a/12754 :کد

0

ایران تامین کننده ۹۰ درصد زعفران دنیا

  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۶
تعداد بازدید : ۴۳۶   
 تحلیل ایران -ایران تامین کننده ۹۰ درصد زعفران دنیا

عضو شورای ملی زعفران بیان کرد: درواقع ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده و اولین صادر کننده زعفران، قادر به تامین ۹۰ درصد زعفران مصرفی کل دنیاست.

زعفران یکی از محصولات استراتژیک و مهم ترین محصول کشاورزی در ایران است که از نظر صادرات غیر نفتی برای کشور اهمیت ویژه ای دارد.

درواقع ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده و اولین صادر کننده زعفران، قادر به تامین 90 درصد زعفران مصرفی کل دنیاست به گونه ای که درحال حاضر زعفران ایرانی به پنج قاره دنیا عرضه میشود.

به گزارش تحلیل ایران؛ قیمت زعفران در بازارهای داخلی با توجه به کیفیت و شبکه تولید حداقل کیلویی 6 میلیون و حداکثر 7 میلیون تومان است و ازسویی در بازارهای جهانی زعفران ایرانی کیلویی 2 هزارالی 2 هزار و 300 دلار عرضه میشود.

براین اساس؛ پیش بینی ما با توجه به وضعیت بارش های موسمی نسبتا مناسب اواخر سال 93 و اوایل سال 94 افزایش تولید زعفران خواهد بود هر چند که تنش های گرمایی می‌تواند در کاهش تولید اثرگذار باشد.

اما امیدوارم که گرما در مناطق زعفران کاری تاثیر جندانی نداشته باشد و از سویی در فصل برداشت با اقدام بانک زعفران میتوان مازاد محصول را در یک مرکز قابل اطمینان و مورد وصول کشاورزان نگه داری کرد تا باحفظ بالانس عرضه وتقاضا از ورود دلالان ونوسانات قیمت جلوگیری کرد.

در واقع اگر قادر به کنترل وضعیت تولید و قیمت زعفران در داخل نباشیم قطعا بازارهای صادراتی را از دست خواهیم داد زیرا باید با رقبای خود از نظر کیفیت و قیمت محصول رقابت داشته باشیم که در صورت افزایش افسار گسیخته قیمت زعفران ارز آوری این محصول در کشور کاهش پیدا خواهد کرد.

از سویی برای حفظ بازارصادراتی باید علاوه بر افزایش کیفیت به نحو شایسته ای نیز محصول خود را در دنیا معرفی کنیم زیرا در این قضیه خوب عمل نکرده ایم به گونه ای که بسیاری از کشورهای دنیا به طور مستقیم با زعفران ایرانی آشنایی ندارند.

در این راستا علی حسینی عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در این خصوص اظهار داشت: در دو استان خراسان رضوی و جنوبی بالغ بر 80 هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران داریم به گونه ای که در بقیه استان ها آمار دقیقی از سطح زیر کشت در دسترس ما نیست.

عملکرد زعفران در دو سال گذشته در این دو استان 2.5 کیلو در هکتار بوده که نسبت به سال 92 یک کیلو کاهش داشته ودر سال جاری امیدوارم میانگین تولید بین 3.5 الی 4 کیلو گرم باشد زیرا در صورت تحقق این امر حداقل 300 تن زعفران در کارنامه تولید کشور خواهیم داشت.

وی افزود: در واقع باید با ورود به فرهنگ های مختلف دنیا زعفران خود را به کشورهای دنیا معرفی کنیم زیرا متاسفانه در این قضیه خوب عمل نکرده ایم به گونه ای که عرضه زعفران در پنج قاره دنیا به ندرت به پنجاه کشور می‌رسد در حالیکه به بیش از 100 کشور دنیا صادرات غیر مستقیم داریم .

حسینی درخصوص قدمت استان های تولید کننده زعفران بیان کرد: استان فارس بعد از استان خراسان قدمت طولانی در تولید زعفران کشور دارد وهمچنین استانهای کرمان، یزد، اصفهان، مرکزی از تولید کنندگان زعفران در کشور هستند که اخیرا استان های آذربایجان شرقی و غربی وبرخی استانهای شمالی کشور اعم از گلستان اخیرا به کشت زعفران رویکرد داشتند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: متوسط تولید زعفران در هکتار بین 3.5 الی 4 کیلوگرم در هکتار است هرچند که برخی اوقات کشاورز تا 40 کیلو توانسته در هکتار تولید کند اما این امرتنها یکبار اتفاق می افتد زیرا با ارائه راهکارهایی افزایش عملکرد در واحد سطح را در سالهای متمادی حفظ کنیم.

عضو شورای ملی زعفران گفت: با اقدام بانک زعفران میتوانیم درفصل برداشت مازاد محصول کشاورزان را در یک مرکز قابل اطمینان نگه داری کنیم تا با حفظ بالانس عرضه وتقاضا از نوسانات قیمت وورود دلالان به عرصه جلوگیری کنیم زیرا اگر دلالان وارد عرصه شوند با قیمت کاذب مازاد محصول کشاورزان راخریداری کرده ودر فصل های دیگر با سود های نه چندان معقول همانند ابتدای سال با ارائه محصول مسبب آشفتگی بازار خواهند شد.

حسینی تصریح کرد: شورای ملی زعفران این قضیه را دنبال کرده زیرا تنها این بنیه مالی در اختیار بانکها است که در صورت پذیرفتن بانکها وتامین اعتبار میتوانند با خرید مازاد محصول کشاورزان از نوسانات قیمت در بازار جلوگیری کنند.

بر اساس این گزارش؛ ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده و اولین صادر کننده زعفران قادر به تامین 90 درصد زعفران مصرفی در دنیاست که از سویی شورای ملی زعفران با همکاری و تامین اعتبار بانکها می‌توانند در زمان برداشت با خریداری مازاد محصول کشاورزان با حفظ بالانس عرضه وتقاضا از نوسانات قیمت جلوگیری خواهند کرد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :