موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/12756 :کد

0

شروع مذاکرات مسقط با حضور ۱۴نماینده از طرف های درگیر در یمن

  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۳:۵۱
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -شروع مذاکرات مسقط با حضور ۱۴نماینده از طرف های درگیر در یمن

خالد الیمانی سفیردولت فروپاشیده یمن در سازمان ملل از مذاکرات مسقط با مشارکت ۱۴ نماینده از طرف های درگیر در یمن خبر داد و گفت:دور جدید مذاکرات صلح یمن در طول هفته آینده و قبل از عید قربان برگزار می شود

خالد الیمانی سفیردولت فروپاشیده یمن در سازمان ملل از مذاکرات مسقط با مشارکت 14 نماینده از طرف های درگیر در یمن خبر داد و گفت:دور جدید مذاکرات صلح یمن در طول هفته آینده و قبل از عید قربان برگزار می شود .

 

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن روز شنبه به نقل از الیمانی نوشت :انتظار می رود که 5 تا 7 نماینده از سوی دولت (فروپاشیده) و 7 نماینده هم از سوی نیروهای مردمی انصارالله و طرفداران صالح و کنگره مردمی در این نشست مشارکت کنند.
الیمانی افزود: به احتمال زیاد این نشست که پیش از این قرار بود در کویت برگزار شود در مسقط پایتخت عمان برگزار خواهد شد.
وی گفت که هدف اصلی مذاکرات چگونگی اجرای قطعنامه 2216 و سازوکارهای روشن و ضمانت های لازم برای اجرای آن است.
وی بدون ذکر نام فرد و یا گروهی مدعی شد که برخی طرف ها تمایلی به تعهد در اجرای قطعنامه مذکور ندارند.
سفیر دولت فروپاشیده یمن در سازمان ملل مدعی شد عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری فراری و مستعفی در نشست عمومی سازمان ملل که در پایان ماه جاری و بعد از عید قربان برگزار می شود در راس هیاتی متشکل از (طرفداران هادی) شرکت خواهد کرد.
الیمانی در گفت و گو با الشرق الاوسط ادعا کرد دولت فروپاشیده یمن به راه حل سیاسی بحران یمن تمایل دارد .
وی گفت که آنان در انتظار اعلام رسمی دبیر کل سازمان ملل در خصوص زمان و مکان مذاکرات هستند تا اسامی افراد مشارکت کننده را اعلام کنند.
برپایه این گزارش سازمان ملل نیز از دور جدید مذاکرات صلح در هفته آینده خبر داد و استفان دوگریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت که دولت فروپاشیده یمن ، نیروهای انصارالله و کنگره مردمی متعهد به مشارکت در مذاکرات شده اند.
وی گفت که زمان برگزاری مذاکرات و هدف از برگزاری آن تا چند روز دیگر اعلام می شود و امیدواریم که همه طرف های درگیر در یمن با جدیت و حسن نیت در مذاکرات مشارکت کنند.
دوگریک گفت که هدف از مذاکرات جدید ایجاد چارچوبی برای توافق و سازوکار اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت و آتش بس و انتقال مسالمت آمیز حاکمیت است.
به گزارش الشرق الاوسط، مذاکراتی که بین طرف های یمنی در ژنو برگزار شد بدون نتیجه پایان یافت.
سازمان ملل درباره دور جدید مذاکرات هدف جدیدی اعلام نکرده ولی اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده این سازمان در امور یمن گفته که هادی، نیروهای انصارالله و حزب کنگره ملی، قول حضور در مذاکرات داده اند.
وی گفته که در جلسه غیر علنی شورای امنیت که دو شب پیش برگزار شد حوثی ها (نیروهای انصارالله) با اجرای قطعنامه 2216 موافقت کرده اند .
سندی که جنبش انصارالله یمن با آن موافقت کرده مبتنی برمشورت های تعدیل شده در مذاکرات مسقط و شامل تضمین های واضح بین المللی است.
در همین حال منابع دیپلماتیک می گویند سازمان های بین المللی با تاکید بر این که راه حل سیاسی تنها راه حل بحران یمن است تلاش می کنند به بحران این کشور به طور مسالمت آمیز پایان دهند به همین دلیل کشورهای غربی به طرف های یمنی برای وارد شدن به دور جدیدی از مذاکرات فشار می آورند.
عربستان و 9 کشور عربی دیگر از جمله کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به جز عمان و با همراهی آمریکا، از ششم فروردین 94 حملات هوایی و دریایی علیه یمن را آغاز کردند و تاکنون بیشتر تاسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها و مدارس و حتی منازل مردم این کشور را بمباران کرده اند که بر اثر آن نزدیک به پنج هزار یمنی از جمله صدها زن و کودک به شهادت رسیده اند.
عربستان با حمله به فقیرترین کشور عربی منطقه می خواهد عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری و مستعفی را به حاکمیت باز گرداند و از قدرت گرفتن جنبش مردمی انصارالله که امنیت شهرهای یمن را تامین می کنند، جلوگیری کند.


منبع:ایرنا

                               

یمن     مذاکرات صلح     مخالفان     عمان        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :