موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/128223 :کد

شرایط بحرانی خاورمیانه

تحلیل ایران

  شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ — ۱۳:۰۰
تعداد بازدید : ۱۲۵   
 تحلیل ایران -شرایط بحرانی خاورمیانه

طی چند دهه گذشته هیچ‌گاه وضعیت خاورمیانه به‌اندازه فعلی حساس نبوده است. سفر ترامپ به عربستان و حضور در کنفرانس ریاض موجب شکل‌گیری مثلث شوم آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و عربستان شده است.

علی بیگدلی تحلیلگر روابط بین‌الملل نوشت: این جبهه‌گیری جدید موجب افزایش تنش در منطقه خواهد شد. در این شرایط مقامات ایرانی باید به‌دقت شرایط خاورمیانه را درنظرگرفته و از کوچک‌ترین تحرک در این منطقه نباید غافل نباشند. حضور ترامپ در راس قدرت در آمریکا برای تحقق اهدافی خاص بود که این اهداف به‌آرامی در حال نمایان‌شدن است. مناقشه سوریه هرچند شکل آرامی به خود گرفته، اما شواهد نشان می‌دهد سوریه آبستن تحولات جدی است. باگذشت زمان نقش روس‌ها در سوریه کمرنگ خواهد شد و حمایت آمریکا از کردها در سوریه درحال افزایش است. در نتیجه اگر چه جبهه ایرانی در موصل به پیروزی‌هایی دست یافته اما، سوریه دچار چند دستگی است و این چنددستگی می‌تواند زمینه برخورد نظامی را فراهم آورد.


ازسوی دیگر هفته آینده قرار است بین پوتین و ترامپ ملاقاتی برقرار شود که نتیجه این ملاقات احتمالا به سازش بین روسیه و آمریکا منتهی خواهد شد، طوری که روس‌ها دیگر مدافع اسد نباشند و در مقابل آمریکا و اروپا از شدت تحریم‌های روسیه بکاهند و حاکمیت روس‌ها بر شبه‌جزیره کریمه را به رسمیت بشناسند. درچنین حالتی ایران وحزب‌ا... لبنان تنها حامیان اسد خواهند بود و وضعیت برای ایران سخت‌تر خواهد شد. پوتین اعلام کرده به‌دنبال تشکیل مثلث ایران، ترکیه و روسیه است تا آتش‌بس در سوریه مطرح شود. این سخن پوتین نشان از ضعف روسیه در سوریه است. سوابق نشان می‌دهد ترکیه روبط قدرتمندی با ایران و روسیه ندارد و با توجه به عضویت در ناتو ترجیح می‌دهد به عربستان نزدیک شود. هرچند ترکیه در مساله قطر رفتار دیگری را در نظر دارد، اما این رفتار موقتی است. درچنین شرایطی بر دایره تهدیدات در خاورمیانه افزوده خواهد شد و آنچه این روزها تحت‌عنوان تحریم‌های موشکی ایران در حال مطرح‌شدن است می‌تواند به بحرانی‌تر شدن مساله خاورمیانه منتهی شود.


با توجه به فاصله اتحادیه اروپا از آمریکا در مساله ایران اگر آمریکایی‌ها بتوانند در تحریم موشکی ایران اتحادیه اروپا را با خود همراه کنند، وضعیت به‌مراتب برای ایران دشوار‌تر خواهد شد؛ هر چند دکتر ظریف به آلمان، ایتالیا و فرانسه سفر کرده تا بتواند از وزنه اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا استفاده کند. از سوی دیگر اتحادیه اروپا تمام ظرفیت‌های خود را در اختیار ایران نخواهد گذاشت، گرچه با توجه به اینکه این اتحادیه دچار بحران‌های اقتصادی است، تمایل دارد بازار جدیدی را به دست آورد، اما همین اروپایی‌ها اگر قرار باشد بین تهران و واشنگتن یکی را برگزیند، قطعا به سوی واشنگتن حرکت خواهد کرد. در نتیجه ایران در شرایط فعلی باید تلاش کند اتحادیه اروپا از تحریم ‌ایران استقبال نکند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :