موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/127807 :کد

چرایی تصویب تحریم های آمریکا علیه ایران

وحید سلوکی

  چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ — ۰۱:۳۰
تعداد بازدید : ۷۶۴   
 تحلیل ایران -چرایی تصویب تحریم های آمریکا علیه ایران

سیاست اعمال فشار و تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران را پایانی نیست و هر روز کار جدیدی در این زمینه از سوی سیاستمداران آمریکایی انجام می گیرد.

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران که ظاهرا برنامه موشکی را هدف گرفته است، باید تاکید کرد که سیاست اعمال فشار و تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران را پایانی نیست و هر روز کار جدیدی در این زمینه از سوی سیاستمداران آمریکایی انجام می گیرد. به ویژه اینکه باید اضافه کرد جمهوری خواهان آمریکایی که از زمان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور این کشور جان تازه ای گرفته اند، بیش از پیش به تلاش های خود برای افزایش بیشتر فشارها بر ایران به بهانه های مختلف افزوده اند.


از جمله دلایل چرایی به راه افتادن موج جدید تحریم ها علیه ایران در آمریکا، به نظر می رسد، بیش از هرچیز باید به نقش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل و سفر چند ماه قبل وی به واشنگتن اشاره کرد. وی در جریان سفرش به آمریکا، مدعی شده بود که ایران نه تنها تهدیدی برای رژیم اسرائیل به شمار می رود، بلکه قصد دارد با توسعه برنامه موشکی، در  نهایت آمریکا را هدف قرار دهد. آن گونه که مشخص است، این گونه اظهارات و موضع گیری ها در کنار فعالیت های همیشگی لابی صهیونیستی آمریکا و نفوذ گسترده ای که صهیونیست ها در کنگره و سنای آمریکا دارند، در تند کردن مواضع آمریکا نسبت به ایران موثر بوده و به بار نشسته است . از آن زمان تاکنون به جز خود ترامپ، معاون اول و وزیر دفاع وی که به نوعی تحت تاثیر صهیونیست ها هستند نیز درباره این امر مواضع تندی را اتخاذ کرده و حالا هم نوبت به سناریو جمهوری خواهان رسیده است.


این مواضع تند به تدریج قالب عملیاتی به خود گرفته و به صورت تحریم در فاصله بسیار کمی از انتخابات ریاست جمهوری و جدیدترین آن هفته گذشته اعمال شد، به معرض نمایش درآمده است.تمام تلاش رژیم صهیونیستی در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این می باشد تا آمریکا را برای وضع تحریم های جدید و سخت گیرانه تر مجاب کند.اما علاوه بر ایجاد محدودیت برای برنامه های موشکی ایران توسط ترامپ و رژیم صهیونیستی،  هدف دیگر از وضع تحریم ها، کنترل رفتار و فعالیت های منطقه ای ایران است. طی سال های گذشته و همزمان با شروع بحران های منطقه ای، جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش به یک قدرت بزرگ و موثر در معادلات منطقه ای  تبدیل شده است. ضمن اینکه قدرت منطقه ای ایران در غرب آسیا که بیشتر ناشی از اقتدار دفاعی و قدرت نظامی و مستشاری ایران می باشد، از ماهیت سلبی و ایجابی برخوردار شده است.


دولت ایالات متحده آمریکا بر این باور است، بخش عمده ای از قدرت نظامی  ایران ،به ویژه به  قدرت  موشکی ایران بازمی گردد. لذا برای مهار ایران در منطقه ی مهم و  استراتژیک  خاورمیانه، اقدام به تحریم های جدیدی علیه ایران نموده است.برنامه موشکی ایران که به طور روز افزون در حال پیشرفت است در سال های اخیر به یکی از نگرانی های مهم دولتمردان ایالات متحده تبدیل گشته است و این مسئله نگرانی های فراوانی را برای آمریکا و مشخصا دولت ترامپ پیش آورده است.سند چشم انداز بیست ساله نیز در پی رساندن ایران به جایگاه قدرت اول منطقه ای است.

 

حال، اهمیت ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک و...  منطقه را برای آمریکا در نظر بگیرید که قدرت رقیبی چون ایران در حال اوج گیری در آنجاست و قطعا تا جایی که بتواند در پی به چالش کشیدن قدرت و نفوذ آمریکا در منطقه خواهد بود. جلوگیری از افزایش قدرت جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف، آن هم در منطقه غرب آسیا که به نوعی حیاط خلوت آمریکا محسوب می شود، یکی از برنامه های اصلی دولت ایالات متحده آمریکا در مقابله با ایران است که این مسئله از پیشینه ای دیرینه در سیاست خارجی آمریکا برخوردار بوده است. تحریم های اخیر که با اصرار دولت ترامپ اعمال شد، یک بار دیگر نشان داد آمریکا از هیچ اقدام و تلاشی برای سنگ اندازی در مسیر توسعه و پیشرفت ایران بخصوص حوزه های دفاعی و امنیتی ابایی ندارد. بنابراین می توان گفت اعتماد به آمریکا و تصمیم  گیری و تصمیم سازی با این کشور تحت  هیچ شرایطی امری معقول و واقع بینانه به نظر نمی رسد.

                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :