موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تولید فولاد

a/129031 :کد

کمیسیون اروپا؛

بررسی اتهام فولادی اروپا به ایران

  ﺳﻪشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ — ۲۰:۲۰
تعداد بازدید : ۲۱۹   
 تحلیل ایران -بررسی اتهام فولادی اروپا به ایران

کمیسیون اروپا صربستان را از میان پنج کشوری که تحت تحقیقات ضد دامپینگ فولاد قرار دارند، حذف کرد. ایران هنوز به همراه روسیه، اوکراین و برزیل تحت بررسی است و رای نهایی ۶ اکتبر اعلام می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران،بر طبق سند مقدماتی ، کمیسیون اروپا صربستان را از پنج کشور تحت تحقیقات آنتی‌دامپینگ ورق فولاد گرم نورد شده (HRC) وارداتی حذف کرد. ۴ کشور دیگر که در این پرونده حضور دارند، ایران، روسیه، اوکراین و برزیل با تعرفه‌های قطعی برای واردات فولاد گرم نورد شده خود به اروپا مواجه خواهند شد.


مهر نوشت: هرچند کمیسیون اروپا در تحقیقات خود اعلام کرده بود که هر ۵ کشور ورق فولاد گرم نورد شده خود را با قیمت‌هایی با شرایط دامپینگ تجارت می‌کردند اما به علت این که حجم واردات این محصول از صربستان قابل چشم‌پوشی بوده است، تصمیم بر این گرفته شده که تحقیقات روی واردات این کشور کنسل شود.واردات HRC صربستان در طول دوره تحقیقات کاهش یافت و در حال حاضر حدود ۱ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهد.به علاوه کمیسیون اروپا متوجه شد که قیمت فولادی که توسط تنها تولیدکننده صربستان- زلزارا اسمدروو که مالک آن شرکت هستیل چین است- تولید می‌شود، با قیمت فولاد چهار کشور دیگر موجود در این پرونده بسیار متفاوت است. قیمت فولاد وارداتی صربستان بسیار بالاتر از متوسط قیمت فروش فولاد وارداتی از کشورهای ایران، روسیه، برزیل و اوکراین است.

کمیسیون اروپا در ۷ جولای سال گذشته تحقیقات انتی‌دامپینگ را بر روی واردات HRC این کشورها آغاز کزد.این تحقیقات پس از این آغاز شد که انجمن فولاد اروپا، یوروفر، در ۲۳ می ۲۰۱۶ شکایتی را از طرف تولیدکنندگان اروپایی ثبت کرد مبنی بر این که واردات HRC از ۵ کشور با شرایط دامپینگ ارائه می‌شوند و باعث آسیب رساندن به صنعت فولاد اروپا شده است.شروع این پرونده با مقاومت‌هایی از طرف توزیع‌کنندگان مستقل اروپایی روبرو شد. کنسرسیومی از شرکت‌های فولاد از ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی در اواسط جولای ۲۰۱۶ تاسیس شد تا رقابت را در فضای بازار اروپا حفظ کنند. این کنسرسیوم توسط اتحادیه تجارت فولاد ایتالیا، آسوفرمت تاسیس شد و شرکت وکالت ون‌بائل و بلیس هم نمایندگی قانونی آن را به عهده گرفت.نتیجه این مخالفت‌ها کمیسیون اروپا در ماه آوریل تصمیم گرفت بر واردات کشورهای تحت بررسی تعرفه مقدماتی‌ وضع نکند.هرچند کمیسیون اروپا طبق برنامه تصمیم قطعی خود در مورد پرونده آنتی‌دامپینگ را در ۶ اکتبر امسال(۱۴مهر ۱۳۹۶) اعلام خواهد کرد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :