موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی مسکن

a/124292 :کد

بر اساس گزارش؛

مسکن اجتماعی از مسکن مهر بدتر است

  چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ — ۲۰:۱۰
تعداد بازدید : ۲۶۳   
 تحلیل ایران -مسکن اجتماعی از مسکن مهر بدتر است

پژوهشگر حوزه مسکن با اعلام این‌که کاهش تورم اقتصاد که دولت به آن افتخار می‌کند ناشی از رکود بوده است، گفت: مسکن اجتماعی دولت یازدهم از طرح مسکن مهر بدتر است.

 به گزارش تحلیل ایران،علی چگنی در برنامه مناظره شبکه گذشته یک سیما اظهار کرد: مسکن دغدغه بزرگ همه مردم در همه دنیاست، دولت ها در سده‌ی اخیر توجه ویژه‌ای به تامین این نیاز مردم داشته‌اند تا بتوانند مسائل و مشکلاتی را که در این زمینه وجود داشته است حل کنند.دولت ها در سده اخیر تلاش کرده‌اند تا برای تامین مسکن به خصوص برای اقشار کم درآمد برنامه ریزی داشته باشند و کشور ما نیز مستثنی از این موضوع نیست. در ایران قانون اساسی وظایفی برای حاکمیت و دولت تعیین کرده است که توجه به تامین مسکن برای گروه‌های کم درآمد دارد.

 

وی با بیان این‌که پس از انقلاب در دهه‌‌های مختلف برنامه‌های مختلف به شکل‌های گوناگون برای تامین نیاز مردم در زمینه مسکن اجرا شده است، افزود: هر یک از این برنامه‌ها به نوبه خود عواید مثبت و منفی داشتند زیرا بخشی از آن تجربیاتی بود که ما پیاده می‌کردیم و بخشی از آن بهره‌گیری از تجریبات کشورهای دیگر بود. در یک دوره واگذاری زمین از برنامه های ما برای تامین مسکن بود، در دل مطالعات انجام شده برای مسکن، طرح جامع مسکن به عنوان یک برنامه بزرگ مطرح شد.وی افزود: طرح مسکن مهر 9 محور و 55 برنامه اجرایی داشت که به عنوان یک طرح پایه به طور مطلق غلط نبوده است اما چون در اجرا، طرح بسیار بزرگ شد بنابراین به سرمایه گذاری و مساحت بزرگتر نیاز بود.


تسنیم نوشت: در ادامه افشین پروین پور پژوهشگر حوزه مسکن نیز با بیان این که باید دو رویکرد را در تامین مسکن افراد کم درآمد و متوسط در نظر بگیریم، گفت:‌یکی نگاه سرمایه‌ای و یکی نگاه مصرفی است، در نگاه سرمایه ای، سیاست گذار بازار را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که تولیدکننده مسکن سود ببرد و بعد از انقلاب تاکنون نگاهی که در تامین مسکن وجود داشته همین نگاه بوده است.نگاه سرمایه ای تامین مسکن را برای اقشار کم درآمد سخت کرده است و طرح مسکن مهر اولین طرحی بود که با نگاه مصرفی اجرا شد در واقع در این طرح متقاضی با حداقل قیمت مسکن را تهیه می کند.


وی تاکید کرد: اکنون بیش از 12 میلیون دختر و پسر جوان به خانه نیاز دارند و در 10 سال آینده، این رقم به 16 میلیون خواهد رسید، که برای این تعداد به 14 میلیون واحد نیاز داریم.وی افزود: دو میلیون واحد مسکونی ناپایدار در بافت‌های فرسوده داریم که این رقم در 10 سال آینده به 6 میلیون خواهد رسید، در واقع در 10 سال آینده ما به حدود 20 میلیون واحد مسکونی نیاز داریم که باید ساخته شود و برای این امر به نهضت مسکن سازی نیاز داریم.کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که با 50 تا 70 هزار واحد در سال به هدف نخواهیم رسید خیلی از جوانان ما که به تجرد قطعی رسیده اند علت آن را نبود مسکن دانستند، افزود:‌ طرح مسکن مهر طرح خوبی به شمار می رود که دارای اشکالات و نواقص است.


*قرار نیست دولت برای همه مسکن بسازد

مدیرکل اقتصاد و مسکن وزارت راه وشهر سازی گفت: مسکن مهر در مقیاس بزرگی شروع شد و حجم زیادی داشت ولی قرار نیست که دولت برای همه مسکن بسازد بلکه باید زمینه  مشارکت بخش خصوصی را فراهم سازیم و آنچه برای ما تعریف شده این است که دولت باید برای اقشار ضعیف مسکن تولیدکند. چگنی افزود: مسکن مهر با حجم گسترده ای که داشت باعث مشکلات عدیده زیر ساختی شد و به همین علت در برخی مناطق از هدف اولیه بازماند و حتی باعث نوعی تورم شد به حدی که هزینه قرارداد اولیه  از 300 هزار تومان به 700 هزار تومان رسید.


وی با بیان اینکه باید سیاستگذاری همگون با مسکن مهر در سایر  بخش های اقتصادی اندیشیده شود تا اثرات منفی نگذارد گفت: به هرحال دولت دنبال سوداگری و کسب سود از مسکن نیست و به دنبال تسهیل امور مسکن است.وی با اشاره به اینکه بررسی ها نشان میدهد حدود 200 میلیارد دلار سرمایه در این بخش بلوکه شده است گفت: یکی از مشکلات بخش مسکن تقویت بخش تقاضاست و ما باید این قسمت را تقویت کنیم.پروین پور پژوهشگر اقتصاد مسکن  با بیان اینکه به هر حال مسکن مهر اجرا شده است و اینکه عده ای می گویند باید به طور کامل کنارگذاشته شود باید طرح جایگزین خود را معرفی کند، گفت: مسکن مهر را دولت اجرا نکرد بلکه فقط ناظر بود و بخش خصوصی آن را اجرا کرد. به هر حال روند تورم بخش مسکن به صورتی بوده است که بسیاری از اقشار متوسط به علت مشکل مسکن به کم درآمد تبدیل شده اند و دولت نمی تواند دراین خصوص بی تفاوت باشد.


وی با قبول وجود برخی ایرادها در بحث مکان یابی مسکن مهر دربرخی مناطق گفت: موافقم که باید دراین حوزه طوری کار شود که سایر بخش ها ضربه نخورد .وی با بیان اینکه منابع مالی مسکن مهر از پایه پولی کشور تامین شد و باعث افزایش حجم نقدینگی و تا حدودی تورم شد گفت: با این حال بسیاری از کشورهای بزرگ در شرایط بحران از افزایش پایه پولی استفاده می کنند ولی اگر بخواهیم مشکلی پیش نیاید باید تورم را کنترل کنیم.


* بحث جدایی گزینی اجتماعی برچسب است

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که بحث جدایی گزینی اجتماعی نادرست است، اظهار کرد:  سیاست گذاری درباره مسکن ابعاد گوناگونی دارد که می‌توان به قوانین شهرسازی و فواصل شهرهای جدید با شهرهای بزرگ اشاره کرد و افزود: بحث جدایی گزینی اجتماعی برچسبی بر اقشار جامعه است.وی بیان کرد: زدن برچسب به اقشار جامعه سبب اختلاف اجتماعی می شود، باید فضاهای اجتماعی مشترکی ایجاد شود که در بعد مسکن مهر به آن توجهی نشده است . مسائلی همچون رسیدگی به بافت های فرسوده می تواند به کاستن از فاصله گذاری اجتماعی بینجامد که این مهم به تصمیم حاکمیت بر می گردد.مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: بحث مالیات بستن به خانه های خالی در قالب قانون وضع شده و در حال بررسی های نهایی برای اجراست دولت موظف است وظیفه حاکمیت را انجام دهد پس مسکن مهر را ادامه داد فراموش نکنیم که 18 هزار میلیارد تومان از وام های مسکن مهر در همین دولت پرداخت شده است.


*ایجاد شهرهای جدید تازه نیست

افشین پروین پور پژوهشگر حوزه مسکن گفت: بحث ایجاد شهرهای جدید موضوع تازه ای نیست و صد سال قدمت دارد شهرهای جدید باید ماموریت گرا ساخته شوند و از جمعیت سرریز شهرهای بزرگ تر ایجاد گردند.وی طرح مسکن اجتماعی دولت یازدهم را بدتر از مسکن مهر دولت قبل دانست و افزود: در طرح مسکن اجتماعی بار مالی بیشتری به دولت تحمیل می شود پس بهتر است از ظرفیت داخلی شهرها (بافت های فرسوده) بیشتر استفاده گردد و قانون بستن مالیات به خانه های خالی اجرایی شود.


وی تصریح کرد: دولت قبل حدود 80 درصد از مسکن مهر را تکمیل و تحویل دولت یازدهم داد و این دولت با مشکلاتی همچون کمبود منابع مالی که حاصل از بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی است، مسکن مهر را همراهی می کند به گونه ای که از اواسط سال 95 حدود 10 هزار و 154 میلیارد تومان بازگشت مبالغ از سوی مردم به دولت بوده که صرف پرداخت بدهی های بانک مسکن به بانک مرکزی شد به جای آنکه صرف تکمیل طرح های مسکن مهر شود.وی بخشی از مشکلات صاحبان مسکن مهر را چنین یادآور شد که واحدهای افتتاح شده هنوز تحویل داده نشده اند، بابت وام مسکن از ما ضامن می خواهند و ما نداریم و گله مندهایی دیگر .چگنی پاسخ داد: مشکلات همیشه بوده و است اما فراموش نکنیم که حدود 880 هزار واحد در دولت یازدهم افتتاح شده و 270 هزار واحد باقی مانده است که تعدادی از آنها بدون متقاضی است وگرنه آن هم تکمیل شده است .


*کاهش تورم ناشی از رکود

پروین‌پور با بیان این‌که کاهش تورم که دولت به آن افتخار می‌کند ناشی از رکود بوده است، گفت: یکی از شعارهای دولت، تکمیل کردن مسکن مهر بود؛ اما در ادامه مسئولان وزارت راه از طرح مسکن مهر  با تعاریفی چون تورم زا بودن، سیب گندیده، خانمان برانگیز، فاجعه آمیز، معضل و طرح توپولیستی نام بردند.وی افزود: 750 هزار خانوار هنوز خانه هایشان را تحویل نگرفته‌اند، این در حالی است که آن‌ها می‌گویند که به آنها گفته شده است که باید قسط‌های خانه هایشان را بپردازند و در صورت پرداخت نکردن قسط‌ها قراردادشان به طور کامل ملغی می شود.پروین پور گفت: بارها و در سال‌های 93، 94 و 95 دولت قول تکمیل این طرح را تا پایان سال داده در حالی که هم اکنون این اتفاق نیافتاده است.


وی تاکید کرد: بارها دولت یکی از دستاوردهای خود را کنترل تورم دانسته است در حالی که برخی گروه‌های کالایی مصرفی که وزن آن‌ها در محاسبه تورم بالاست یکی از آنها همین مسکن بوده که درگیر رکود بوده و همین سبب شده است که تورم کاهش پیدا کند. چگنی مدیرکل اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز در ادامه این برنامه گفت: مسائل و مشکلات وجود دارد اما نباید بزرگ نمایی کرد.وی افزود: در ابتدای کار این دولت با یک تورم 35 درصدی و رشد اقتصادی منفی روبه‌رو بودیم اما اکنون با یک تورم تک رقمی و رشد اقتصادی مثبت مواجه هستیم و این نشان دهنده آن است که رویکرد و برنامه‌ریزی پشت این اتفاقات بوده است. تامین مسکن برای گروه های کم درآمد وظیفه دولت است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :