موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی معدن و تجارت

a/12803 :کد

0

استان فارس دارنده تنها معدن نیکل در کشور است

  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۸:۵۶
تعداد بازدید : ۶۲۵   
 تحلیل ایران -استان فارس دارنده تنها معدن نیکل در کشور است

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: تنها معدن نیکل کشور با وسعت ۶۴۱ کیلومتر مربع در شهرستان بوانات استان فارس واقع شده است.

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: تنها معدن نیکل کشور با وسعت ۶۴۱ کیلومتر مربع در شهرستان بوانات استان فارس واقع شده است.
به گزارش تحلیل ایران، به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس علیرضا جوکاری از کشف 5 پهنه جدید معدنی در استان فارس خبر داد و اظهار داشت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با هدف شناسایی و اکتشاف مواد معدنی فلزی و استراتژیک در استان فارس به ویژه در نواحی شمال و شمال شرق تا شرق استان پهنه‌های اکتشافی تعریف کرده است.
وی با بیان اینکه این 5 پهنه اکتشافی بالغ بر 13درصد وسعت استان را در بر می‌گیرد، گفت: 2 پهنه اکتشافی جدید مس و نیکل در شمال شرق استان تعریف شده و از طریق مزایده عمومی به بخش خصوصی توانمند واگذار شده است.
جوکاری درباره پهنه اکتشافی مس افزود: این پهنه با وسعت حدود242 کیلومتر مربع در شهرستان بوانات واقع شده و با توجه به اهمیت مس در توسعه فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی استان و کشور انجام عملیات اکتشاف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار و شرکت معدنی کالسیمین فعالیت خود را در این پهنه آغاز کرده است.
وی درباره پهنه اکتشافی نیکل خاطرنشان کرد: نیکل از جمله فلزات استراتژیک است و تنها معدن آن در کشور در استان فارس واقع شده است.
معاون امور معادن سازمان صنعت و معدن استان فارس تصریح کرد: پهنه نیکل با وسعت در حدود 641 کیلومتر مربع در شهرستان بوانات واقع شده و در حال حاضر شرک بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر فعالیت خود را در پهنه آغاز کرده است.
جوکاری افزود: این فلز در صنایع فولادی ضد زنگ،آلیاژها، نیروگاه‌های برق و هسته‌ای، صنایع حفاری، صنایع دریایی،کاتالیزورهای صنایع شیمیایی، باتری‌های شارژ مجدد، آبکاری الکتریکی و غیره کاربرد دارد.
وی تصریح کرد: عمده ذخایر سنگ نیکل در کشورهای استرالیا، برزیل، کانادا، اندونزی، فیلیپین و روسیه واقع شده و در سال2014 در حدود 4/2 میلیون تن ازاین ماده معدنی در دنیا استخراج شده است.
جوکاری درباره پهنه اکتشافی آهن بیان کرد: این پهنه با وسعت در حدود 4055 کیلومتر مربع در شرق استان و در منطقه قطرویه نی‌ریز واقع شده و عملیات اکتشاف ژئوفیزیک هوایی در آن انجام می‌شود و با توجه به ظرفیت‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران این پهنه به اختیار این سازمان قرار گرفته است.
معاون امور معادن سازمان صنعت و معدن استان فارس گفت: پهنه اکتشافی آباده با وسعت 6800 کیلومتر مربع و پهنه اکتشافی ایران مرکزی با وسعت 4405کیلومتر مربع از جمله پهنه‌های اکتشافی جدید است که با هدف شناسائی مواد معدنی فلزی در اختیار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران قرار دارد.

منبع : تسنیم

                               

معدن     نیکل     شیراز     صنایع        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :