موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی خانواده

a/127846 :کد

ایجاد حاشیه‌های جدید در کلانشهرها ؛

افزایش روند مهاجرت در کشور

  پنجشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۶ — ۱۰:۳۷
تعداد بازدید : ۲۸۰   
 تحلیل ایران -افزایش روند مهاجرت در کشور

در حال حاضر شاهد افزایش مهاجرت از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ هستیم و این موضوع را از مراجعات مهاجران به دفاتر کمیته امداد در شهرهای بزرگ متوجه می شویم.

به گزارش تحلیل ایران، مهندس سید پرویز فتاح در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تشکیل حاشیه‌های جدید در اطراف شهر های بزرگ گفت: از گوشه و کنار می شنویم که در اطراف شهرهای بزرگ حاشیه‌هایی جدید در حال شکل گیری هستند؛این درحالیست که مراجعات مددجویان غیر بومی که از نظر گویش و ظاهر و... شباهتی به مردم شهرهای بزرگ ندارند،به دفاتر کمیته امداد در کلان شهرها نشان دهنده افزایش روند مهاجرت در کشور است.


وی در ادامه اظهار کرد: این مسئله باید تلنگری به همه مسئولان کشور باشد و باید مراقب باشیم روند حاشیه نشینی در کشور افزایش پیدا نکند زیرا همین 11 میلیون نفر حاشیه نشین فعلی کشور نیز بار بسیار سنگینی برای کشور هستند و باید مواظب باشیم این بار سنگین‌تر نشود.رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه با تاکید برآنکه روند حاشیه نشینی در کشور کاملا به اقدامات دولت بستگی دارد افزود: نیاز است دولت بیش از پیش به مناطق محروم توجه کند و همچنین توجه، برنامه و بودجه‌ای ویژه به مناطقی با ضریب محرومیت 7، 8 و 9 اختصاص دهد، زیرا در غیر اینصورت روند حاشیه نشینی در کشور شدت خواهد یافت.


فتاح در ادامه با تاکید آنکه طرح هایی به منظور جلوگیری از مهاجرت باید توسط دولت اجرا شود گفت: وجود مناطقی با ضریب محرومیت هشت و 9 به هیچ وجه در کشور زیبنده نیست، زیرا ضریب 9 بسیار دردناک است و وجود چنین ضریب محرومیتی در یک منطقه نشان دهنده اوضاع اسفناک آن منطقه است؛ به همین دلیل در حال حاضر کمیته امداد برای مناطق محروم بودجه ویژه‌ای را اختصاص داده است و برنامه‌های ویژه‌ای دارد.وی در ادامه تصریح کرد: هیچ گاه بودجه کمیته امداد در استانی مانند تهران با استانی همچون جنوب کرمان یکسان نیست زیرا به ما ثابت شده است که همواره بیشترین مهاجرت از مناطقی با ضریب محرومیت 7 تا 9 اتفاق می افتد؛ به همین دلیل  بیشترین درآمد کمیته امداد نیز  برای این مناطق هزینه می شود و در مقابل به شهرهایی چون تهران،شیراز،اصفهان و تبریز بودجه کمتری اختصاص می دهیم،با این حال امروز برای رفع محرومیت از چهره این مناطق نیاز به مشارکت تمامی دستگاه‌ها داریم.


«فقر مطلق» در کشور به طور دقیق تعریف شود

رییس کمیته امداد در ادامه ضمن اشاره به آنکه رییس جمهور وعده داده‌اند که تا پایان سال 1400 فقر مطلق را در کشور ریشه کن کنند گفت: درحال حاضر برخی معاونین وزارت رفاه درآمد روزانه 5 دلار یعنی ماهیانه حدودا 150 هزار تومان را فقر مطلق اعلام کرده اند درحالیکه هم اکنون با افزایش رقم مستمری ها و همچنین یارانه پرداختی از سوی دولت بیش از این رقم به خانواده های محروم و نیازمند پرداخت می شود؛بنابراین به آن معنا فقیر مطلق در کشور نداریم و نیاز است «فقر مطلق» در کشور به طور دقیق تعریف شود.


فتاح در پایان عنوان کرد: در حال حاضر مسئله رسیدگی به نیازمندان و محرومان به یک گفتمان ملی تبدیل شده است و ما از این مسئله خوشحال هستیم.به گزارش ایسنا، فتاح درحالی نسبت به ایجاد حاشیه‌های جدید در اطراف شهر های بزرگ هشدار می دهد که چندی پیش مدیرعامل جمعیت امام علی(ع) در گفت و گو با ایسنا از  شکل‌گیری حاشیه‌ای جدید در جنوب تهران خبر داده بود و گفته بود:« هم اکنون در یکی از نواحی جنوبی تهران، یک حاشیه جدید در حال شکل گیری است. عده‌ای با مهاجرت از بلوچستان پاکستان با انگیزه بازار کار گلفروشی وارد آن منطقه می‌شوند. این بازار کارهای کاذب باعث مهاجرتهایی می شود که باید در مبداء به آن فکر کنیم. کشور ما در منطقه‌ای است که وضعیت کشورهای همسایه حتما بر وضعیتش اثر می گذارد و ما نمی توانیم شرایط وسرنوشت آنها را در نظر نگیریم، لذا باید به این فکر کنیم که منطقه‌ای در رفاه داشته باشیم.»

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :