موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی-مذهبی

a/125398 :کد

خاطره ای از علامه ؛

عکس کمتر دیده شده از مرحوم علامه طباطبایی

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ — ۰۸:۵۴
تعداد بازدید : ۵۵۱   
 تحلیل ایران -عکس کمتر دیده شده از مرحوم علامه طباطبایی

علامه طباطبایی از مفسران بزرگ اسلام از سال ۱۲۹۷ تا ۱۳۰۴ به تحصیل علوم دینی پرداخت و به تعبیر خود «دروس متن در غیر فلسفه و عرفان» را به پایان رساند.

به گزارش تحلیل ایران،سید محمدحسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی نویسنده تفسیر المیزان، فقیه، فیلسوف و مفسر قرآن شیعه ایرانی است. وی از دودمان سادات طباطبایی آذربایجان است و با سیدعلی قاضی و سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی خویشاوندی دارد. او در سال 1281 در تبریز متولد شد و در 5 سالگی مادر و در 9 سالگی پدر خود را از دست داد. او تحصیلات ابتدایی شامل قرآن و کتب ادبیات فارسی را از 1290 تا 1296 فراگرفت و سپس از سال 1297 تا 1304 به تحصیل علوم دینی پرداخت و به تعبیر خود «دروس متن در غیر فلسفه و عرفان» را به پایان رساند.


ایشان دربارهٔ دوران تحصیلش نوشته‌ است: «در اوایل تحصیل که به صرف و نحو اشتغال داشتم، علاقهٔ زیادی به ادامه تحصیل نداشتم و از این رو هر چه می‌خواندم، نمی‌فهمیدم و چهار سال به همین نحو گذراندم. پس از آن یک باره عنایت خدایی دامن گیرم شده عوضم کرد و در خود یک نوع شیفتگی و  بیتابی نسبت به تحصیل کمال، حس کردم. به طوری که از همان روز تا پایان ایام تحصیل که تقریباً هفده سال طول کشید، هرگز نسبت به تعلیم و تفکر درک خستگی و دلسردی نکردم ... بساط معاشرت با غیر اهل علم را به کلی برچیدم. در خورد و خواب و لوازم دیگر زندگی، به حداقل ضروری قناعت کرده و باقی را به مطالعه می‌پرداختم. بسیار می‌شد به ویژه در بهار و تابستان که شب را تا طلوع آفتاب با مطالعه می‌گذراندم و همیشه درس فردا را شب پیش مطالعه می‌کردم و اگر اشکالی پیش می‌آمد با هر خودکشی بود حل می‌کردم و وقتی که در کلاس درس حضور می‌یافتم از آنچه استاد می‌گفت قبلاً روشن بودم و هرگز اشکال و اشتباه درس را پیش استاد نبردم. ( روزنامه همشهری؛ 25 آبان 84؛ خردنامه؛ ص1)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :