موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/128877 :کد

در کنفرانس خبری مشترک؛

فرانسه خواستار لغو فوری تحریم ها علیه قطر است

  شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ — ۲۰:۳۵
تعداد بازدید : ۲۶۲   
 تحلیل ایران -فرانسه خواستار لغو فوری تحریم ها علیه قطر است

وزیر امور خارجه فرانسه در تلاش برای کاهش تنش بین قطر و چند کشور عربی دیگر، لغو فوری تحریم هایی را خواستار شد که مردم قطر را هدف قرار می دهد.

 به گزارش تحلیل ایران، ژان لودریان در کنفرانس خبری مشترک با شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی همتای قطری خود در دوحه گفت: فرانسه همه طرفهای بحران کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) را به آرامش و گفتگو دعوت می کند.


وی همچنین گفت: منتظر سفر امیر قطر به پاریس هستیم. وی افزود: حمایت خود را از تلاشهای رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا برای حل بحران ابراز می کنیم. بحران خلیج (فارس) ضد منافع همه کشورهاست و به همین خاطر سفر کنونی ام به کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) صورت گرفت.لودریان در ادامه گفت: قطر آماده گفتگوهایی سازنده با همسایگانش است، البته به شرطی که به حاکمیت ملی این کشور لطمه ای وارد نشود. باید راه حلی سریع برای این بحران ایجاد شود و اقداماتی که بر زندگی شهروندان این کشورها تاثیر می گذارند از میان برداشته شوند.

 
مبارزه با تروریسم نیازمند کار جدی و قاطعانه است
وزیر امور خارجه فرانسه با اشاره به آمادگی قطر برای گفتگویی سازنده با کشورهای همسایه عربی، تاکید کرد که مبارزه با تروریسم نیازمند کار جدی و قاطعانه است.ژان لودریان گفت: دوست من شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، به نکات مهمی در مورد روابط دو کشور در زمینه های مختلف مانند دفاع، اقتصاد و فرهنگ اشاره کرد. صبح امروز از کارگاه پژوهشگاه ملی قطر بازدید کردم که بسیار خوب و پر ثمر بود. وی افزود: رئیس جمهور فرانسه چندین تماس تلفنی با امیر قطر داشت و البته ما امیدواریم که به زودی از ایشان در پاریس استقبال کنیم. در این گفتگوهای تلفنی درباره بحران کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) صحبت شد و البته این موضوع برای فرانسه بسیار حائز اهمیت است، زیرا پاریس از وخامت سریع روابط قطر با کشورهای همجوار بسیار نگران است. فرانسه به عنوان دوست با همه این کشورها سخن می گوید تا رسیدن به راه حل را تسهیل کند. فرانسه همه طرفها را به آرامش و گفتگو دعوت می کند. همانطور که وزیر خارجه قطر گفت، فرانسه بر حمایت خود از میانجیگری کویت تاکید دارد و اینجا می خواهم بار دیگر حمایت کامل خود را از این وساطت اعلام کنم.

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه گفت: از زمان آغاز بحران، فرانسه بسیار تلاش کرد تا گفتگوها را با همه طرفها بخصوص قطر دنبال کند. همچنین می خواهم از تلاشهای رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا که اوایل هفته در منطقه بود قدردانی کنم. پیشنهاداتی که وی برای نقشه راه و رسیدن به توافق ارائه کرد، از نظر ما مناسب است. برای کاهش میزان تنشها بین دو طرف بحران، اتخاذ تدابیر اعتمادساز را بسیار مهم می دانیم زیرا این بحران به نفع هیچ طرفی نیست و برعکس، ضد منافع همه کشورهاست و این همان دلیل اصلی سفر کنونی بنده به کشورهای خلیج (فارس) است که از صبح امروز در دوحه آغاز شد.

لودریان در ادامه خاطر نشان کرد: تمامی کسانی که صبح امروز با آنان دیدار کردم به من تاکید کردند که قطر آماده گفتگوهای سازنده با همسایگانش است اما به شرطی که به حاکمیت ملی این کشور لطمه ای وارد نشود و این پیامی بود که از امیر قطر نیز شنیدم. بنابراین باید راه حلی سریع برای این بحران یافت و کشمکشهای موجود از میان برداشته شود. فرانسه همواره بر اتخاذ تدابیری تاکید می کند که اقداماتی را که بر زندگی شهروندان این کشورها تاثیر می گذارد از میان برداشته شود، بویژه خانواده هایی که بیش از یک تابعیت دارند و برخی از اعضای آنان از هم دور شده اند و یا کسانی که از بازگشت به کشورشان یا محل زندگی شان ممانعت شد. 

وزیر خارجه فرانسه در ادامه به تروریسم اشاره کرد و گفت: همانطور که وزیر خارجه قطر گفت، من نیز می خواهم بر ضرورت مبارزه با گروه های تروریستی، بویژه گروه های تروریستی که در فهرست گروه های تروریستی سازمان ملل قرار دارند. این چالش و آفت بزرگی است که با آن روبرو هستیم و همه ما باید با این خطر و تهدید مقابله کنیم. باید با جدیت و اراده کار کنیم و تمام تلاش خود را در این جنگ علیه تروریسم به کار گیریم. شاهد تلاشهای قطر در این زمینه بودیم و همچنین همکاری های فرانسه با قطر در زمنیه مبارزه با تروریسم، بویژه مقابله با حمایت مالی از تروریسم تقویت خواهد شد تا در آینده روابط دو کشور بیش از گذشته تقویت شود.وی در پایان گفت: در دیدارهای امروز درباره موضوعات بسیاری صحبت شد، اما بخش اصلی گفتگوهای امروزمان به اوضاع خلیج (فارس) اختصاص یافت که دلیل اصلی سفرم به منطقه نیز همین است.
 

وزیر خارجه قطر: از حمایت فرانسه استقبال می کنیم

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در کنفرانس خبری مشترک با ژان لودریان همتای فرانسوی خود در دوحه گفت: در گفتگوهای خود، اقدامات و شرایطی را که کشور قطر با آنها روبرو است بررسی کردیم. همچنین از حمایت فرانسه از میانجیگری کویت در بحران کشورهای حوزه خلیج (فارس) استقبال می کنیم.وزیر امور خارجه قطر تاکید کرد که اقدامات کشورهای تحریم کننده قطر باعث ایجاد مشکل در روند مبارزه با تروریسم می شود.


شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در کنفرانس خبری مشترک با ژان ایو لودریان همتای فرانسوی خود در دوحه گفت: سفر امروز وزیر امور خارجه فرانسه به منطقه در شرایط بسیار مهم و حساسی برای کشور قطر صورت گرفته است. این سفر همچنین نشان دهنده استحکام روابط قطر و فرانسه در زمینه های مختلف به ویژه در زمینه های امنیتی، دفاعی، انرژی و همچنین روابط مهم اقتصادی است. در گفتگوهای خود این روابط و راههای بهبود آن را بررسی و بر اهمیت کار و تلاش جدی برای تقویت این روابط در آینده تاکید کردیم. همچنین درباره اقدامات و شرایط اخیر که دوحه با آن روبرو است، به ویژه تدابیر و اقداماتی که کشورهای تحریم کننده اتخاذ کردند تبادل نظر شد. این اقدامات به طور مستقیم همه معاهدات بین المللی و پایه های قانون بین الملل را نقض می کنند.


وزیر امور خارجه قطر افزود: از موضع کشور دوست فرانسه در حمایت از میانجیگری کویت برای رسیدن به راه حلی بر اساس گفتگوی سازنده و احترام متقابل و احترام به حاکمیت کشورها و اصول و مبانی قانون بین الملل استقبال می کنیم. در این دیدار همچنین تاکید کردیم که امروز، هدف مشترک همه کشورها و جامعه جهانی مبارزه با تروریسم و مقابله با حمایت مادی از آن است و اقدامات کنونی (کشورهای تحریم کننده) این تلاشها را با مشکل روبرو می سازد. زیرا مبارزه با تروریسم فعالیتی است که به کار گروهی نیاز دارد و همه کشورها باید در آن مشارکت داشته باشند و مسئولیت آن تنها بر عهده یک کشور نیست. همچنین مبارزه با تروریسم از راه متوسل شدن به تروریسم سیاسی و تروریسم فکری علیه کشورهای دیگر امکان پذیر نیست. به همین سبب به همکاری با جمهوری فرانسه و همه کشورهای برادر و دوست قطر در این زمینه، برای مقابله با این پدیده (تروریسم) خوشبین هستیم. همچنین به نقش فرانسه در حمایت از میانجیگری کویت و حمایت از تلاشهای آمریکا در این زمینه خوشبین هستیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :