موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سوریه

a/127788 :کد

دمشق:

برقراری "ارتباط استراتژیک"در مرزها توسط ارتش های عراق و سوریه

  چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۰:۳۹
تعداد بازدید : ۱۴۸   
 تحلیل ایران -برقراری "ارتباط استراتژیک"در مرزها توسط ارتش های عراق و سوریه

دمشق اعلام کرد، واشنگتن سعی کرد تا مانع از رسیدن نیروهای حشد شعبی عراق به گذرگاه الولید در مرزهای بین عراق و سوریه شود تا ایجاد راه ارتباطی زمینی نیروهای حشد با ارتش سوریه را ناکام بگذارد اما شکست خورد.

به گزارش تحلیل ایران،به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، رسانه مرکزی جنگ در ارتش سوریه در بیانیه‌ای برای روشن ساختن تحولات اخیر در مرزهای عراق و سوریه اعلام کرد، در بیست و سوم ماه مه 2017 عملیات "الفجر الکبیر" (صبح بزرگ) علیه داعش در منطقه بادیه (صحرای شرقی) سوریه شروع شد و یک هفته بعد ارتش سوریه و هم‌پیمانانش به مساحت‌های زیادی در بادیه، اطراف حمص و دمشق به اضافه حومه شمال شرقی سویداء دست یافتند.


براساس این بیانیه، ارتش هدف عملیات بادیه را این گونه مشخص کرد که مانع از امتداد حضور نیروهای تحت امر واشنگتن در داخل بادیه شود سپس مرزها را به دست گرفت و ارتباط زمینی با حشد شعبی عراق برقرار شد.آمریکا سعی کرد بعد از شکست گروه‌های مسلح مستقر در این منطقه نظیر ارتش سوریه جدید، مغاویر الثوره و اسود الشرقیه که جنگ آتشفشان بادیه را برای ممانعت از پیشروی ارتش به راه انداخته بودند مانع از پیشروی ارتش سوریه و هم‌پیمانانش شود و سه حمله متفاوت علیه ارتش و نیروهای هم‌پیمان انجام داد.


با تحقق مرحله اول عملیات نیروهای ارتش سوریه توانستند به مرزهای مشترک با عراق در شمال شرق شهرک التنف برسند که تحت کنترل نیروهای آمریکایی است.براساس بیانیه ارتش، آمریکا در تلاش برای کاهش پیشروی ارتش سوریه و هم‌پیمانانش سامانه موشک انداز از نوع "هیمارس" را در جنوب سوریه مستقر کرد تا در نزدیکی گذرگاه التنف نصب کند این در واکنش علنی به پیشروی ارتش سوریه در این منطقه بود.


ارتش سوریه در ادامه افزود، ارتش با غافلگیری دیگری از سمت عراق روبه‌رو شد که آن حرکت حشد شعبی به سمت مرزها بود اما واشنگتن با رسیدن حشد به مرزها و گذرگاه الولید موافق نبود. در ماه مه 2015 داعش بر این گذرگاه مسلط شد.در این بیانیه آمده است، به علت فشارهای آمریکا تصمیم عراق این شد که ارتش عراق و مبارزان عشایر گذرگاه الولید را به دست بگیرند.در این بیانیه آمده است: با رسیدن آنها به گذرگاه حشد از محورهای موازی پیشروی کرد و به موازات مرزها با نیروهای سوریه که از شمال الولید پیشروی کرده بودند، به هم رسیدند.


ارتش سوریه معتقد است، این پیروزی‌ها منجر به ارتباط استراتژیک بین عراق و سوریه در پی مانع‌تراشی‌های آمریکا از سال 2011 شد.در این بیانیه آمده است، این پیشروی مانع از حرکت نیروهای مخالف تحت امر آمریکا به سمت منطقه البوکمال در مرزهای مشترک با عراق بعد از محاصره التنف از مرزهای عراق و به هم رسیدن نیروهای عراقی و سوری شد و در پی آن حمله افراد مسلح به سمت شمال در سایه این وضعیت غیرممکن شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :