موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی_آموزشی

a/126643 :کد

محققان در برزیل؛

درمان بیماران سوختگی با پوست ماهی

  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۸:۵۴
تعداد بازدید : ۷۴۲   
 تحلیل ایران -درمان بیماران سوختگی با پوست ماهی

محققان در برزیل با استفاده از پوست ماهی تیلاپیا سوختگی‌های عمیق را در ۵۶ بیمار درمان کردند.

 به گزارش تحلیل ایران، محققان برزیلی معتقدند استفاده از پوست تیلاپیا برای درمان سوختگی‌های عمیق علاوه بر کاهش درد بیماران از هزینه‌های درمانی نیز می‌کاهد.

به طور معمول در بیمارستان‌های غربی از پوست خوک و حتی بافت بدن انسان برای مرطوب نگه داشتن و انتقال کلاژن به زخم در سوختگی استفاده می‌شود.اما بیمارستان‌های دولتی برزیل با کمبود ذخایر این دو ماده روبه‌رو هستند و از سوی دیگر جایگزین آنها نیز فقط در کشورهای غربی یافت می‌شود.این درحالی است که تعداد زیادی از تیلاپیا در مزرعه‌های پرورش ماهی برزیل وجود دارد.بر همین اساس، محققان دانشگاه فدرال سیرا در شمال برزیل متوجه شده‌اند که پوست این ماهی علاوه بر رطوبت، کلاژن نیز دارد و به فرآیند درمان سوختگی کمک می‌کند. به این ترتیب آنها متوجه شدند استفاده از پوست تیلاپیا برای درمان سوختگی سبب کوتاه‌تر شدن مدت زمان ترمیم زخم می‌شود.

مهر نوشت: پوست این ماهی معمولا دور ریخته می‌شود. به همین دلیل محققان این پوست را با مواد مختلف ضدعفونی کرده و سپس آن را به سائوپائولو می‌فرستند تا با تابش پرتو ویروس‌های آن کشته شود. پس از این مراحل پوست بسته‌بندی و در یخچال نگهداری می‌شود. این پوست را می‌توان تا دو سال نگهداری کرد.محققان برزیلی از این درمان برای ۵۶ بیمار با سوختگی‌های عمیق استفاده کردند. آنها این پوست را بدون استفاده از هیچ داروی دیگری روی پوست بیمار قرار می‌دهند و بعد از یک روز آن را براحتی از زخم جدا می‌کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :