موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/128122 :کد

فهرست درخواست چهار دولت عربی از قطر برای رفع تحریم های این کشور

تحلیل ایران

  شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ — ۰۹:۰۶
تعداد بازدید : ۳۰۶   
 تحلیل ایران -فهرست درخواست چهار دولت عربی از قطر برای رفع تحریم های این کشور

فهرست درخواست چهار دولت عربی از قطر برای رفع تحریم های این کشور بیش از آنکه مبنایی برای گفت وگو و رفع تنش های پدیدآمده در حاشیه خلیج فارس باشد؛ ناخرسندی سعودی ها از روابط دوحه- تهران را نمایان می سازد.

به گزارش تحلیل ایران،در ادامه کش و قوس های سیاسی در حاشیه خلیج فارس، چهار کشور عربی که اقدام به تحریم و قطع روابط خود با قطر کرده بودند، جمعه گذشته (دوم تیرماه) فهرست سیزده گانه ای از شروط و درخواست های خود را به مقصد دوحه فرستادند؛ درخواست هایی که بنا بر اعلان رسانه ها در صدر آن قطع رابطه با ایران و حزب الله لبنان، توقف همکاری های نظامی با ترکیه در خاک قطر و همچنین توقف فعالیت های خبرگزاری «الجزیره» قرار دارد.


**فهرست خواسته های عربی از قطر؛ نمایانگر ناخرسندی محور سعودی از روابط تهران-دوحه رسانه ها 13 خواسته عربستان سعودی و متحدان ریاض از قطر را تهدیدکننده و بهایی سنگین برای برداشته شدن تحریم های این کشور دانسته اند. برخی رسانه ها مهمترین انگیزه طرح این درخواست ها را خصومت عربستان با ایران و ناخرسندی از روابط تهران- دوحه ارزیابی کردند. روزنامه «گاردین» نوشت از زمان اعمال تحریم ها و محدودیت های دیپلماتیک علیه قطر، هدف اصلی انزوای ایران و بستن رسانه مهم قطر «الجزیره» بود. برای این کشورها دو محور فوق مهمتر از بقیه موضوع ها بوده است. اما پس از شروع این بحران، قطر بر میزان واردات موادغذایی از ایران و ترکیه افزود و وابسته تر شد. دوحه اکنون اصرار دارد توان مالی به این کشور اجازه می دهد حتی در یک دوره نامشخص به حیات طبیعی خود ادامه دهد.


در مقابل، دولت قطر شرایط ارائه شده برای لغو تحریم ‌ها را غیرمنطقی خوانده است. وزیر مشاور در امور خارجه امارات اما انتشار مفاد خواسته ها از قطر را اقدام کودکانه قطر و نشانه دیگری از سیاست های نامناسب این کشور دانست. «انور قرقاش» قطر را تهدید کرد این انتخابی بین ثبات و سعادت یا انزوا است.این گزارش افزود ایالات متحده یک پایگاه نظامی بزرگ در قطر دارد و این خطر وجود دارد که تحریم ها و ادامه انزوای دوحه باعث شود تا این کشور به اتحاد با ایران کشانده شود. این امر می تواند ضربه بزرگ راهبردی را به جایگاه واشنگتن وارد کند.


گاردین ارتباط قطر با ایران را از مهمترین دلایل برای دشمنی عربستان سعودی با قطر دانست زیرا ریاض تاکید دارد روابط دوحه و تهران باید بر اساس تحریم های بین المللی و در چارچوب مورد تایید شورای همکاری خلیج فارس صورت بگیرد. قطع روابط قطر با ایران بسیار سخت است زیرا قطر در یک میدان گازی بزرگ دریایی با ایران شریک است. این میدان گازی منابع مالی و انرژی این کشور کوچک را تامین می کند که در سال 2022 میزبان جام جهانی فوتبال است.به نوشته گاردین، از دیگر خواسته های مهم عربستان از قطر بستن شبکه «الجزیره» است زیرا سعودی ها این شبکه خبری تلویزیونی را که در جهان عرب مخاطب فراوانی دارد، ابزار تبلیغاتی اسلام گراها می دانند. همچنین آن ها تاکید می کند نشریاتی همچون New Arab و Middle East Eye باید تعطیل شوند.

** دلایل تاختن سعودی ها به الجزیره
شبکه الجزیره از پرمخاطب ترین رسانه های منطقه است. از دید برخی ناظران، حاکمان مصر و عربستان به شدت از نفوذ این رسانه بر شهروندان خود ناراضی اند. عربستان، اردن و مصر پس از سال ها دفاتر الجزیره را در کشورهایشان تعطیل کردند. حتی عربستان سعودی به هتل ها دستور داد از نمایش این شبکه خودداری کنند. روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی در زمینه دلایل نفرت عربستان از شبکه الجزیره قطر نوشت علت مخالفت کشورهای عربی با این شبکه را باید در شریعت و زندگی آن ها جست وجو کرد. برای سال ها الجزیره شبکه مورد علاقه ده ها میلیون نفر در منطقه بود که نظرات اخوان المسلمین را منتشر می کرد. با وجود بسیاری از دستورات دینی اما الجزیره به همراه نشریه های مربوط به آن به بسیاری مسائل که برخی تابو به شمار می رفتند، وارد شد و دیدگاه های گسترده تری را فراتر از سطح دیگر رسانه های عربی ارائه کرد.


این روزنامه آمریکایی نوشت: شبکه خبری الجزیره بسیاری از مانع ها را شکست به عنوان نمونه به کنست اسرائیل خبرنگار فرستاد و جلسات را پخش کرد؛ الجزیره بیشترین خبرنگار را در جنگ سال 2008 غزه در آن منطقه داشت و تنها شبکه ای بود که به صورت زنده از آنجا گزارش پخش می کرد. الجزیره کارهایی را انجام داد که دیگر شبکه های عربی قادر به انجام آن نبودند.
همین اقدامات کافی بود که در برخی سال ها بیش از 75 درصد اعراب، الجزیره را شبکه تلویزیونی محبوب و دومین منبع خبری خود اعلام کردند.

** واکنش نامشخص آمریکا به تحریم ها و درخواست کشورهای عربی از قطر
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا انگیزه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در تحریم اقتصادی قطر را ابهام‌آور توصیف کرده است. حتی این مقام مسوول در دولت آمریکا ابراز تردید کرد اقدامات فوق ناشی از نگرانی تحریم‌ کنندگان در زمینه اتهام حمایت قطر از تروریسم بوده یا اینکه اختلافات تاریخی بین اعضای شورا باعث آن شده است.به نوشته گاردین، واکنش ایالات متحده به موضوع پیچیده و نامشخص بوده است. در ظاهر، «دونالد ترامپ» اقدام عربستان در تحریم قطر را تایید و این کشور را بهشت تروریست ها توصیف کرده اما وزارت امور خارجه آمریکا در ارزیابی رویکرد ریاض تردیدهای خود را عیان ساخته و آن را راه حل موضوع ندانسته است. پیشتر وزارت امورخارجه آمریکا برداشته شدن تحریم ها را با اعلام شروطی منطقی، قابل اجرا دانسته بود.


تارنمای شبکه خبری «بلومبرگ» درخواست های سعودی از قطر را آزمونی برای اجرای استراتژی وزیر امورخارجه آمریکا در خاورمیانه توصیف کرد و افزود با اینکه «رکس تیلرسون» پیش از این گفته بود کشورها خواسته های خود از قطر را بیان کنند اما اکنون به نظر می آید اعلام 13 خواسته کشورهای عربی، چیزی نبود که این دیپلمات ارشد آمریکایی تصور می کرد. فهرست 13 درخواست سعودی ها از دوحه بسیار فراتر از سطح منطقی است که وزیر امور خارجه آمریکا چندی قبل از آن سخن گفته بود.


به نوشته این بلومبرگ، از سوی دیگر کاخ سفید اعلام کرد انتشار این درخواست ها مقدمه ای برای آغاز گفت وگوها است زیرا آمریکا تلاش می کند تا روند مذاکرات را تسهیل کند. با این حال برخی از مقامات کشورهای عربی اعلام کرده اند 13 شرط آن ها اولتیماتوم نیست اما به عنوان مبنایی برای گفت وگوها به شمار می رود. چالش ایالات متحده این است که چگونه عربستان سعودی و متحدان ریاض را برای انجام یک گفت وگوی واقعی با قطر آماده سازد یا اینکه بیشترین صدمات را به اقتصاد قطر وارد کنند و سپس وارد مذاکره شوند. حال تیلرسون در تلاش است شرایط را مدیریت کند. راین زمینه، «راب مالی» هماهنگ کننده سیاست خاورمیانه ای «باراک اوباما» اعتقاد دارد درخواست های سعودی پاسخی تردیدآمیز به فشارهای آمریکا بود.بسیاری از تحلیلگران عرصه کنونی را رقابت قطر و عربستان با یکدیگر در متقاعد کردن آمریکا برای دست زدن به یک اقدام می دانند. کارشناس موسسه «شورای آتلانتیک» اعتقاد دارد: قطری های می گویند عربستان و امارات از نفوذ خود در آمریکا استفاده می کنند و دوحه نیز همین کار را انجام می دهد. همه از کارت های بازی استفاده می کنند بنابراین (آمریکا) باید قبل از تعیین موضع شرایط را بررسی و ارزیابی کند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :