موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت و درمان

a/128254 :کد

وزیر بهداشت؛

انتقاد شدید از مصوبه هیات دولت

  دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ — ۰۰:۳۳
تعداد بازدید : ۲۴۰   
 تحلیل ایران -انتقاد شدید از مصوبه هیات دولت

ما هم به این تعرفه‌ها نقد داشتیم و معتقد هستیم در حوزه سلامت باید قیمت تمام شده و سود منطقی برای بخش‌های دولتی و خصوصی مشخص شده و به نحوی تعریف شود که مجموعه‌های درمانی اداره شوند.

به گزارش تحلیل ایران، فارس نوشت، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه افتتاح اولین مرکز ام آر آی اطفال کشور در جمع خبرنگاران در خصوص بازنگری تعرفه‌های برخی از گروه‌های پزشکی گفت: بیمه‌ها در جلسه شورای عالی بیمه و سازمان برنامه و بودجه از تعرفه‌ها به خوبی دفاع نکردند و امیدواریم تعرفه‌ها در سال 97 بازنگری شود و بتوانیم آن را جبران کنیم.


وی افزود: این مصوبه وحی منزل نیست؛ همانطور که مجلس می‌تواند در مصوبه‌های خود تجدید نظر کند دولت هم می‌تواند مصوبه‌های هیأت وزیران را تغییر دهد. این هیات به طور مداوم در هر جلسه چندین مصوبه دارد و تا به حال ندیده بودیم مصوبه‌ای تا این اندازه بازتاب داشته باشد و مورد پرسش قرار گیرد. هاشمی ادامه داد: امیدوار هستیم تعرفه‌ها به صورت واقعی تعیین شوند، چرا که در بیمارستان‌ها باید دستگاه‌های پزشکی جایگزین شوند و مراکز درمانی نیز توسعه پیدا کنند. در حال حاضر هزینه تعرفه یک تخت بیمارستانی 135 هزار تومان حساب می‌شود در حالی که قیمت تمام شده آن 230 هزار تومان است. در کجای دنیا می‌شود با این تعرفه‌ها ادامه داد. در عین حال از بخش خصوصی که تعرفه‌ها را رعایت می‌کند تشکر می‌کنیم و از جامعه پزشکی می‌خواهیم که صبر پیشه کند.


وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ما از قانون تبعیت می‌کنیم، ادامه داد: ما هم به این تعرفه‌ها نقد داشتیم و معتقد هستیم در حوزه سلامت باید قیمت تمام شده و سود منطقی برای بخش‌های دولتی و خصوصی مشخص شود و به نحوی تعریف شود که مجموعه‌های درمانی اداره شوند. امیدواریم همانطور که قیمت تمام شده آب، برق و گاز حساب می‌شود، در بهداشت و درمان نیز همین روند وجود داشته باشد.وی همچنین اضافه کرد: ظاهرا سیاستگذاران در حوزه سلامت این نگاه را ندارند اما امیدواریم در دولت دوازدهم بخشی از این نواقص برطرف شود.وی ضمن اشاره به نیاز کشور به 70 تا 100 هزار پرستار جدید در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها تاکید کرد: اگر تعرفه‌ها را واقعی کنند، نیازی به استخدام دولتی نیست و هر بیمارستان می‌تواند به صورت جداگانه یک ردیف استخدامی داشته باشد.


وی در خصوص ایجاد فاصله پرداختی میان پرستاران و پزشکان توضیح داد: از 26 سال پیش که نظام پرداخت در حوزه سلامت نظام پرداخت بر اساس خدمت و کارانه‌ای شد و بیمارستان ها خودگردان شدند، فاصله پرداختی به پزشکان با پرستاران و سایر نیروها زیاد شد و ظلمی واقع شد که ما هم آن را قبول نداریم و باید برنامه جدیدی برای نظام پرداخت در حوزه سلامت، اجرا شود.هاشمی گفت: بیمه‌ها نیز باید بتوانند به تعهداتشان به موقع عمل کنند، اعتراض پرستاران در مورد حقوق پایین و دیرکرد پرداخت کارانه‌ها بحق است و باید این نقیصه جبران شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :