موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/127195 :کد

قطر نخستين قرباني خاورميانه‌اي تغيير دولت امريكا

تحلیل ایران

  پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ — ۰۸:۴۷
تعداد بازدید : ۷۸   
 تحلیل ایران -قطر نخستين قرباني خاورميانه‌اي تغيير دولت امريكا

روزنامه آمريکايي، سه شنبه درتفسيري به قلم «ريموند بارت» افزود: در عالم مات و غير شفاف ديپلماسي عربي، حقيقت چيزي نيست که به نظر مي رسد.

به گزارش تحلیل ایران، درباره بحران پيش آمده در روابط ميان اعراب با کشور قطر، در نماي ظاهري اوضاع، همه ادله موجود قانع کننده اند که چرا کشورهاي عربستان، بحرين، امارات و مصر در اين هفته تمامي مناسبات ديپلماتيکشان را با قطر قطع کردند و همه راه هاي هوايي، زميني و دريايي ميان خود با قطر را بستند.


استدلال اين کشورهاي حاشيه «خليج (فارس)» اين است که اين کشور همسايه شان قطب ياري رساني به افراط گرايان اسلامگرا از جمله «داعش» شده است.ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا هم در پيام توييتريش در روز سه شنبه به همين نکته اشاره کرد و نوشت، در سفر اخيرش به خاورميانه، موضوع تأمين مالي ايدئولوژي راديکال را با ميزبانانش مطرح کرده است. ترامپ نوشت که هنگامي که او مشغول صحبت در اين مورد بوده، همه سران کشورهاي حاشيه خليج (فارس) حاضر در جلسه بي درنگ همه نگاهشان متوجه قطر شده است.خوب اين ادله قانع کننده است، اما همه مشکل نيست. عواملي ديگر هم در اين امر دخيل هستند.در واقع تنها دليل طرد شدن قطر از سوي همسايگان «دوست و برادرش» اين است که قطر از زبان ديپلماسي رايج منطقه خاورميانه تمکين نکرده است.


زبان رايج ديپلماسي منطقه، گردن نهادن به يک بصيرت جمعي است، که آمريکا، عربستان و اسرائيل هم موافق آنند.شکي نيست که خاندان «آل ثاني» حاکم بر اميرنشين قطر، همه مبارزان مسلحي را که با رژيم (دولت) «بشار اسد» در سوريه مي جنگند، تأمين مالي مي کند و با حمايت از «اخوان المسلمين» در امور داخلي ساير کشورهاي عرب به خصوص مصر دخالت مي کند؛ اما در يک بازي منطقه اي، تمام اينها موضوعاتي فرعي اند.مسلم است که عربستان در متهم دانستن قطر در موارد يادشده دارد رياکاري مي کند.عربستان خود تاريخچه طويلي از پشتيباني از گروه هاي مبارز مسلح در سوريه دارد ضمن آنکه همزمان در کشور يمن هم دست به يک مداخله نظامي زده است.


گوش عالم از شنيدن اين گونه اتهام بستن ها پر است.گناه قطر اين است که باور دارد، اسلامگراهاي سياسي همچون «حماس» در تعيين سرنوشت آينده خاورميانه حائز ايفاي نقش اند.جان کلام آنکه قطر دارد فقط تاوان اين گناه را مي پردازد که ديگر نمي خواهد وضع موجود چهل ساله را تحمل کند و مي خواهد تغيير شيوه بدهد.قطر دارد تاوان اين گناه را مي پردازد که به خود جرأت داده است عق متعارف حاکم بر حاشيه «خليج (فارس)» را بر هم بزند.هر سه قدرت براي حفظ ظاهر هم که شده، از صلح در خاورميانه دم مي زنند؛ اما در واقع مبناي تفکراتشان حفظ منافع شخصي است. همين کوته نظري ها بوده که مبناي فکري ائتلاف تازه شان را عليه قطر تشکيل داده و واضح است، بعيد به نظر مي رسد اين ائتلاف تشکيل شود.البته اين به معناي آن نيست که قطر معصوم و بي گناه است.دوحه از زمان پيدايش خيزش «بهار عربي»، خود را يک قهرمان اصلاحات سياسي معرفي کند، در حالي که اين ژست کاملا با طبيعت فئودالي نظام حاکم بر اين کشور تعارض دارد.


کشور کم جمعيت قطر حدود دوميليون و 200 هزار جمعيت دارد، که دو ميليون آن را خارجي ها تشکيل مي دهند و خاندان آل ثاني و 200 هزار قطري زمام امور کشور را در دست دارند.قطر ميزبان مسابقات فوتبال جام جهاني 2022 است و همه مهاجران حاضر در اين کشور روي پروژه هاي ساخت و ساز اين رويداد ورزشي کار مي کنند. اين جمعيت انبوه مهاجران به سهم خود يک گرفتاري عظيم براي حکام قطري است. به خاطر اين مسابقات هم که شده، حکام قطري سعي کرده اند همه مسائل حقوقي در ارتباط با اين کارگران رفع و رجوع شود.اما قطر تاريخچه اي قطور از پايمال کردن حقوق شهروندانش دارد که کمتر علني شده است. در يک مورد حکم شهروندي بيش از پنج هزار تن از افراد يک قبيله از سال 2004 لغو شد، به اين اتهام که بعضي از افراد اين خانواده ها در سال 1996 در نقشه سعودي ها براي براندازي حکومت امير سابق قطر که پدر امير کنوني اين کشور است، دست داشته اند.


عربستان مي گويد که يکي از علل قطعي روابطش با دوحه، سخنان اخير «شيخ تميم بن حمد الثاني» امير قطر در تمجيد از ايران است. دولت قطر اين اتهام را رد کرد و گفت، خبر جعلي است و صحبت هاي امير قطر در اين زمينه در رسانه هاي ملي هک شده است.اين تنشها ابدا تازگي ندارد. مواضع قطر واقعه اي نيست که يک شبه رخ داده باشد.در واقع مسأله اين است که قطر خانه حدود 10 هزار سرباز آمريکايي است که در پايگاه هوايي «العُديد» مستقرند.روي کار آمدن ترامپ در واشنگتن بهترين فرصت را به عربستان داد تا وارد عمل شود.جان کلام آنکه، همه گرفتاري هاي قطر از زماني شروع شد که دولت در آمريکا تغيير کرد و واشنگتن گرايش هايي جديد در پيش گرفت.دوحه کم کم ياد مي گيرد که زير سؤال بردن سنت تثبيت شده منطقه، چه هزينه سنگيني به دنبال دارد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :