موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت وگاز

a/127535 :کد

به نقل از رویترز؛

کاهش قیمت نفت با افزایش موجودی بنزین آمریکا

  جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۱:۵۰
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -کاهش قیمت نفت با افزایش موجودی بنزین آمریکا

روز پنجشنبه قیمت نفت، بیش از نیم درصد کاهش یافت. کاهش قیمت های امروز همچنان به دلیل افزایش موجودی نفت آمریکا و همچنین افزایش تولید اوپک به رغم قرارداد کاهش تولید نفت بوده است.

به گزارش تحلیل ایران،کاهش قیمت های اخیر موجب شده است که تجار به توانایی اوپک برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت شک کنند.

 
تابناک به نقل از رویترز نوشت: امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۸ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۴۶.۹۲ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۱ سنت کاهش، بشکه‌ای ۴۴.۵۲ دلار صورت گرفت.این در حالی ست که امروز قیمت نفت برنت به ۴۶.۷۰ و نفت وست تگزاس به ۴۴.۳۲ نیز رسیده بود که کمترین قیمت در ۶ ماه گذشته می باشد.رشد شاخص دلار و رسیدن آن به بالاترین حد خود در دو هفته گذشته نیز از عواملی بوده است که در کاهش قیمت های امروز نقش داشته. اما مهمترین عامل آن انتشار اماری مبنی بر افزایش موجودی بنزین آمریکا بود که چهارشنبه شب قیمت نفت را ۴ درصد کاهش داد. 
 
سازمان اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده است که در هفته گذشته موجودی بنزین آمریکا ۲.۱ میلیون بشکه رشد داشته است. افزایش ۲.۱ میلیون بشکه ای بنزین موجب شده است تا موجودی نفت آمریکا ۹ درصد از میانگین ۵ ساله خود فزونی یابد.از تاریخ ۲۵ می تا کنون که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تولید خود را برای ۹ ماه دیگر کاهش دهند، قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است.تولید کنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک)، من جمله روسیه، در تلاش اند، تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهد.با این حال تبعیت از قرارداد کاهش تولید همواره زیر ذره بین قرار گرفته و گروه تولیدکنندگان این هفته گفته است که تولیدش روزانه ۳۳۶ هزار بشکه افزایش داشته است و ماه می به ۳۲.۱۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.
 
در مدت نیمسال اول ۲۰۱۶، همواره این شاعبه وجود داشت که اوپک نمی تواند تمام و کمال به قرارداد کاهش تولید نفت پایبند باشد.با این حال مقامات سعودی می گویند که آنها واقعا در حال کاهش تولید خود هستند، که شامل کاهش صادرات ۳۰۰ هزار بشکه نفت به آسیا در ماه جولای می شود. با این حال برخی از پالایشگاه های آسیایی می گویند که سهمیه خود را به طور کامل از عربستان دریافت کرده اند.در حالی که به نظر می رسد معامله گران مالی از افزایش قیمت ها مطمئن اند، بازارهای فیزیکی کماکان با مازاد عرضه روبه روست که دلیل اصلی آن حفاری ها در آمریکا برای تولید تولید نفت جدید است.موسسه بیکر هیوز روز جمعه اعلام کرد، شرکت های حفاری آمریکایی در هفته منتهی به ۹ ژوئن، ۸ سکوی حفاری دیگر اضافه کردند و بدین ترتیتب تعداد کل سکوهای فعال آمریکا به ۷۴۱ سکو رسید که بیشترین تعداد سکو از آوریل سال ۲۰۱۵ تاکنون است.
 
تولید نفت آمریکا با افزایش ۱۰ درصدی به ۹.۳۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.سازمان اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده است که تولید نفت این کشور می تواند از ۹.۳ میلیون بشکه در روز به ۱۰ میلیون بشکه افزایش یابد. تولید نفت خام آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶، ۱۰ درصد رشد داشته است و به ۹.۳۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.آمارهای موسسه نفت آمریکایی در روز سه شنبه نشان می داد که موجودی نفت آمریکا ۲.۸ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۹ ژوئن رشد داشته است و به ۵۱۱.۴ میلیون بشکه رسیده است.این در حالی ست که انتظار می رفت که موجودی نفت آمریکا در هفته مذکور، ۲.۷ میلیون بشکه کاهش یابد. میزان موجودی محصولات پالایش شده هم، علی رغم شروع فصل تابستان، همچنان بالاست.سازمان اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۴۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد، این در حالی ست که به عقیده اوپک، افزایش تولید آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.تحلیلگر بانک آمریکایی جفریز نیز با اشاره به تولید آمریکا به عنوان مهمترین عامل کاهش قیمت ها نوشته است: «قیمت نفت به کمترین نرخی که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ دیده شده بود، رسیده است.»
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :