موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سوریه

a/128496 :کد

گلایه کمیته تحقیقات حملات شیمیایی سوریه از فشارهای سیاسی خارجی

  شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ — ۰۹:۲۰
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -گلایه کمیته تحقیقات حملات شیمیایی سوریه از فشارهای سیاسی خارجی

کمیته مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی که مسئول مشخص کردن عامل حمله شیمیایی خان شیخون سوریه است، اعلام کرد که برای ارائه گزارش خود در این باره در معرض مداخله‌ها وفشارهای شدیدسیاسی قرار داد.

به گزارش تحلیل ایران،به نقل از روزنامه مستقل رأی الیوم، ادموند مولیت، رئیس کمیته تحقیقات سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در جلسه شورای امنیت گفت: کمیته تحقیقات متأسفانه مجبور است در یک فضای بسیار سیاسی به کار خود بپردازد.طرف‌های مشخصی قصد دارند روی فعالیت کمیته تأثیر بگذارند.متأسفانه ما پیام‌های مستقیم و غیرمستقیمی را از سوی طرف‌هایی دریافت می‌کنیم که می‌خواهند به ما بگویند چگونه باید کارمان را انجام دهیم.


وی افزود: برخی از این پیام‌ها کاملا واضح هستند. این طرف‌ها می‌گویند اگر آنطور که آن‌ها می‌خواهند عمل نکنیم آن‌ها نیز در نهایت با نتیجه کار ما موافقت نخواهند کرد.پیشتر برخی دیپلمات‌ها مدعی شده بودند که روسیه به اعمال فشار شدید بر این کمیته می‌پردازد اما اظهارات این مسئول نشان می‌دهد که مداخله‌ها از سوی غرب صورت می‌گیرد.وی در جلسه شورای امنیت گفت: خواهش می‌کنم بگذارید ما کارمان را انجام دهیم. ما اطمینان می‌دهیم که فعالیت بازپرسانمان بی‌طرف و مستقل و فنی باشد.


کمیته مشترک سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی پیشتر اعلام کرده که از گاز سارین در حمله به استان ادلب استفاده شده است.کشورهای غربی، نظام سوریه را به انجام این حمله متهم می‌کنند هرچند ارتش سوریه این ادعا را تکذیب کرده است.این کمیته اواسط اکتبر گزارش خود را درباره مسئول حمله شیمیایی ادلب اعلام می‌کند.کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در پایان تحقیقاتشان درباره این حمله اعلام کردند: تعداد زیادی در این حمله کشته شدند، آن‌ها در معرض گاز سارین یا ماده دیگری که از گاز ساری تولید می‌شود، قرار گرفته بودند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :