موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/128109 :کد

محققان کره جنوبی؛

دیابت نوع۲ تهدیدی برای سلامت مغز

  پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۶ — ۱۲:۳۳
تعداد بازدید : ۲۷۳   
 تحلیل ایران -دیابت نوع۲ تهدیدی برای سلامت مغز

در مطالعه قلبی، ارتباط بین دیابت نوع۲ و زوال حافظه مشخص شده بود. حال در تحقیق جدید به دلایل این ارتباط پی برده شده است.

 به گزارش تحلیل ایران، محققان دانشگاه ایوا سئول در کره جنوبی دریافتند افراد مبتلا به دیابت نوع۲، به خصوص بیماران چاق و دارای اضافه وزن، دارای ماده خاکستری نازک تری در چندین ناحیه مغز هستند.


دکتر «این کیون لیو» پژوهشگر ارشد مطالعه، در این باره می گوید: «این مناطق مغز مرتبط با حافظه، عملکردهای اجرایی، حرکت و پردازش اطلاعات بصری است.»وی در ادامه می افزاید: «چاقی منجر به افزایش ریسک دیابت نوع۲، اختلال متابولیک می شود و همچنین با تغییرات در مغز مرتبط است.»این مطالعه شامل ۵۰ فرد دارای اضافه وزن یا چاق مبتلا به دیابت نوع۲؛ ۵۰ فرد با وزن نرمال و مبتلا به دیابت نوع۲؛ و ۵۰ فرد دارای وزن نرمال و بدون ابتلا به دیابت بود.


مهر نوشت: داوطلبان حاضر در این مطالعه افراد ۳۰ تا ۶۰ سال بودند. تمام شرکت کنندگان تحت اسکن مغزی MRI قرار گرفته و حافظه و مهارت های فکری شان اندازه گیری شد.لیو گفت: «ضخامت غشایی در چندین منطقه مغز افراد دیابتی کاهش یافته بود. نازک شدن لوب های زمانی در افراد دارای اضافه وزن /چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان می دهد که این مناطق به طور خاص نسبت به اثرات ترکیبی چاقی و دیابت نوع ۲ آسیب پذیر هستند.»به گفته لیو، عواملی نظیر مقاومت انسولین، التهاب و کنترل ضعیف قندخون ممکن است این تغییرات را به همراه داشته باشد.مطالعه نشان داد حافظه و مهارت های فکری در افراد مبتلا به دیابت در مقایسه با افراد سالم کاهش می یابد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :