a/125634 :کد

بر اساس گزارش؛

سندی که بدون نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی امضا و اجرا شد

  دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ — ۱۸:۱۷
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -سندی که بدون نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی امضا و اجرا شد

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تناقضات سند ۲۰۳۰ را هشدار دادند، اما کم‌کاری مسئولان امر باعث شد رهبر انقلاب رسما خواستار عدم اجرای این سند شوند.

 به گزارش تحلیل ایران، طی چند ماهه گذشته نگرانی‌هایی از سوی برخی دلسوزان حوزه آموزش کشور نسبت به اجرای سند 2030 مطرح شد.این نگرانی‌ها پس از تصویب  سند مذکور در جلسه 21 شهریور سال 95 هیئت وزیران  بیشتر شد و به جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز کشیده شد.برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به تناقضات اساسی این سند با اسناد بالادستی و قانونی کشور هشدار دادند و خواستار تجدیدنظر در اجرای آن شدند.

 

پس از طرح مباحثی درباره سند 2030 در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی، قرار شد کارگروهی ویژه این سند را بررسی کرده و نتیجه را برای بررسی نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کند.چندی پیش محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در خبرگزاری تسنیم درباره این سند و علت مخالفت و نگرانی برخی اعضای این شورا با اجرای آن در کشور مطالبی را بیان کرد.وی در بخشی از گفت‌وگوی خود با  خبرگزاری تسنیم گفت: سند 2030 در شورای عالی انقلاب  فرهنگی مطرح شد. اعضای شورا نگرانی و دغدغه خود را درباره مغایرت این‌گونه اسناد با اسناد ملی و بالادستی و آسیب رساندن آن به جریان فرهنگی و آموزشی کشور  اعلام کردند.


مخبردزفولی گفت: مغایرت‌ها و خسارت‌های احتمالی این سند بر آموزش کشور از سوی اعضاء مطرح شد.وی با اشاره به وجود اسناد بالادستی سند تحول آموزش در کشور افزود: اگر قرار است صحنه مراودات بین‌المللی خود را در حوزه آموزش تعمیم دهیم، این اقدام باید منطبق با اسناد ملی کشور باشد.مخبردزفولی همچنین به جلسات ستاد نقشه جامع علمی کشور با حضور دست‌اندرکاران این سند اشاره کرد و گفت: افرادی که در زمینه تهیه سند یونسکو نقش داشتند، پذیرفتند در این خصوص اشتباه شده است. مذاکرات آن جلسه وجود دارد؛ پذیرفتند که کوتاهی کردند و گفتند تابع هر تصمیمی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه بگیرد، هستند، به همین دلیل وقتی این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد، مورد اقبال اعضاء قرار گرفت و قرار شد به زودی در صحن شورا مطرح و بررسی شود.


منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور که مسئولیت بررسی ویژه این سند را بر عهده داشت نیز در این باره گفته بود: بزرگ‌ترین انتقاد ما این است که یونسکو حقوقی را برای خودش محفوظ نگه داشته و ما باید گزارش‌ها و اطلاعات دقیقی را به آنها ارائه دهیم، در حالی که هیچ دولتی خود را موظف به انجام این کار نمی‌داند، زیرا چنین کاری حتی می‌تواند تبعات امنیتی داشته باشد.رهبر معظم انقلاب روز گذشته در جمع معلمان در این باره فرمودند: "بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی گله‌مند هستم، آنها باید مراقبت می‌کردند و نباید می‌گذاشتند که کار به اینجا بکشد که ما بیاییم و جلوی این کار را بگیریم، اینجا جمهوری اسلامی است. سند 2030 یونسکو و از این‌ قبیل، چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند زیر اینها شانه قرار بدهد و تسلیم شود. به چه مناسبت یک مجموعه‌ به‌ اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست، این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا با فرهنگ‌های مختلف، تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است، اینکه ما برویم سندی را امضا کنیم و بعد هم بیاییم بی‌سر و صدا آن را اجرا کنیم؛ نه خیر! مطلقاً مجاز نیست." به نظر دستگاه‌های امور فرهنگی و آموزشی باید به تذکرات و هشدارهای دستگاه‌های نظارتی به خصوص شورای عالی انقلاب فرهنگی  در زمینه سیاست‌های کلان علمی و آموزشی کشور بیشتر توجه کنند، زیرا این نهادها ضمن تهیه و تدوین اسناد بالادستی نسبت به اهمیت و حفظ دستاوردهای کشور در حوزه فرهنگ و آموزش وظایفی را بر عهده دارند که با کمک همه دستگاه‌ها و نهادها قابل تحقق است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :