موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/125516 :کد

واشنگتن‌تایمز گزارش داد؛

تحلیلگران از احتمال شکست روحانی سخن می‌گویند

  جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ — ۱۵:۴۹
تعداد بازدید : ۳۰۴   
 تحلیل ایران -تحلیلگران از احتمال شکست روحانی سخن می‌گویند

روحانی تلاش دارد تا برجام را سودمند نشان دهد این درحالی است که بسیاری از مردم ایران هنوز از ثمرات توافق هسته‌ای بهره‌ای نبرده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران،روزنامه آمریکایی واشنگتن‌تایمز در گزارشی از انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: حسن روحانی که خود روحانی شیعه است و در پیوستار سیاسی ایران، شخصیتی به نسبت میانه رو به حساب می آید در مبارزات انتخاباتی با فشار شدید تندروها رو‌به‌روست و تلاش می‌کند تا نشان دهد که توافق هسته‌ای که در سال 2015 با آمریکا و پنج قدرت بزرگ جهانی برای محدود کردن گسترده برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های طاقت‌فرسای اقتصادی امضا شد، برای کشور سودمند بوده است.


به نوشته واشنگتن‌تایمز، روحانی که در سال 2013 با وعده مقابله با نفوذ تندروهای ایران و کاستن از میزان انزوای کشور در صحنه بین المللی در انتخابات پیروز شد، در انتخابات پیش رو با وضعیتی دشوار مواجه است.شریه آمریکایی نوشت که تحلیگران مسایل سیاسی منطقه و مقامات آمریکا می گویند رئیس جمهوری ٦٨ ساله کنونی ایران که برای دستیابی به توافق هسته ای سال 2015 تلاش کرد و بیشتر دوران چهارساله زمامداری خود را در راه بهبود مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران با غرب صرف کرده است ممکن است در انتخابات آتی از روحانی محافظه‌کار دیگری به نام ابراهیم رئیسی که چندان شناخته شده نیست، شکست بخورد.


تحلیگران می گویند پرسش مهم و مطرح این است که آیا رأی دهندگان ایران به گونه‌ای انبوه به حمایت از آقای رئیسی یا محمد باقر قالیباف شهردار تهران که یکی دیگر از رقبای محافظه کار آقای روحانی است برخواهند خاست یا خیر تا روحانی از دستیابی به یک دور دیگر از منصب ریاست جمهوری محروم شود.یکی از کارشناسان امور ایران مستقر در آمریکا به این نشریه گفته است: پاسخ به این پرسش به برداشت افکار عمومی در ایران درباره توافق هسته ای بستگی دارد. آقای روحانی توافق هسته‌ای را ارمغانی معرفی می‌کند که اقتصاد ایران را از رکود نجات می‌دهد. مطبوعات ایران در ماه‌های اخیر آکنده از خبرهای مربوط به دیدار هیئت های تجاری و مقامات شرکت های بزرگ خارجی از ایران برای بررسی و یافتن شرکای محلی برای همکاری در زمینه‌های تجاری بوده‌اند چون آن‌ها امیدوارند که بتوانند از بازار هشتاد میلیون نفری و نیروی کار به خوبی آموزش دیده ایران، بهره برداری کنند. حتی برخی از شرکت های آمریکایی نیز به گونه ای آزمایشی به ارزیابی بازار ایران مبادرت کرده اند و شرکت بوئینگ برای فروش هشتاد فروند هواپیمای مسافربری به ایران مذاکراتی با مقامات این کشور انجام داده و اکنون توافق اولیه‌ای که در این زمینه صورت گرفته در حالت برزخ به سر می‌برد چون دولت ترامپ تلاش می‌کند تا توافق به عمل آمده بین ایران و بوئینگ را ناکام بگذارد.


به نوشته این نشریه، با وجود این، بسیاری از مردم ایران هنوز از ثمرات توافق هسته‌ای بهره ای نبرده‌اند.به گفته این کارشناس امور ایران، مشکلی که آقای روحانی و میانه روها با آن دست به گریبانند نارضایتی و سرخوردگی بسیار زیاد مردم از نتایج حاصل از توافق هسته‌ای است چون آن ها انتظار داشتند که سرمایه‌گذاران خارجی به کشور سرازیر شوند، انتظاری که تا کنون برآورده نشده است. وی می‌گوید درست عکس آنچه را که مردم انتظار داشتند رخ داده است چون سرمایه گذاران خارجی از اقدامات احتمالی ترامپ بیمناک هستند و این که هنوز مشخص نیست که آیا دولت آمریکا به توافق هسته‌ای وفادار باقی خواهد ماند یا بانک‌هایی را که با ایران وارد همکاری شوند با برقراری مجازات‌ها و تحریم‌های تازه، مجازات خواهد کرد.


تسنیم نوشت: این نشریه در ادامه آورده است که عواملی که باعث سردرگمی بیشتر می‌شوند تهدید دولت ترامپ برای برقراری تحریم‌های تازه علیه ایران است چون واشنگتن بر این باور است که توافق هسته‌ای با کاستی‌هایی همراه است.اگر ترامپ این قانون را تمدید نکند و در عمل توافق هسته‌ای را بی اعتبار اعلام کند، چنین تحولی برای آقای روحانی بسیار گران تمام خواهد شد. این تحلیلگر امور ایران با بیان این مطلب می‌افزاید از میان رفتن توافق هسته‌ای پیروزی آقای روحانی در انتخابات را دشوار خواهد کرد چون به ارتکاب گناه کبیره اعتماد کردن به آمریکا و در پی آن فریب خوردن از آمریکایی ها متهم خواهد شد.این خطر وجود دارد که رأی میانه‌روها به علت حضور اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور و مصطفی هاشمی طبا معاون پیشین رئیس جمهور در انتخابات بین این سه نفر تقسیم شود چون هر سه آن ها از اردوگاه میانه‌روها هستند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :