موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/127025 :کد

دستیار وزیر خارجه چین؛

حمایت پکن از عضویت کامل تهران در سازمان همکاری شانگهای

  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۴:۳۳
تعداد بازدید : ۲۴۰   
 تحلیل ایران -حمایت پکن از عضویت کامل تهران در سازمان همکاری شانگهای

دستیار وزیر خارجه چین در اظهاراتی اعلام کرد: پکن از تمایل تهران برای عضویت کامل در این نهاد استقبال کرده و اعلام می کند در جریان نشست هفته جاری از آن حمایت خواهد کرد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از اسپوتنیک، «لی هوی لای» (Li Huilai) دستیار وزیر خارجه چین امروز دوشنبه حمایت کشورش از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای (SCO) را اعلام و تأکید کرد این موضوع در نشست هفته جاری این سازمان مورد بررسی قرار می‌ گیرد.


مهر نوشت: دستیار وزیر خارجه چین در این باره اعلام کرد: ایران هم اکنون عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است. تهران در سال های اخیر مشارکت مؤثری در توسعه این سازمان داشته است.وی در ادامه تصریح کرد: پکن از تمایل تهران برای عضویت کامل در این نهاد استقبال کرده و اعلام می کند در جریان نشست هفته جاری از آن حمایت خواهد کرد.لازم به ذکر است، دور جدید نشست سازمان همکاری شانگهای قرار است این هفته و در روزهای ۸ و ۹ ماه جاری میلادی (۱۸ و ۱۹ خرداد ماه) در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود.گفتنی است، سازمان همکاری شانگهای، سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌ های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین کننده را در این سازمان دو کشور چین و روسیه برعهده دارند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :