a/127962 :کد

سازمان حفاظت محیط زیست؛

درخواست اشد مجازات برای آتش‌‌سوزی‌های عمدی

  یکشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۶ — ۱۴:۳۶
تعداد بازدید : ۲۵۸   
 تحلیل ایران -درخواست اشد مجازات برای آتش‌‌سوزی‌های عمدی

سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه ای خواستار اشد مجازات برای آتش افروزان جنگلها و مراتع به صورت عمد از قضات شد.

 به گزارش تحلیل ایران،ایلنا نوشت: در متن این اطلاعیه آمده است:

عرصه‌های طبیعی اعم از جنگل، مرتع‌، بیشه‌زار ، پارک‌های ملی ، مناطق حفاظت شده و.... در زمره سرمایه‌های ملی وخدادادی کشور است که به لحاظ اهمیت  زیست‌محیطی متعلق به تمامی نسل‌ها است.عوامل مختلف موجب تخریب جنگل‌ها ومراتع می‌شوند، نظیر آفات ،سیل ، زلزله، دخالت‌های بی رویه انسانی، در این میان آتش سوزی  نیز یکی از خطرناک ترین ومخرب‌ترین عوامل تخریب محسوب می‌گردد .همه ساله بخش وسیعی از عرصه‌های  طبیعی را نابود می‌سازد وخسارات سنگینی را به اقتصاد کشور وارد می‌آورد.

 ضمن تشکر وقدردانی از تمامی دوست‌داران طبیعت وحامیان محیط‌زیست  ایران در حفاظت این سرمایه الهی که در جهت پیشگیری واطفاء حریق عرصه‌های طبیعی  به سازمان کمک می‌نمایند.سازمان حفاظت محیط زیست از قوه قضائیه وقضات درخواست می‌کند، دربرخورد قانونی با افراد و اشخاص سودجو که بصورت عمد اقدام به  ایجاد آتش سوزی در پارکهای ملی و آثار طبیعی ملی را می‌نمایند.با عنایت به مجازات‌های تعیین شده در ماده ۶۷۵ وتبصره ۲  قانون مجازات اسلامی که تصریح می‌نماید *هر کس عمداً جنگل، اشجار و..... را آتش بزند، به حبس از دو تا پنج سال محکوم میگردند* اشد مجازات را اعمال نمایند.

تبصره ۲ ذیل ماده فوق نیز تاکید مینمایدکه مجازات شروع به جرم فوق شش ماه تا دوسال است.همچنین در مورد افرادی که بر اثر بی‌مبالاتی اقدام به آتش سوزی نمایند، بر اساس بند ه ماده ۱۳ قانون شکار وصید ، که بیان می‌دارد، ایجاد وفراهم نمودن مقدمات آتش‌سوزی در پارک‌های ملی، آثار طبیعی ملی، مناطق حفاظت شده وپناهگاه‌های حیات وحش " که براثر بی‌مبالاتی" ویا عدم رعایت مقررات محیط زیست ویا تخلف از نظامات  دولتی باشد به جزای نقدی یاحبس از نود ویک روز تا سه سال و در صورت تکرار ، هر دوی این مجازاتها محکوم می‌گردند اعمال خواهد شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :