موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انتخابات 96

a/126345 :کد

نقش شبکه های اجتماعی در پیروزی روحانی

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۶ — ۰۸:۲۴
تعداد بازدید : ۵۸۱   
 تحلیل ایران -نقش شبکه های اجتماعی در پیروزی روحانی

بر خلاف بسیاری از اما و اگرهای مطرح شده، اطلاع رسانی های دقیق و پویش های روشنگرانه در شبکه های اجتماعی و رسانه ها کار خودش را کرد و نتیجه انتخابات پیروزی تعقل بر شعارهای پوپولیستی بود.

رحمت الله خدادادی نوشت:به جرات می توان گفت پیروزی روحانی در انتخابات جز با گزارش عملکرد جامع و گویا در شبکه های اجتماعی میسر نمی شد.


نقش فضای مجازی و بستر شبکه های اجتماعی به مدد فناوری های موبایلی در این گزارش عملکرد بسیار موثر و تعیین کننده بود.فضای مجازی برای گزارش عملکرد دولت روحانی همزمان نقش بستر و ابزار در کنار تجمیع داده ها و ایجاد بانک اطلاعاتی کاملی را بازی کرد هشتگ ها در فضای مجازی حکم آرشیوی را داشتند که همه مطالب مربوط را ذیل یک موضوع تجمیع و ارزیابی از داده های درست و غلط را برعهده مخاطبان می گذاشتند.


همه چیز در سایه یک گفتمان کلی با هشتگ «#اعتدال» آغاز شد تا ضرورت «#به_عقب_بازنمی گردیم» را تبیین کند. مصداق بازنگشتن به عقب نیز در مقایسه روندی دستاوردهای فعلی با اوضاع گذشته پیش از «#برجام» باید به «#تغییرات_ملموس» منجر می شد و یادآوری تغییرات ملموس نیز از رهگذر طرح سوال «#آیا می دانید؟» میسر شد تا مهر تایید مجددی بر دولت «#روحانی» با هشتگ های «#رای_میدهم» و «# تا1400باروحانی» باشد. دیگر بعد از «#آیا می دانید؟» کمتر کسی مانده که نداند کاهش 50 درصدی حجم قاچاق، افزایش صادرات نفت به 2.5 میلیون بشکه، توسعه چشمگیر پوشش اینترنت پرسرعت حتی در دورافتاده ترین روستاها، تحولات دانش بنیان در کشور، محرومیت زدایی در حوزه بهداشت و درمان با بیمه سلامت، رفع تحریم های دارویی و بانکی در سایه برجام و تحول در زیر ساخت حمل و نقل ایران، چه تاثیرات عمیقی بر توسعه اقتصادی و شاخص توسعه انسانی جامعه بر جای گذاشته است.


سال ها بود که ما نمی توانستیم هواپیماهای فرسوده کشور را عوض کنیم. هر چند وقت یک بار یک هواپیمای فرسوده سقوط می کرد و دهها خانواده داغدار می شد. مردم هم سالیانه 5 میلیارد دلار در جیب شرکت های هواپیمایی خارجی می ریختند و این 5 میلیارد دلار یعنی بودجه ساخت 100 بیمارستان یا صدها طرح عمرانی.بعد از 38 سال دولت روحانی طلسم را شکست و موفق به خرید 100 هواپیما شد؛ (4 هواپیمای ای تی آر همین چند روز پیش در تهران به زمین نشست).


بزرگترین میدان گازی جهان بین ایران و قطر سال ها بود که به سود طرف قطری برداشت می شد. در این 4 سال 11 فاز از پارس جنوبی تکمیل شد و بعد از 20 سال بالاخره از قطر در برداشت گاز پیش افتادیم.درک همه این تغییرات و دهها تغییر ملموس و غیرملموس دیگر، به کمک اطلاع رسانی در بستر فضای مجازی و گفت وگوهای مردم فرصت فوق العاده ای را ایجاد کرد که هموطنان ایرانی در نقاط مختلف جهان، از دورافتاده ترین روستاها تا دورترین کشورهای جهان به اطلاعات مختلف دسترسی داشته باشند و درجریان اقدامات انجام شده دولت یازدهم قرار بگیرند و اهمیت شرکت در انتخابات را بیش از هر زمان دیگری لمس کنند.


نتایج انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بر این واقعیت صحه گذاشت و نشان داد که با اقدام های روشنگرانه مدرن، بسیاری از گمانه پردازی های منفی درباره عملکرد دولت بیش از آنکه در ذهنیت روشن جامعه اثر گذاشته باشد، ترسیم تصاویری در تاریکخانه هایی است که در پرتو روشنگری ها رنگ می بازد.در این میان، شایعات، دروغ ها و اتهامات مختلفی علیه دولت مطرح شد اما مردم در کوتاه ترین زمان ممکن فرصت یافتند تا توضیحات و روشنگری های طرف مقابل را بشنوند و ادعاها مورد پذیرش قرار نگیرد. بسیاری از رسانه ها نشان دادند که با باز بودن فضای نشر اطلاعات در بستر فضای مجازی، در خدمت مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند و منافع شخصی و گروهی را به منافع ملی ترجیح نمی دهند و دیدیم که معاندین و دشمنان ایران و ایرانی هر چه تلاش کردند نتوانستند به اهداف شوم خود دست یابند و انتخابات ریاست جمهوری با رکورد تازه ای در مشارکت مردمی برگزار شد.


روحانی رئیس جمهور منتخب دولت یازدهم و دوازدهم، بارها تاکید کرد که دولت یازدهم در سه و نیم سال گذشته تلاش زیادی کرد تا مردم فارغ از هر جریان و گرایش فکری بتوانند در بستر آزاد شبکه های اجتماعی، آگاهانه در خصوص سرنوشت خود و فرزندانشان تصمیم گیری کنند.اظهارات دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری منتخب دولت دوازدهم در نخستین نطق پس از پیروزی ، گواهی بر این مدعا است آنجا که از همراهان دولت در فضای مجازی برای روشنگری افکار عمومی تشکر کرد و سهمی قابل توجه به آنان در کسب پیروزی «اعتدال ، تدبیر و امید» در کشور داد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :