موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/127317 :کد

ایران؛ گریزگاه تجاری قطر

تحلیل ایران

  یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ — ۲۱:۲۴
تعداد بازدید : ۴۵۱   
 تحلیل ایران -ایران؛ گریزگاه تجاری قطر

تنگناهای تازه ای که پیش روی قطر در پی قطع روابط با برخی دولت های منطقه پدید آمده سبب می شود تا جایگاه و فرصت های ایران به عنوان یکی از گریزگاه های تجاری قطر مورد توجه قرار گیرد.

 به گزارش تحلیل ایران، روزنامه های اقتصادی کشور در هفته گذشته درباره موضوع های مختلفی چون تنگناهای پدید آمده پیش روی قطر پس از تنش های اخیر خلیج فارس و فرصت های اقتصادی ایران در گسترش تعاملات با این کشور و همچنین تاثیر حملات تروریستی چهارشنبه 17 خرداد تهران بر بازارهای پولی و مالی و صنعت گردشگری یادداشت و گزارش هایی را منتشر کردند که این نوشتار به آن می پردازد.


** فرصتی کم نظیر برای گسترش همکاری های اقتصادی ایران و قطر


قطر پس از اینکه دوشنبه هفته گذشته عربستان سعودی، بحرین، مصر و امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک شان را با دوحه قطع کردند در مرکز یک بحران دیپلماتیک قرار گرفت. کشورهای نامبرده ضمن قطع روابط با قطر، شهروندان این کشور را اخراج، همه مرزهای هوایی، دریایی و زمینی خود را به روی ورود و عبور شهروندان و وسایل حمل و نقل قطر بسته اند و عملا این کشور کوچک اما ثروتمند و تاثیرگذار را در محاصره قرار داده اند. این وضعیت از دید برخی ناظران می تواند منجر به گسترش روابط تجاری ایران و قطر شود.


روزنامه «دنیای اقتصاد» در یادداشتی با عنوان «فرصت اقتصادی قطر» نوشت: به دنبال اختلافات سیاسی ایجاد شده بین کشور قطر و کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر بار دیگر این فرصت اقتصادی در اختیار ایران قرار گرفته و آزمونی دیگر برای محک تدبیر ایرانیان محسوب می‌شود.
در ادامه این گزارش می خوانیم: این چهار کشور روابط اقتصادی و سیاسی خود را به‌طور کامل با قطر معلق کرده‌اند که به دنبال این اقدام این کشور عملا از سوی کشورهای همسایه (بحرین، امارات و عربستان) محاصره شده و تنها از طریق آب‌های بین‌المللی و آب‌های منطقه‌ای ایران می‌تواند با جهان خارج ارتباط برقرار کند. در این بین ایران به دلیل همسایگی نزدیک‌ترین کشور به قطر است. این فرصت‌ محکی دوباره برای تدبیر اقتصادی و استفاده از فرصت‌های تجاری برای ایران است.


روزنامه «صمت» در گزارشی با درج عنوان «قطر در فکر شرکای جدید» می نویسد: کشمکش شدید میان قطر و چند کشور مهم عربی باعث خواهد شد که این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس به ترکیه و ایران نزدیک شود؛ حرکتی که ممکن است سیاست‌های خاورمیانه را تغییر دهد. قطر برای کم‌کردن اثرات این کشمکش به دنبال دوستان جدید خواهد بود.در ادامه این گزارش آمده است: این روند می‌تواند روابط این کشور را با ایران و ترکیه به‌سرعت بهبود دهد. این کشورها از جبران کمبودهایی که قطر با آنها روبه‌رو می‌شوند، استقبال خواهند کرد. با محاصره قطر از سوی 3 کشور همسایه (بحرین، امارات و عربستان سعودی) قطر تنها از طریق آب‌های بین‌المللی و آب‌های منطقه‌ای ایران و آسمان ایران می‌تواند با جهان خارج ارتباط برقرار کند. با تمام این اینها اما به باور تحلیلگران، هنوز زود است بتوان درباره این اختلاف نتیجه‌گیری کرد چراکه دوحه و ریاض پیش‌تر نیز اختلافات خود را با گفت‌وگو برطرف کرده‌اند.


روزنامه «جهان اقتصاد» در گزارشی با انتخاب عنوان «بحران قطر و پیشنهادی برای ایران»، آورد: عربستان و چند کشور عربی- اسلامی دیگر همچون امارات متحده عربی، بحرین، مصر، مالدیو، یمن و لیبی پس از وارد کردن اتهام حمایت از تروریسم به قطر، کلیه روابط سیاسی، دیپلماتیکی، اقتصادی، مالی و تجاری خود را با این کشور قطع کردند. این سطح فروکاهیده از روابط دوجانبه اگرچه پیش از این سابقه نداشته، اما بیش از هر چیز ناشی از خیزش قطر برای بازی سازی و کارگردانی در صحنه معادلات منطقه ای، جهان عرب و نظام بین الملل از یک سو و تلاش فراگیر عربستان برای تداوم رهبری مذهبی و سروری بر کشورهای شبه جزیره عربستان از سوی دیگر است.


در ادامه این گزارش می خوانیم: در صورت تداوم اختلافات، خطوط هوایی قطر، ناچار است که تنها از مسیر ایران برای جابجایی مسافران خود بهره مند شوند که بی شک چندان خوشایند کشورهای عربستان، امارات و بحرین نخواهد بود. از زمان تشدید تنشهای موجود، وزارت خارجه ایران، با دعوت دو طرف به حل و فصل اختلافات از طریق گفتگوهای دیپلماتیکی و سیاسی درصدد در پیش گرفتن موضع بیطرفی برآمده است. جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، با انتشار پیامی در توییتر خود، قرار داشتن در ماه رمضان را فرصتی برای حل و فصل اختلافات و پرهیز از زورگویی دانست. افزون بر این، ایران برای تأمین مواد خوراکی قطر نیز اعلام آمادگی کرده است.

** تاثیر حملات تروریستی بر بازار بورس
حملات تروریستی چند روز گذشته تهران بر بازارهای داخلی تاثیر بسزایی داشت تا جایی شوک این اتفاق موجب شد تا شاخص بورس اوراق بهادار تهران با تغییرات عمده ای روبرو شود و ارزش دلار و طلا نیز روند صعودی به خود بگیرد.روزنامه صمت در گزارشی با عنوان «حملات تروریستی صف فروش را طولانی کرد»، نوشت: پس از انتشار خبر حمله انتحاری در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی(ره) شاخص بورس تهران با افت سنگین روبه‌رو شد. در مبادلات روز گذشته شاخص کل بورس تهران 535 واحد افت کرد و به 79 هزارو 758 واحد رسید.در ادامه این گزارش می خوانیم: اتفاق روز گذشته در مجلس شورای اسلامی و مرقد مطهر امام خمینی (ره) توانست معامله‌گران بازار را نگران کند. به گفته تحلیلگران در چنین شرایطی بازار تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به‌ویژه اینکه دو روز آخر هفته که بازار تعطیل است، سهامدارانی که ریسک‌پذیر نیستند سعی می‌کنند بخشی از سهامشان را عرضه کنند.


روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با درج عنوان «واکنش بورس به حملات تروریستی در تهران» می نویسد: به دنبال حمله افرادی مسلحی که با ورود به حرم امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی، با تیراندازی چند تن را مجروح کردند، بورس به این حملات واکنش نشان داد و پس از انتشار اخبار مربوط به این حملات شاخص کل بورس 283.70 واحد افت کرد و به 80009.8 واحد رسید. روند نزولی در بازار ادامه دارد. شاخص ها نیز در بازار با روندی کاهشی رو به رو شدند و شاخص کل بازار هم ریزش کرد.


روزنامه «کسب وکار» در گزارشی با انتخاب عنوان « افت بورس جبـران می‌شود» آورد: حملات تروریستی به حرم مطهر امام خمینی (ره)و مجلس شورای اسلامی باعث شد شاخص بورس منفی شود. طبق آنچه از وضعیت بورس مشاهده شد، دماسنج بازار سرمایه روند رو به کاهش را تجربه کرد؛ به‌طوری که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی نسبت به دو روز قبل 535 واحد افت کرد و آیفکس نیز با کاهش 16 واحدی همراه شد. در ادامه این گزارش آمده است: در کل ریزش بورس در چنین شرایطی کاملا طبیعی بوده و این نزول در بازار سرمایه به دنبال حادثه تروریستی امری عادی است. همانطور که تجربه هم نشان داده سرمایه ذاتا ترسو بوده و یک رابطه مستقیمی بین آن با امنیت و آرامش برقرار است. هر جا آرامش باشد سرمایه به آن سو حرکت می‌کند. به‌طور کلی پیش‌بینی می‌شود در حالت طبیعی امروز بخشی از این افت جبران شده و شرایط بهتر شود.

** آیا حملات تهران بر صنعت گردشگری اثرگذار خواهد بود؟
امروزه صنعت گردشگری یا توریسم، به یک صنعت پررونق برای کشورهایی که دارای جاذبه‌های سیاحتی هستند، تبدیل شده است؛ موضوعی که باعث می شود کارشناسان به نقش این صنعت در رونق اقتصادی و دستیابی به اقتصاد و توسعه پایدار تاکید کنند.روزنامه «گسترش تجارت» در گفت وگویی با انتشار عنوان «میراث‌ فرهنگی؛‌ موتورمحرک توسعه اقتصادی» از قول وحید شهسوارانی پژوهشگر و باستان‌شناس بین‌المللی می نویسد: به ‌طور کلی کشورهایی پیشرفته و پیشرو که در راس میراث فرهنگی، گردشگری فرهنگی دنیا و درآمدزایی از میراث فرهنگی قرار دارند مانند امریکا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و استرالیا، برای این‌گونه درآمدزایی‌ها برنامه‌ریزی دقیقی در بحث‌های اساسی، اصلی و کلیدی میراث فرهنگی انجام داده‌اند؛ آنها پژوهش‌های جامعی در حوزه میراث فرهنگی انجام داده و براساس این پژوهش‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند. فعالان میراث فرهنگی ما نیز باید برنامه‌ریزی کنند تا به درآمدزایی بالایی در این حوزه برسند.


در ادامه این گفت وگو به نقل از وی آمده است: دلیل اصلی درآمدزا شدن میراث فرهنگی کشورهای توسعه‌یافته استفاده از میراث‌فرهنگی، آثار تاریخی، موزه‌ها و بناهای باستانی در صنعت گردشگری است. آنها یک پژوهش جامع در زمینه میراث‌فرهنگی خود انجام داده و براساس آن برای درآمدزایی میراث فرهنگی خود برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ این اتفاق در کشور ما نیز باید بیفتد.روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با درج عنوان «بی‌اثری «حملات تهران» بر تقاضای گردشگری» آورد: کمتر از یک‌سال پیش نیویورک‌تایمز مطلبی منتشر کرد با تیتر «پس از مدت‌ها اجتناب توریست‌ها، ایران ناگهان مقصد داغ گردشگران شد». افزایش رغبت گردشگران برای سفر به ایران مژده‌ای بود که فعالان صنعت گردشگری کشور را خوشحال و امیدوار کرد و این افزایش چنان بود که در زمان اوج سفرها در بهار امسال، آمار و ارقام گردشگران ورودی و مخصوصا پایین آمدن میانگین سنی آنها در راس خبرها قرار گرفت؛ گردشگرانی که این بار خانوادگی و با میانگین سنی جوان‌تر نسبت به سال‌های قبل، به جزیره امن خاورمیانه سفر می‌کردند.


در ادامه این گزارش می خوانیم: موضوع حوادث تروریستی تهران توجه و نگرانی برخی از فعالان صنعت گردشگری ایران را به خود جلب کرد و به این سوال منتهی شد که «آیا این اتفاق بر آمار گردشگران ورودی ایران تاثیری خواهد داشت؟» معاون گردشگری کشور چهارشنبه شب در حساب توئیترش به نوعی به این سوال پاسخ داده است: «ترقه‌بازی تروریسم کور، خللی در اراده خانواده بزرگ گردشگری در میهمان‌نوازی از گردشگران ایجاد نخواهد کرد. دلواپس نیستیم؛ در کنار هم هستیم.»روزنامه «کسب وکار» در گزارشی با انتشار عنوان «سرعت‌ گیر در مسیر اتوبوس‌های گردشگری ایران» نوشت: اتوبوس‌های توریستی دوطبقه که در شهرهای مهم گردشگری جهان یکی از مهمترین زیرساخت‌های سفر به شمار می‌آید ارزان‌ترین تورهای شهری هستند اما در ایران اجرای آن با چالش روبه‌روست.در ادامه این گزارش آمده است: در سطح بین‌المللی برای استفاده و رزرو این تورها وب‌هایی ایجاد شده است که گردشگران می‌توانند آنها را به صورت آنلاین رزرو کنند و از برنامه هر توری مطلع شوند. با توقف این اتوبوس‌ها فعلا ایران و شهر تهران از فهرست این تورها حذف شده‌است.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :