موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/126978 :کد

پایتخت قزاقستان؛

نشست سران شانگهای در آستانه/احتمال پذیرش عضویت رسمی ایران

  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۴:۲۳
تعداد بازدید : ۳۲۳   
 تحلیل ایران -نشست سران شانگهای در آستانه/احتمال پذیرش عضویت رسمی ایران

نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای روزهای ۱۸ و ۱۹ خرداد (هشتم و نهم ژوئن) در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار می‌شود. در این نشست قرار است مسئله عضویت رسمی ایران در این سازمان نیز بررسی شود.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رسانه های محلی تاجیکستان امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان نیز هفته آینده برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و افتتاح نمایشگاه بین‌المللی اکسپو -2017 به قزاقستان می‌رود.

 

ایرنا نوشت: رشید عالم اف، دیپلمات تاجیک و دبیر کل سازمان همکاریهای شانگهای پیشتر مسائل اساسی نشست هفته آینده آستانه را قبول عضویت هندوستان و پاکستان، و بررسی اقتدار این سازمان حوزه های سیاست، امنیت و اقتصادعنوان کرده بود.این دیپلمات تاجیک ماه آوریل سال جاری در نشست شورای وزیران امور خارجی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر آستانه گفته بود با پذیرش رسمی عضویت هندوستان و پاکستان این سازمان نزدیک به 44 درصد جمعیت زمین را در بر خواهد گرفت. در پایان آن نشست سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که درخواست عضویت رسمی ایران با این سازمان مطابقت کامل دارد و اظهار امیدواری کردکه که مسئله عضویت آن در نشست آستانه ماه ژوئن دیده خواهد شد.


وی تصریح کرد: ایران مسائلی را که در پی تحریمهای اعلام شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش آمده بودند، حل کرد و اکنون با درخواست عضویت در سازمان همکاری شانگهای مطابقت کامل دارد. سازمان همکاری شانگهای سال 2001 از سوی کشورهای روسیه، چین، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان تشکیل شده بود. در حال حاضر افغانستان، بلاروس، ایران، مغولستان کشورهای ناظر و آذربایجان، ارمنستان، کامبوج ، نپال، ترکیه و سیرلانکا اعضای شریک حساب می‌ شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :