موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/127013 :کد

بحران در خاورمیانه؛

قطع روابط عربستان، بحرین، امارات و مصر با قطر

  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ — ۲۳:۱۰
تعداد بازدید : ۷۹۱   
 تحلیل ایران -قطع روابط عربستان، بحرین، امارات و مصر با قطر

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با اعلام آنچه حمایت قطر از تروریسم خواندند روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کردند.

به گزارش تحلیل ایران، بحرین روز دوشنبه با اعلام قطع همه روابط خود با قطر، این کشور را به حمایت از "تروریسم" و دخالت در امور داخلی خود متهم کرد.


خبرگزاری رسمی بحرین در بیانیه ای از تصمیم خود برای خارج کردن هیئت دیپلماتیک خود از دوحه خبر داد و به همه اعضای هیئت دیپلماتیک قطر مهلت داد ظرف ۴۸ ساعت بحرین را ترک کنند.بحرین در بیانیه خود قطر را به ضربه زدن به امنیت و ثبات خود و حمایت از فعالیتهای تروریستی مسلحانه و پشتیبانی مالی از آنها متهم کرد.بحرین سفر اتباع خود به قطر و یا اقامت در این کشور را ممنوع اعلام کرد و به اتباع قطری ۱۴ روز مهلت داد خاک بحرین را ترک کنند. بحرین همچنین مدعی است قطر برای سرنگونی حکومت قانونی و مشروع بحرین در حال فعالیت بود.در این بیانیه که روز دوشنبه در صحفه فیسبوک وزارت امورخارجه مصر  منتشر شده، آمده است که اقدامات لازم را برای اعلام این موضوع به همه کشورهای دوست و شرکتهای عربی و بین المللی درخصوص قطر اتخاذ خواهد کرد. مصر مدعی است قطر از داعش، القاعده و گروه های افراط گرای اسلامی در صحرای سینا حمایت می کند.امارات نیز از قطع روابط خود با قطر خبر داد.عربستان سعودی هم از قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر خبر داد، و همه مرزهای دریایی، زمینی و هوایی خود را با قطر بست.خبرگزاری رویترز گزارش داد، عربستان سعودی ورود و یا عبور قطریها از این کشور را به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرد.


ایسنا نوشت: عربستان سعودی به قطری های مقیم این کشور همچنین مسافران ۱۴ روز مهلت داد از خاک عربستان خارج شوند.ائتلاف متجاوز سعودی همچنین از پایان مشارکت قطر در تجاوز به یمن خبر داد، و تأکید کرد که این اقدامات به دلیل "حمایت قطر از القاعده و داعش" صورت گرفته است.هواپیمایی الاتحاد امارات پروازها به مقصد قطر را متوقف کرده است.با محاصره قطر از سوی ۳ کشور همسایه (بحرین، امارات و عربستان سعودی) قطر تنها از طریق آب های بین المللی و آب های منطقه ای ایران و آسمان ایران می تواند با جهان خارج ارتباط برقرار کند.۳ کشور همسایه قطر یعنی بحرین، امارات و عربستان سعودی، مرزهای خود را در برابر قطر بسته اند.تنها راه ارتباطی زمینی قطر با مرز عربستان سعودی است. سعودی ها مرز مشترک زمینی با قطر را بسته اند.کشتی های قطر می توانند از طریق آب های بین المللی از خلیج فارس خارج شوند.هواپیماهای قطر می توانند با خروج از آسمان این کشور،‌ وارد منطقه بین المللی هوایی شود و پس از آن از طریق آسمان ایران، کویت و عراق، به نقاط دیگر جهان بروند.گفتنی است اقدامات ۴ کشور عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات علیه قطر در تاریخ روابط کشورهای عربی و منطقه بی سابقه است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :