موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/125286 :کد

حمایت تمام قد مرکل از تروریسم

تحلیل ایران

  دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ — ۰۹:۳۲
تعداد بازدید : ۲۹۶   
 تحلیل ایران -حمایت تمام قد مرکل از تروریسم

در شرایطی که عربستان نقش مستقیمی در ایجاد و استمرار بحران در سوریه و عراق داشته و حملات بی‌امانی علیه مردن یمن دارد، سفر مرکل به عربستان با ادعای دولت آلمان در حمایت از حقوق بشر همخوانی ندارد.

طی روزهای اخیر، رسانه‌های منطقه و اروپا مانور زیادی بر روی سفر آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به عربستان سعودی را مورد توجه قرار داده‌اند. صدر اعظم آلمان هفته آینده در صدر یک هیئت سیاسی و اقتصادی به عربستان سفر خواهد کرد. هدف از این سفر، تقویت روابط دوجانبه برلین و ریاض در بخش سیاسی و اقتصادی است. در جریان این سفر قرار است یادداشت‌های تفاهمی در حوزه‌های مختلف میان آلمان و عربستان سعودی به امضا برسد.در خصوص سفر مرکل به ریاض نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت:


نخست اینکه عربستان سعودی به عنوان اصلی ترین حامی تروریسم تکفیری در منطقه، نقش مستقیمی در ایجاد و استمرار بحران امنیت در سوریه و عراق داشته است. همچنین آل‌سعود با حمله به مردم مظلوم یمن تا کنون دهها هزار نفر را به خاک و خون کشیده و میلیونها نفر را آواره کرده اند. بحران غذایی وحشتناکی که امروز در یمن شاهد آن هستیم، محصول همین رویکرد و توحش سعودی‌هاست. همچنین آل سعود در بحرین نیز در حمایت از رژیم آل خلیفه دست به سرکوب مردم زده و حقوق حقه آنها را سلب نموده است. در چنین شرایطی سفر مرکل به ریاض چه معنا و مفهومی دارد؟ آیا این سفر معنایی به جز حمایت تمام قدر مرکل از تروریسم دارد؟ به راستی این سفر چگونه با ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات آلمانی مبنی بر احترام به حقوق بشر و ... قابل جمع است ؟ به راستی این مسئله از سوی صدر اعظم آلمان چگونه قابل توجیه است؟


نکته دوم اینکه طی سالهای اخیر و خصوصا از زمانی که جنگ یمن آغاز شده است، بسیاری از رسانه‌های آلمانی و افکار عمومی این کشور خواستار قطع همکاری‌های آلمان  عربستان سعودی شده‌اند. با این حال آنگلا مرکل نه تنها ترتیب اثری با این درخواستها نداده است، بلکه در مقابل، همچنان به حمایتهای تسلیحاتی، اقتصادی و سیاسی خود از ریاض ادامه می‌دهد. در این میان، حمایتهای تسلیحاتی آلمان از عربستان سعودی موضوعی نیست که بتوان از آن چشم پوشی نیست. آنچه مسلم است اینکه مرکل در ریخته شدن خون صدها هزار انسان بی‌گناه در منطقه شریک است. آلمان نه تنها اقدامی در راستای مهار جنایات عربستان سعودی صورت نمی‌دهد، بلکه در راستای افزایش صادرات تسلیحاتی خود به ریاض، از استمرار بحران امنیت در سوریه و عراق و همچنین از ادامه جنگ در یمن حمایت می‌کند.


نکته سوم به همراهی دو حزب سنتی آلمان، یعنی سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی در راستای حمایت از تروریسم سعودی باز می‌گردد.سوسیال دموکراتها و دموکرات مسیحی‌ها که دو حزب رقیب محسوب می شوند، هم اکنون در دولت ائتلافی حضور دارند. اگرچه دموکرات مسیحی‌ها و افرادی مانند اشتاین مایر  و زیگمار گابریل  قبلا در خصوص همکاری تسلیحاتی با ریاض مخالف مشی دموکرات مسیحی‌ها بودند، اما هم اکنون با حضور در قدرت و گرفتن سهمی از عالم سیاست، از این رویکرد حمایت می‌کنند. این موضوع نشان دهنده ذبح اخلاق در زیر پای سیاست در برلین است. موضوعی که خشم گروه‌ها و افراد مستقل در آلمان را برانگیخته است.


آنچه مسلم است اینکه سفر مرکل به ریاض، منجر به نفرت بیششتر افکار عمومی منطقه و حتی اروپا از صدر اعظم آلمان و دولت ائتلافی در حال فروپاشی وی خواهد شد. اساسا یکی از دلایل کاهش شدید افکار عمومی فرانسه نسبت به احزاب  سنتی همین سیاست‌های حمایت‌گرایانه آنها از رژیم‌های مرتجعی مانند عربستان سعودی و بحرین است. بدیهی است که سفر به ریاض و حمایت از تروریسم سعودی برای آنگلا مرکل و همراهانش هزینه‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت، هزینه‌ای که به مراتب از سود ناشی از معامله با دلارهای سعودی بیشتر خواهد بود.

منبع:تسنیم

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :