موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت وگاز

a/127414 :کد

به نقل از رویترز؛

افزایش قیمت نفت با کاهش صادرات عربستان

  ﺳﻪشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۶:۱۵
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -افزایش قیمت نفت با کاهش صادرات عربستان

روز سه شنبه قیمت نفت، برای روز دوم، افزایش یافت. افزایش قیمت های امروز به دلیل گفته های عربستان سعودی مبنی بر کاهش شدید صادرات نفت در ماه جولای و نشانه هایی از کاهش موجودی نفت آمریکا بوده است.

به گزارش تحلیل ایران، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۳۵ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۴۸.۶۴ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۶.۳۸ دلار صورت گرفت.

 
عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت جهان، همسو با دیگر تولید کنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک)، من جمله ایران و روسیه، در تلاش است تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهد.در مدت نیمسال اول ۲۰۱۶، همواره این شاعبه وجود داشت که اوپک نمی تواند تمام و کمال به قرارداد کاهش تولید نفت پایبند باشد.اکنون مقامات سعودی می گویند که آنها واقعا در حال کاهش تولید خود هستند، که شامل کاهش صادرات ۳۰۰ هزار بشکه نفت به آسیا در ماه جولای می شود. با این حال برخی از پالایشگاه های آسیایی می گویند که سهمیه خود را به طور کامل از عربستان دریافت کرده اند.
 
از تاریخ ۲۵ می تا کنون که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تولید خود را برای ۹ ماه دیگر کاهش دهند، قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.در حالی که به نظر می رسد معامله گران مالی از افزایش قیمت ها مطمئن اند، بازارهای فیزیکی کماکان با مازاد عرضه روبه روست که دلیل اصلی آن حفاری ها در آمریکا برای تولید تولید نفت جدید است.موسسه بیکر هیوز روز جمعه اعلام کرد، شرکت های حفاری آمریکایی در هفته منتهی به ۹ ژوئن، ۸ سکوی حفاری دیگر اضافه کردند و بدین ترتیتب تعداد کل سکوهای فعال آمریکا به ۷۴۱ سکو رسید که بیشترین تعداد سکو از آوریل سال ۲۰۱۵ تاکنون است.
 
سازمان اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده است که تولید نفت این کشور می تواند از ۹.۳ میلیون بشکه در روز به ۱۰ میلیون بشکه افزایش یابد. تولید نفت خام آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶، ۱۰ درصد رشد داشته است و به ۹.۳۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.روز چهارشنبه با انتشار آماری از سوی سازمان انرژی آمریکا، مشخص شد که موجودی نفت آمریکا نه تنها کاهش نیافته بلکه ۳.۳ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۵۱۳ میلیون بشکه رسیده است.پیشتر تحلیلگران پیشبینی کرده بودند که موجودی نفت آمریکا ۳.۵ میلیون بشکه کاهش میابد. افزایش غیرمنتظره موجودی نفت آمریکا موجب شد که قیمت نفت در روز چهارشنبه، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته ۵ درصد کاهش یابد.میزان موجودی محصولات پالایش شده هم، علی رغم شروع فصل تابستان، همچنان بالاست.تحلیلگر بانک آمریکایی جفریز نیز با اشاره به تولید آمریکا به عنوان مهمترین عامل کاهش قیمت ها نوشته است: «قیمت نفت به کمترین نرخی که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ دیده شده بود، رسیده است.»
                               

نفت خام     برنت     قیمت     بشکه     اوپک     تولید


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :