موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/12396 :کد

0

اختلاف جمهوری خواهان درباره نحوه رای گیری توافق هسته ای

  پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۵
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -اختلاف جمهوری خواهان درباره نحوه رای گیری توافق هسته ای

به رغم موضع مشترک قانونگذاران جمهوری خواه درباره مخالفت با توافق هسته ای 'باراک اوباما' رئیس جمهوری آمریکا با ایران، آنها درباره نحوه رای گیری درباره این توافق اختلاف دارند.

به گزارش تحلیل ایران ، روزنامه آمریکایی 'وال استریت ژورنال' نوشت: به رغم موضع مشترک قانونگذاران جمهوری خواه درباره مخالفت با توافق هسته ای 'باراک اوباما' رئیس جمهوری آمریکا با ایران، آنها درباره نحوه رای گیری درباره این توافق اختلاف دارند.

این روزنامه آمریکایی در مطلبی به قلم 'کریستینا پترسون' با اشاره به نشست روز چهارشنبه مجلس نمایندگاه آمریکا، افزود: پس از مخالفت برخی از جمهوری خواهان با طرح اولیه، رهبران جمهوری خواه مجبور به تاخیر انداختن و تغییر سریع رویکرد خود برای رای گیری درباره توافق شدند.
انتظار می رود که مجلس نمایندگان آمریکا در این هفته درباره سه اقدام دیگری رای گیری کند که هدف از آن ابراز مخالفت با توافق هسته ای با ایران است و راه را برای شکایت از کاخ سفید در این زمینه باز می گذارد.
این روند جدید بازتاب تلاش جمهوری خواهان درباره چگونگی توقف توافقی است که با وجود مخالفت آنها احتمالا اجرایی خواهد شد؛ اوباما تاکنون آرای کافی را برای تضمین جلوگیری از مخالفت با توافق در سنا کسب کرده است.
برخی از قانونگذاران جمهوری خواه ابراز نگرانی کرده اند که کاخ سفید به طور کامل به قانونی متعهد نیست که ماه مه (اردیبهشت) گذشته در کنگره تصویب شد و به نمایندگان اجازه بررسی توافق را می دهد.
بررسی 60 روزه این توافق از 20 ژوییه (29 تیر) همزمان با تحویل همه اسناد مربوط به توافق از سوی کاخ سفید به کنگره آغاز شد و در 17 سپتامبر(26 شهریور) پایان می یابد.
اما برخی از جمهوری خواهان می گویند که زمان بررسی هنوز شروع نشده زیرا دولت آمریکا همه مدارک مربوط به اسناد محرمانه توافقات جانبی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را به آنها ارائه نداده است.
این در حالی است که مقامات آژانس گفته اند که توافقات محرمانه را در اختیار هیچ کشوری از جمله آمریکا قرار نمی دهند.
بر اساس توافقی که 14 ژوییه در وین به دست آمد، اتحادیه اروپا و سازمان ملل تحریم های شدید بین المللی علیه ایران را بنابر تعهد ایران به مفاد توافق، لغو می کنند.
جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا نخست قصد داشتند، قطعنامه ای را در رد این توافق تصویب کنند اما انتظار می رود این بخش از کنگره آمریکا درباره اقداماتی رای گیری کند که نشان می دهد اوباما از قانون مصوب ماه مه درباره تحویل همه مدارک مربوطه پیروی نکرده است.
قانونگذاران آمریکایی سپس درباره قطعنامه ای برای تصویب توافق رای گیری خواهند کرد که احتمال می رود در مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری خواهان رای نیاورد.
مجلس نمایندگان آمریکا در نهایت درباره اقدامی برای جلوگیری لغو تحریم های ایران از سوی اوباما رای گیری خواهد کرد.
جمهوری خواهان آمریکا روز چهارشنبه همچنین گفتند که موضوعی را در دست بررسی دارند که باراک اوباما را به خاطر متعهد نبودن به قانون ماه مه تحت پیگرد قرار می دهد.
'مت سلمون' نماینده جمهوری خواه ایالت آریزونا در این زمینه گفت: این قانونی بود که رئیس جمهوری آمریکا امضا کرد مبنی بر این که همه مدارک قبل از شروع روند بررسی توافق در اختیار کنگره قرار گیرد اما این اسناد به دست کنگره نرسیده است.
مقامات کاخ سفید می گویند، به طور کامل به قانون بررسی توافق از جمله ارائه اطلاعاتی به اعضای کنگره درباره موضوعات مربوط به توافقات آژانس پایبند بوده اند.
برخی از قانونگذاران آمریکایی گفته اند که با پیگرد اوباما به اهداف خود در جلوگیری از اجرای توافق دست نخواهد یافت.
'باب کروکر' سناتور جمهوری خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت: بهترین راه برای ابراز نگرانی درباره اسناد محرمانه و در عین حال ابراز نگرانی درباره خود توافق، رای گیری درباره تصویب نکردن آن است.
در عین حال، جامعه اطلاعات آمریکا تاکید دارد که می تواند تعهد ایران به توافق را حتی در خارج از نظارت آژانس تحت نظر داشته باشد.
'جیمز کلاپر' مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا در کنفرانسی در واشنگتن تحت عنوان نشست امنیت ملی و اطلاعاتی گفت: ما قابلیت های مستقلی داریم که می توانیم بر جنبه های صنعتی هسته ای ایران نظارت داشته باشیم.
وی از بیان جزییات بیشتری در این زمینه خودداری کرد.
کلاپر که سازمان متبوعش با سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و آژانس امنیت ملی (NSA) همکاری دارد از پیش بینی این که آیا دولت ایران به توافق هسته ای پایبند خواهد بود یا نه خودداری کرد، اما گفت آمریکا و دیگران در صورت تخطی ایران از محدودیت های برنامه هسته ای اش از این امر آگاه خواهند شد.
وی گفت: کاملا مطمئن هستم که می توانیم با استفاده از منابع خود و آژانس بر اقدامات ایران نظارت داشته باشیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :