موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/127765 :کد

روابط عمومی کل سپاه پاسداران؛

تحلیل رسانه های لبنان از پیام های حمله موشکی ایران

  ﺳﻪشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۹:۵۲
تعداد بازدید : ۳۵۹   
 تحلیل ایران -تحلیل رسانه های لبنان از پیام های حمله موشکی ایران

اقدام بی سابقه ایران در حمله به داعش در خاک سوریه همچنان در صدر اخبار رسانه های لبنان قرار دارد و روزنامه های این کشور با ارائه تحلیل های مختلف پیام های شلیک موشک به داعش را موشکافی کردند.

 به گزارش تحلیل ایران، شامگاه یکشنبه روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای از حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه به مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست های تکفیری در دیرالزور سوریه، با هدف مجازات عاملان جنایت تروریستی اخیر تهران خبر داد.در این عملیات تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاه های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استانهای کرمانشاه و کردستان، تروریست های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد.

**انتخاب دیرالزور تصادفی نبود
«جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت صندوقچه اسرار خود را گشوده و تحفه کوچکی از نسل موشک های ایرانی «قیام» و «ذوالفقار» را از آن بیرون آورد. موشک های ایران که مرزهای عراق و سوریه را درنوردید اولین قسمت از سریال طولانی ایران در نمایش قدرتی بود که تهران بدون شک گوشه های دیگری از آن را نشان خواهد داد.» روزنامه «البناء» روز سه شنبه با ذکر این مقدمه در سرمقاله خود افزود: انتخاب دیرالزور از سوی ایرانی ها در واکنش به حمله داعش به مرقد امام خمینی و ساختمان پارلمان تصادفی نبود. می شد در الرقه یا در المیادین به این حمله پاسخ داد اما انتخاب دیرالزور معنا و مفهوم زیادی با خود دارد و به معرکه نفتی شرق سوریه و نبرد عشائر و ارتباط مرزی با عراق و آینده کردها ربط پیدا می کند.


ایرنا نوشت: این حمله اگرچه به داعش ضربه زد اما ضربه حقیقی نصیب کسانی شد که ایران آنها را کوک کنندگان داعش در سطح منطقه ای و بین المللی می داند. پست سفارشی ایران قبل از همه به دست عربستان و ایالات متحده رسید و حاوی این پیام بود که جمهوری اسلامی ایران فقط آزمایش موشکی برگزار نمی کند بلکه در موضع لزوم موشک ها را در صحنه میدان هم مورد استفاده قرار می دهد چون تصمیم شلیک موشک در اختیار خود اوست. به نوشته البناء، آمریکایی ها سعی می کنند ایران را از وضعیت فعال خارج کرده و به طرف منفعل و ضربه پذیر تبدیل سازند؛ آنها می خواهند طعم پیروزی را در کام ایران تلخ کنند تا در رقابت نفس گیر با طرف ایرانی و روسی و سوری و حزب الله در نبرد صحرای شرق سوریه، حق شراکت و نفوذ خود را در میدان حفظ کند. در این چارچوب، تصویر ارائه شده از سوی ایران اهمیت بسیار ویژه ای دارد، برای همین نیز سپاه پاسداران با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان دیرالزور، اقدام به تصویر برداری از اصابت موشک ها به اهداف کرد.


ایران با شلیک موشک های «لیله القدر» از همان شیوه غافلگیری استفاده کرد که دونالد رامسفلد وزیر دفاع اسبق آمریکا در سال 2003 در عراق با به کار بردن موشک های توماهوک از آن بهره برد. اگر موشک های دیرالزور را آغاز ماجرا بدانیم این احتمال وجود دارد که نظامیان ایران نه برای مشاوره نظامی در عراق و سوریه بلکه در قالب لشکری از نیروها در میدان های مختلف به فراخور اوضاع حضور پیدا کنند.

** آیا حزب الله موشک ذوالفقار دارد؟
روزنامه «الاخبار» در مطلبی با عنوان «آیا حزب الله موشک ذوالفقار دارد؟» نوشت: شبکه 10 تلویزیون اسرائیل روز گذشته بعید ندانست که حزب الله واقعا از موشک های ذوالفقار ایرانی که داعش را در دیرالزور هدف قرار داد در اختیار داشته باشد. این شبکه در گزاشی درباره خطر ایران بر امنیت اسرائیل تاکید کرد که این موشک ها در صورت شلیک از خاک ایران خطری علیه اسرائیل نیستند چون بردشان بیش از 700 کیلومتر نیست اما اگر حزب الله این نوع موشک ها را در اختیار داشته باشد وضعیت فرق می کند. الاخبار به نقل از گزارش کانال دهم تلویزیون رژیم صهیونیستی افزود: نهادهای امنیتی اسرائیل از سال ها پیش افزایش دقت موشک های ایرانی را زیر نظر دارند اما آنچه که روز گذشته اتفاق افتاد نمونه زنده ای از این مساله بود و ایرانی ها هم دقیقا به دنبال این هدف بودند که از صدها کیلومتر آن طرف تر، موشک به هدف اصابت کند.


این شبکه افزود: روند تاریخی توان نظامی ایران نشان می دهد که پیدا شدن سلاح در دست ایران به معنای آن است که این سلاح دست آخر به دست حزب الله نیز خواهد رسید. طبق گزارش این شبکه، نگرانی از ناحیه این موشک فقط در این نیست که می توان با آن، مربع امنیتی وزارت امنیت در تل آویو را هدف قرار داد، بلکه نگرانی این است که این موشک می تواند دقیقا ساختمان ستاد مشترک و یا هر گونه هدف راهبردی دیگر را در اسرائیل هدف قرار دهد. این شبکه در پایان گزارش خود تصریح کرد: همانطور که همه می دانند اسرائیل تلاش می کند مانع از انتقال موشک های نقطه زن ایرانی به حزب الله شود اما باید فرض را بر این گذاشت که برخی محموله های موشکی توانسته به لبنان راه پیدا کند.

**درباره حمله موشکی به دیرالزور با عراق هماهنگی شده بود
روزنامه «النهار» با اشاره به پیام های چند جانبه حمله موشکی ایران به مقر داعش در دیرالزور نوشت: این حمله پس از آن بود که مجلس سنای آمریکا جمعه گذشته تحریم هایی علیه برنامه موشکی ایران وضع کرد. به نوشته النهار، اسرائیل همواره از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده، با این حساب، آزمایش عملی این موشک ها در میدان تا چه حد می تواند برای اسرائیل نگران کننده باشد؟ این روزنامه با اشاره به موضع گیری دولت عراق که گفته بودند ضربات موشکی ایران پس از هماهنگی با اتاق چهارجانبه تبادل اطلاعات صورت گرفته نوشت: «عبدالباری زیباری» رئیس کمیسیون روابط خارجه پارلمان عراق در گفت و گو با شبکه «السومریه» عراق تاکید کرد که حمله موشکی ایرانی بخشی از همکاری های مشترک در چارچوب اتاق عملیات چهارجانبه در بغداد با مشارکت عراق و سوریه و روسیه و ایران است و بغداد از هرگونه اقدامی برای تضعیف و ریشه کن ساختن داعش حمایت می کند.النهار در بخش دیگری از مطلب خود با اشاره به سخنان سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه به نقل از وی نوشت: دشمنان بدانند تهران لندن یا پاریس نیست و ایران واکنش فقط یک کار ساده بود اما اگر به تجاوزهای خود ادامه دهند ضربه های سخت تر دریافت خواهند کرد.

**پیام های موشکی تهران و پایان دوران داعش
تارنمای شبکه تلویزیونی «المیادین» در مطلبی به قلم «علی هاشم» با اشاره به تحولات جاری در منطقه و تغییر معادلات بر اساس نحوه پیشرفت امور، موشک های شلیک شده از سوی ایران را تازه ترین معادله منطقه ای دانست و نوشت: ایرانی ها این موشک ها را «مجازات» می نامند؛ ناظران از آن «پیام» برداشت می کنند و تل آویو و واشنگتن آن را به چشم یک «تهدید» نگاه می کنند. المیادین افزود: گویا تهران با این شش موشک شلیک شده می خواست به دوست و دشمن نشان بدهد که این روزها از قید و بند تبلیغاتی خارج شده و خود را در جایگاه یک ابرقدرت نشانده است یا حتی به قول «رون بن یشای» در روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارانوت»، «به قدرت جهانی تبدیل شده است.»


مجازات نامیدن این اقدام برای اطمینان دادن به ایرانی هاست تا بدانند که این نظام اجازه نمی دهد مردمش به قتل برسند و مجازاتی علیه قاتلان صورت نگیرد، و اینکه رنج سال های جنگ بین ایران و عراق دیگر تکرار نخواهد شد. امام پیام موشک ها برای عاملان پشت پرده حمله تروریستی تهران همانی بود که مسئولان ایرانی از آن به «هشدار نرم» یاد کردند اما در واقع مانند حجم بالای انفجاری که از آن به جا ماند، بازتاب پر سر و صدایی داشت و زنگ هشدار درباره آتش بازی های منطقه ای را به صدا درآورد. اما پیام تهدیدی که واشنگتن و تل آویو از این حمله برداشت کردند را می توان در سخن «الون بن دیوید» تحلیلگر مسائل نظامی شبکه دهم تلویزیون رژیم صهیونیستی خلاصه کرد که گفت «این اقدام ایران نشانه اعتماد به نفس ایرانی ها بود و تصریح داشت که از این پس به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه ای رفتار خواهند کرد.»

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :