موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ها

a/124580 :کد

بر اساس گزارش؛

توقف وام‌دهی بانکها در سال۹۶

  دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۸:۲۸
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -توقف وام‌دهی بانکها در سال۹۶

فروردین هم رو به اتمام است اما شعب بانکی همچنان در مقابل درخواست مردم برای دریافت وام، مقاومت می‌کنند. گویا بانکها بعد از ۲۸ روز، هنوز کرکره‌ها را بالا نداده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران، اولین ماه سال کم کم رو به اتمام است و تا چند روز دیگر، نام این ماه بهاری هم از گردونه تقویم‌های امسال حذف می‌شود. کارها هنوز شتاب لازم را نگرفته و اقتصاد در یک توقف کوتاه‌مدت بعد از تعطیلات نوروز، خود را آماده روزهای پر تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری می‌کند.


هنوز هم همچون گذشته، بانکها نقش اول را در تامین مالی بنگاههای اقتصادی و حتی مردم کوچه و بازار بازی می‌کنند و هر کسی که وام و تسهیلاتی نیاز داشته باشد، اولین جایی را که به سراغش می‌رود، بانک است. اما بانکها گویا، هنوز کرکره تسهیلات‌دهی در سال ۹۶ را بالا نکشیده اند یا اگر هم بالا کشیده اند، در  شعبات معدودی درخواست‌های مردم اجابت می‌شود.البته مدتها است که بانکها از ارایه وام‌های خرد به مردم طفره می‌روند و هر کسی که وامی بخواهد، باید اصطلاحا کفشی  آهنی بپوشد و روانه این شعبه و آن شعبه شود تا بلکه بتواند قرضی داشته باشد که حداقل گرهی از کارش باز کند. بانکها خیلی وقت است که ترجیح می‌دهند خود را درگیر وام‌های خرد نکنند و اگر هم بانک مرکزی، با چوب تکلیف از آنها می‌خواهد که در برخی طرح‌های تامین مالی مشارکت کنند، باز هم با بی میلی و یک خط در میان، وام‌دهی را انجام می‌دهد؛ حال هم که همه اولویت نظام بانکی، به سمت تامین مالی بخش تولید و صنایع کوچک و متوسط متمرکز شده است و دیگر، خبری از طرح‌های پر سر و صدای وام‌های خرید کالا و کارت‌های اعتباری نیست.


بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر از شعب بانکی حکایت از آن دارد که هنوز دستورالعمل ارایه وام‌های خرد از سوی شعب مرکزی بانکها به سایر شعب ابلاغ نشده و اگر فردی به عنوان متقاضی، سری به بانکها بزند، حتما باید منتظر دست رد متصدی بانک بر سینه‌اش باشد.یکی از متصدیان بانکی در این رابطه به خبرنگار مهر می‌گوید: هنوز دستورالعمل جدید برای اعطای وام در سال ۹۶ به شعب ابلاغ نشده و مشخص نیست که استراتژی برای پرداخت وام در سال جدید چه باشد. البته سال گذشته بسیاری از بانکها به بهانه اعطای کارت اعتباری طلایی، نقره‌ای و برنز، پرداخت تسهیلات خرد را متوقف کردند و حتی کارنامه درخشانی هم از همراهی با بانک مرکزی به جای نگذاشتند.


وی می‌افزاید: تا این لحظه هیچ ابلاغیه جدیدی برای ادامه طرح اعطای کارتهای اعتباری طلایی، نقره‌ای و برنز به بانکها از سوی بانک مرکزی داده نشده و بانکها هم البته تمایلی ندارند که این طرح را ادامه دهند؛ چراکه منبع اصلی تامین مالی برای این طرح، منابع داخلی بانکها است که به دلیل موضوعاتی همچون مطالبات معوق و عدم وصول بدهی ها، منابع داخلی بانکها هم با مشکلاتی مواجه است.یکی دیگر از متصدیان بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: منابع بسیار محدود است و قطعا، اولویت‌ها باید مشخص شود. ضمن اینکه هر بانکی هم که منابعی در اختیار دارد، تلاش می‌کند که بسته به سیاست‌های خود و نوع تعامل و رفتاری که با بانک مرکزی دارد، روند اعطای وام را ساماندهی کند.


وی اظهار داشت: مردم هم البته دیگر مراجعات کمتری به بانکها برای دریافت وام نسبت به گذشته دارند، چراکه هر بار با طرح موضوع جدیدی از سوی بانکها مواجه می‌شوند که عملا آنها را در دسترسی به منابع بانکی برای اعطای وام، ناامید می‌کند؛ به خصوص اینکه بانکها برای پرداخت وام‌های خرد به مردم، وثایق بسیاری را طلب می‌کنند و معمولا، سخت‌گیری برای ضامن‌ها و نوع وثایق، ریزش زیادی در تقاضاهای دریافت وام به دنبال دارد.به هر حال اکنون ماه اول سال رو به پایان است و هنوز هم مشخص نیست که استراتژی امسال تسهیلات دهی بانکها به چه نحوی باشد. شاید هم باید منتظر ماند و دید که بعد از انتخابات ریاست جمهوری، با روی کار آمدن دولت جدید، بانکها چه استراتژی را در مقابل بانک مرکزی به کار خواهند بست و آیا استراتژی جدیدی برای پرداخت تسهیلات خرد به آنها ابلاغ می‌شود؟

                               

بانک     وام     تسهیلات     اقتصاد     ضامن    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :