موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/12624 :کد

0

مذاکرات برای انتقال اورانیوم ایران جریان دارد

  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۹:۱۴
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -مذاکرات برای انتقال اورانیوم ایران جریان دارد

سفیر و نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: مذاکرات میان تهران و مسکو برای انتقال اورانیوم غنی شده ایران جریان دارد و دو طرف جزییات فنی توافقنامه مربوطه را بررسی می کنند.

گریگوری بردنیکوف روز جمعه در گفت وگو با خبرگزاری روسیا سگودنیا گفت: مذاکرات ایران و روسیه برای اجرای طرح انتقال اورانیوم غنی شده ایران در ازای سنگ اورانیوم جریان و تلاش ها در این زمینه به طور مستمر ادامه دارد، زیرا این طرح پیچیده است و امیدواریم در تمام مسایل در این زمینه به توافق برسیم.
وی با بیان این که اقدامات برای حل مسایل فنی این طرح از جمله محل انتقال اورانیوم انجام می گیرد اظهار کرد: امیدواریم به زمان طولانی نیاز نداشته باشیم و باید تمام موارد پیش بینی شده برجام در اجرای این طرح رعایت شود.
به گزارش تحلیل ایران نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره اجرای برجام گفت: معتقدیم که برای تامین شرایط اجرای مستمر برجام نیاز به تصویب قطعنامه ای در شورای حکام وجود دارد که زمینه حقوقی برای مشارکت آژانس بین المللی انرژی اتمی را تامین کند.
بردنیکوف ادامه داد: با توجه به مفاد برجام و قطعنامه مربوطه شورای امنیت سازمان ملل که ماموریت آژانس در ایران را تغییر می دهد، تصویب چنین قطعنامه ای در شورای حکام ضروری است. تاکنون هیچ کشوری با صدور این قطعنامه مخالفت نکرده است.
وی در مورد امکان پرداخت هزینه راستی آزمایی آژانس در باره برجام توسط کشورهای عضو خاطرنشان کرد: در چارچوب برجام روسیه به تغییر کاربری سایت هسته ای فردو و انتقال اورانیوم غنی شده از ایران می پردازد. این طرح ها غیرتجاری هستند و مسکو هیچ گونه منفعت مادی از آن نمی برد به این ترتیب هزینه روسیه در سهم بدون پرداخت زیاد می باشد و بهتر است کشورهای دیگر در تامین هزینه های اضافی آژانس سهم داشته باشند.
مقام روس در باره برخی ادعاهای رسانه ها مبنی بر امضای پنهانی قرارداد میان ایران و آژانس گفت: هیچ اطلاعی از چنین قراردادی نداریم و اصلا در فعالیت های آژانس امضای قرارداد سری پیش بینی نشده است. فقط امکان عدم افشای جزییات قراردادهایی وجود دارد که این نهاد برای عدم انتشار اطلاعات در انها نمی تواند به اعضای دیگر اعلام کند.
وی همچنین در مورد افشای بخشی از جزییات گزارش های آژانس پیش از اعلام رسمی آن گفت: بارها نگرانی خود را در این باره اعلام کرده و این مساله را در نشست های شورای حکام مطرح کرده ایم و دبیرخانه آژانس در این باره به تحقیقات داخلی پرداخته است.
بردنیکوف با بیان این که برخی کشورهای عضو یا کارکنان آژانس در این امر مسئول هستند، اظهار داشت: چنین رفتاری ناشایست است و خواهان جلوگیری از تکرار ان هستیم.
نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره مرکز نظامی پارچین خاطرنشان کرد: کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی با طرف ایرانی در باره این مساله در چارچوب نقشه راه موجود همکاری نزدیکی دارند.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :