موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/125236 :کد

احضار روح میتران توسط سوسیالیست‌های فرانسه

تحلیل ایران

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ — ۱۰:۲۲
تعداد بازدید : ۳۴۷   
 تحلیل ایران -احضار روح میتران توسط سوسیالیست‌های فرانسه

حزب سوسیالیست فرانسه پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری در وضعیت بسیار سختی به سر می برد.

آشفتگی درحزب سوسیالیست به نقطه اوج خود رسیده است، به گونه ای که حتی میان اعضای ارشد این حزب بر سر نحوه تعامل با امانوئل ماکرون نامزدمستقل راه یافته به دور دوم انتخابات اختلاف نظر وجود دارد.آرای 7 درصدی نامزد حزب سوسیالیست در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بدترین ضربه بر پیکر این حزب سنتی محسوب می شود. حزب سوسیالیست نه تنها در این دور از انتخابات نتوانست به مانند همیشه به عنوان یک پای فینال انتخابات دور نهایی حضور داشته باشد، بلکه آرای کمتری را نسبت به حزب چپ افراطی به رهبری ژاک ملانشون کسب کرد. بنابراین، دوران سیاه حزب سوسیالیست فرانسه آغاز شده است.


فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه به نماد شکستی تمام عیار در کاخ الیزه تبدیل شده است. هم اکنون دغدغه احیای حزب سوسیالیست و خروج این حزب از وضعیتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، لحظه‌ای ذهن سران این حزب را آرام نمی‌گذارد. با این حال باید اذعان کرد که حزب سوسیالیست شاید تا بیش از دو دهه نتواند به صحنه سیاسی و اجرایی فرانسه باز گردد. حزب جمهوریخواه فرانسه هم اکنون وضعیت به مراتب بهتری نسبت به حزب سوسیالیست دارد. اگرچه فرانسوا فیون نیز نتوانست به دور نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه راه پیدا کند، اما وی حداقل حدود یک پنجم آرای شهروندان فرانسوی را به خود اختصاص داد.


حزب سوسیالیست هم اکنون کارگران و معلمان را به عنوان دو قشر تاثیرگذار در معادلات سیاسی و اجتماعی فرانسه از دست داده است. به راستی سوسیالیست‌ها چگونه می توانند از وضعیت بحرانی به وجود آمده عبور کنند؟واقعیت امر این است که فرانسوا اولاند نخستین رئیس جمهور سوسیالیستی بود که پس از میتران در راس معادلات سیاسی و اجرایی کاخ الیزه قرار گرفت. پس از میتران که از سال 1981 تا سال 1995 رئیس جمهور فرانسه بود، قدرت در دست جریان راست میانه بود. ژاک شیراک و نیکولا سارکوزی از سال1995 تا 2012 قدرت را در دست داشتند. هر دوی آنها متعلق به جریان اتحاد مردمی (راست میانه) بودند.با این حال در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 میلادی، سوسیالیستها توانستند پس از 17 سال مجددا قدرت را در دست گرفته و راهی کاخ الیزه شوند. اولاند در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 توانست با حمایت کارگران و اقشار مختلف فرانسوی که از وقوع بحران اقتصادی در کشورشان ناراضی بودند، بر سارکوزی غلبه پیدا کرده و رئیس جمهور فرانسه شود. بااین حال اولاند فرصتی طلایی را در طول مدت حضور خود در قدرت از دست داد. حضور اولاند در کاخ الیزه می توانست به تضمینی برای حضور بلند مدت آنها در قدرت تبدیل شود اما نه تنها این مسئله تحقق پیدا نکرد، بلکه حضور ناکام اولاند در کاخ الیزه به پاشنه آشیل سوسیالیستها تبدیل شد.


+ کودتای سیاسی یک تازه‌‌کار سیاسی در فرانسه

 

+ دشواری‌های ماکرون برای اتحادیه اروپا

+ نامزدهای اصلی انتخابات فرانسه چه دیدگاهی درباره ایران و بحران‌های منطقه دارند؟

+ بیکاری برای مردم فرانسه مهمتر از مسائل بین‌المللی است

+ انتخابات فرانسه، رفراندومی برای اتحادیه اروپا

 

در حال حاضر، سوسیالیستها به دنبال یک قهرمان هستند. کسی که بتواند حزب بحران زده سوسیالست را از وضعیت سختی که در آن قرار گرفته برهاند. رای 7 درصدی سوسیالیستها در انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که این حزب در میان طرفداران سنتی خود نیز دیگر پایگاهی ندارد. برخی تحلیلگران مسائل سیاسی فرانسه معتقدند که فردی مانند میتران می تواند نقش بنیادین و مهمی را در این خصوص ایفا کند.


بدیهی است که تاریخ مصرف سیاستمدارانی  شکست خورده  مانند سگولن رویال، فرانسوا اولاند و  لوران فابیوس در حزب سوسیالیست فرانسه به سر آمده است. همانگونه که تحلیلگران مسائل سیاسی فرانسه متفق القول هستند، دوران سیاه سوسیالستها هم اکنون آغاز شده است. در چنین شرایطی سران این حزب به دنبال احضار روح میتران هستند تا بلکه چاره ای برای گذار از وضعیت موجود بیابند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :