موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/126869 :کد

به نقل از رویترز؛

واکنش سران جهان به تصمیم ترامپ برای خروج ازتوافق آب‌و‌هوایی پاریس

  جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۰:۰۲
تعداد بازدید : ۲۶۶   
 تحلیل ایران -واکنش سران جهان به تصمیم ترامپ برای خروج ازتوافق آب‌و‌هوایی پاریس

تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق آب‌و‌هوایی پاریس واکنش سران کشورهای مختلف جهان را در پی داشته است.

 

 

 به گزارش تحلیل ایران، تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای خارج کردن این کشور از توافق آب‌و‌هوایی پاریس واکنش سران کشورهای مختلف جهان را در پی داشته است.  ژاپن با ابراز تاسف درمورد تصمیم آمریکا برای خروج از موافقتنامه آب و هوایی پاریس گفت مقابله با تغییرات آب و هوایی مستلزم تلاش هماهنگ کل جامعه بین المللی است.

 

باشگاه خبرنگاران نوشت: وزارت امور خارجه ژاپن در بیانیه ای اعلام کرد ژاپن معتقد است رهبری کشورهای توسعه یافته در مسائل آب و هوایی از اهمیت بالایی برخوردار است و اجرای دائم موافقتنامه پاریس در این راه بسیار مهم است. یوشیهیده سوگا، سخنگوی کابینه ژاپن، نیز در کنفرانسی خبری گفت این کشور به درخواست از آمریکا برای همکاری در مسئله تغییرات و آب و هوایی ادامه خواهد داد.نخست وزیر نروژ درمورد تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج این کشور از موافقتنامه آب و هوایی پاریس ابراز تاسف کرد.ارنا سولبرگ با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «من از اینکه دولت ترامپ تصمیم گرفته است آمریکا را از این موافقتنامه مهم آب و هوایی که جهان درمورد آن اجماع کرده است خارج کند بسیار متاسفم.»

 

در این بیانیه آمده است: «ما با دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی در مورد چگونگی همکاری با یکدیگر به منظور تضمین اجرای اهداف موافقتنامه آب و هوایی پاریس گفتگو خواهیم کرد.»به نقل از خبرگزاری فرانسه، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، درمورد تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج این کشور از موافقتنامه آب و هوایی پاریس ابراز تاسف کرد. کانادا درعین حال اعلام کرد به همراه اتحادیه اتحادیه اروپا و چین میزبان مذاکرات آب و هوایی خواهد بود.ترودو با انتشار بیانیه ای اعلام کرد به همکاری با شرکای بین المللی خود برای پرداختن به مسئله تغییرات آب و هوایی ادامه خواهد داد.در این بیانیه آمده است: «اگر چه آمریکا تصمیم به خروج از موافقتنامه پاریس گرفت اما ما به تلاش در سراسر جهان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و حرکت در مسیر رشد اقتصادی پاک ادامه خواهیم داد.»

 

کاترین مک کنا، وزیر محیط زیست کانادا، نیز اعلام کرد این کشور ماه سپتامبر به همراه اتحادیه اروپا و چین میزبان مذاکرات آب و هوایی خواهد بود.ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس، نیز از این تصمیم ترامپ اظهار تأسف کرد.

 

شارل میشل، نخست وزیر بلژیک، اقدام دونالد  ترامپ را در خروج از معاهده تغییرات اقلیمی پاریس «عملی بی رحمانه» توصیف کرد.

 

میشل این اقدام ترامپ را محکوم کرد و گفت رهبری کردن به معنای مبارزه مشترک علیه تغییرات آب و هوایی است و نه شانه خالی کردن از یک تعهد. توافق پاریس سیاره ما را محافظت خواهد کرد و اکنون اتحادیه اروپا باید واکنش نشان دهد و برای تامین اقتصاد و آینده فرزندان مان تلاش کند.

 

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نیز با ایراد سخنرانی به زبان انگلیسی در کاخ الیزه، خروج ترامپ از توافق پاریس را به باد انتقاد گرفت.

 

اقدام مکرون در سخنرانی به زبان انگلیسی در کاخ الیزه، به دلیل تعصب فرانسوی‌ها به زبانشان درتاریخ ریاست جمهوری این کشور بی‌سابقه بوده است.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :