موضوعات ‌مرتبط: سیاسی احزاب و تشکل ها

a/125956 :کد

جلیلی:

امروز با قیمت کمتر نفت بیشتری می‌فروشند

  دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ — ۱۲:۰۲
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -امروز با قیمت کمتر نفت بیشتری می‌فروشند

جلیلی خطاب به دولت گفت: کار به جایی رسیده است که با قیمت کمتر، نفت بیشتری می‌فروشید اما چون نمی‌توانید پولش را وارد کشور کنید کالای خارجی وارد می‌کنید که موجب تضعیف تولید ملی و اشتغال شده است.

به گزارش تحلیل ایران،سعید جلیلی یکشنبه‌شب در  جمع حامیان حجت‌الاسلام رئیسی در کهنوج اظهار کرد: مردم در سال 57 انتخاب کردند که روابط و مناسبات کشور بر اساس اسلام ناب صورت بگیرد و امروز انتخابی که مردم می‌خواهند انجام بدهند در ادامه همان انتخاب است.


وی با بیان اینکه فصل انتخابات فصل محاسبه است زیرا مردم فرصت می‌کنند برای چهار سال آینده بخشی از سرنوشت خود را رقم بزنند، افزود: امروز اگر از دیوار کشیدن در پیاده‌رو حرف می‌زنند برای این است که می‌خواهند بین عملکردشان در چهار سال گذشته و چهار سال آینده دیوار بکشند.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه باید انتخاب ملت بر اساس یک درک درست از چهار سال قبل باشد و بدانیم کارنامه افراد چه بوده است؟ بیان کرد: بحث دیوار کشیدن بهانه است تا کارنامه‌شان را بپوشانند و همین نشان می‌دهد برای ارائه کارنامه چقدر دستشان خالی است.


جلیلی افزود: چهار سال قبل عده‌ای در پاسخ به مشکلات و سؤالات مردم گفتند اگر می‌خواهیم مشکلاتمان را رفع کنیم باید با چند قدرت خاص و بزرگ گفت‌وگو کنیم این حرف غلط را افراد مختلف با تابلوهای مختلف از جناح‌های مختلف بیان کردند و بر همین اساس مردم نیز به این ادعا اعتماد کردند و به آن رأی دادند اما حالا بعد گذشت چهار سال باید مشخص شود حاصل چنین نگاهی برای کشور چه بوده است؟وی تصریح کرد: امروز دوست داریم تا خود این افراد به جای طرح مسائل موهوم برای انحراف ذهن مردم، گزارش دهند که دقیقاً در این چهار سال چه کار کردند؟سعیدی با بیان اینکه چهار سال قبل با واژگانی چون تنش‌زدایی، تهدیدزدایی، لبخند و … ادبیات‌سازی انجام دادند اما به یک‌باره به جای چرخیدن چرخ سانتریفیوژ و کارخانه‌ها گفتند، خوشحال باشید که چرخ تانک‌ها نچرخید، گفت: شما که در حاصل کار دانشمندان کشور بتن ریختید و سانتریفیوژها را جمع کردید مانع جنگ شدید؟


وی افزود: امروز باید گزارش دهید که دقیقاً چرخ کدام بخش از اقتصاد کشور می‌چرخد، وقتی سال 92 اداره کشور را به‌دست گرفتید نقدینگی در کشور 470 هزار میلیارد تومان بود اما امروز بعد چهار سال این عدد به یک‌هزار و 200 هزار میلیارد رسیده اما همچنان رکود اقتصادی نیز وجود دارد.جلیلی خاطرنشان کرد: چرا بدهی دولت که چهار سال قبل 101 هزار میلیارد تومان بود امروز به 200 هزار میلیارد تومان رسیده و مبلغ کل هزینه‌های دولت که سال 91 حدود 89 هزار میلیارد تومان بود، سال 95 به رقم بی‌سابقه 220 هزار میلیارد تومان رسیده؟ آن هم در شرایطی که به گفته خودتان از این رقم فقط 10 درصد آن صرف کارهای عمرانی شده و بقیه این پول‌ها خرج هزینه‌های جاری دولت شده است.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در این چهار سال در کدام عرصه موفق بودید در بحث نفت و گاز که مزیت کشور است چه دستاوردی داشتید، امروز کار به جایی رسیده که با قیمت کمتر، نفت بیشتری می‌فروشید اما چون نمی‌توانید پولش را وارد کشور کنید به جایش کالای خارجی وارد می‌کنید که موجب تضعیف تولید ملی و اشتغال شده است.جلیلی تأکید کرد: امروز هر کدام از دوستداران انقلاب اسلامی باید با طرح مسائل واقعی و مشکلات موجود، مانع این شوند که عده‌ای بین عملکرد ضعیف خود و واقعیات موجود دیوارکشی کنند.


وی گفت: کارنامه این دولت نشان می‌دهد حد و اندازه‌اش همین است و بهتر است خودشان صادقانه اعلام کنند که برای چهار سال آینده هم کار بیشتری نمی‌توانند انجام دهند زیرا توانشان در همین حد است.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: نباید گذاشت امروز نسبت به وعده‌هایی که دادند دچار آلزایمر سیاسی شوند.

وی افزود: همان سال 92 اعلام کردم که راه رفع مشکلات کشور لبخند دربرابر دشمن نیست بلکه باید ماشین دولت را اصلاح کرد اگر چهار سال قبل 70 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی وجود داشت نباید امروز معاون اول رئیس جمهور اعلام کند که این رقم به 100 هزار میلیارد تومان رسیده، پس وظیفه دولت چیست؟ دولت است که باید مانع رشد و بسط این مشکلات شود نه اینکه بعد از چهار سال تازه اعلام کنند این مشکلات بیشتر هم شده است.


جلیلی با بیان اینکه در این چهار سال برای اصلاح نظام بانکی چه کردید که هم 700 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید خلق و هم رکود اقتصادی بیشتر شد، گفت: شما که این‌قدر مدعی فضای مجازی هستید امروز باید گزارش دهید از این طریق به نسبت دو کشور هند و پاکستان چقدر توانستید برای کشور درآمد و شغل ایجاد کنید و اصلاً عدد و رقمی هست که امروز رویتان بشود آن را به مردم گزارش دهید.وی افزود: می‌گویند اگر ما نباشیم جنگ می‌شود، مگر شما چه نسبتی با دشمن دارید که اگر بروید جنگ می‌شود.جلیلی بیان کرد: خود اوباما گفت، اگر با ایران توافق نمی‌کردیم نه‌تنها نمی‌توانستیم حمله نظامی کنیم بلکه حتی امکان ادامه تحریم‌ها هم وجود نداشت زیرا ساختار تحریم‌ها علیه ایران داشت فرو می‌پاشید آن وقت آب خوردن مردم را هم به توافق و رفع تحریم‌ها گره زدند و امروز می‌گویند اگر توافق نمی‌شد حتماً جنگ می‌شد.


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: می‌گویند اگر ما نباشیم و جنگ هم نشود اما فقط ما هستیم که می‌توانیم روابط خوبی با دنیا داشته باشیم اما امروز باید به مردم گزارش دهید در این چهار سال دقیقاً چه تعاملی با دنیا داشتید و چه استفاده‌ای از این فرصت برای رفع مشکلات کشور انجام دادید.جلیلی با بیان اینکه در سال‌های اخیر بهترین روابط سیاسی و فرهنگی را با عراق داشتیم اما صادراتمان به این کشور از ترکیه که تیره‌ترین روابط با عراق را داشت نیز کمتر بود، گفت: اینها نشان می‌دهد در تعامل سازنده با دنیا هم عاجز و ناتوان بودید.


وی در پایان ضمن اشاره به رأی مردم در سرنوشت کشور تأکید کرد: اگر قرار است برای کشور پیشرفتی به‌دست آید از طریق عدالت است نه تفکری که هنرش روشن کردن ماشین‌های بتن‌ریزی در صنعت کشور است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :