۳ تن در هکتار است.

 مهدی شاپورزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین اظهار داشت: متأسفانه میزان فرسایش خاک در استان به 7/12 تا 14 تن در هکتار می‌رسد که یکی از مهم‌ترین دلایل فرسایش خاک در استان قزوین، عدم پوشش گیاهی در بعضی از مناطق است.

رئیس اداره ارزیابی و اطلاعات جغرافیایی آبخیزداری استان قزوین خاطرنشان کرد: متأسفانه پوشش‌های گیاهی در استان قزوین به دلایل مختلف از جمله استفاده بی‌رویه دام‌ها از مراتع و چرای دام‌های سنگین همچون شتر در برخی از مراتع استان و نیز آتش‌سوزی‌هایی که در مراتع و جنگل‌ها اتفاق می‌افتد سبب شده پوشش‌های گیاهی بسیاری از مراتع استان از بین برود.

شاپورزاده در رابطه با خسارت اقتصادی ناشی از فرسایش خاک در کشور بیان کرد: بر طبق آمار پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور خسارت ناشی از فرسایش خاک در کشور بیش از 10 میلیارد دلار در سال بوده که رقم قابل توجهی است و باید مسئولان حفاظت از منابع طبیعی به سرعت اقدامات اجرایی در راستای برطرف کردن این مشکل را به کار گیرند.

رئیس اداره ارزیابی و اطلاعات جغرافیایی آبخیزداری استان قزوین عنوان کرد: اقداماتی از جمله قرق کردن برخی از مراتع و درختکاری در برخی از مناطق استان انجام شده و طرح‌هایی از جمله تشکیل کمپ‌های شترسواری در استان در راستای حفاظت از مراتع، در دست اجراست و امیدوارم هر چه زودتر طرح‌های بهره‌برداری صحیح از مراتع، در استان قزوین اجرایی شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :