موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی دستگاه قضایی

a/12927 :کد

0

اظهارات دادستان درباره حذف اعدام ازمجازات قاچاقچیان موادمخدر

  یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۵:۱۰
تعداد بازدید : ۳۳۱   
 تحلیل ایران -اظهارات دادستان درباره حذف اعدام ازمجازات قاچاقچیان موادمخدر

دادستان کل کشور توضیحاتی را در خصوص موضوع بررسی فیلتر شدن تلگرام و حذف مجازات اعدام از قاچاقچیان مواد مخدر ارائه کرد.

دادستان کل کشور توضیحاتی را در خصوص موضوع بررسی فیلتر شدن تلگرام و حذف مجازات اعدام از قاچاقچیان مواد مخدر ارائه کرد.
حجةالاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در حاشیه نشست منطقه‌ای استان‌های شرق و جنوب شرق کشور با موضوع مواد مخدر اظهار کرد: یک سوال جدی از سازمان‌های بین‌المللی و سازمان بین‌الملل داریم و آن سوال این است که وقتی در جلسه‌ای در رابطه با مواد مخدر، از مسئولان جمهوری اسلامی ایران تقدیر می‌کنند یا زمانی که می‌خواهند مواد مخدر را امحا کنند می‌گویند شما در کار مبارزه با مواد مخدر فعال بودید چرا در قطعنامه‌هایشان نماینده سازمان ملل جمهوری اسلامی ایران را به خاطر برخورد قاطع با قاچاقچیان مواد مخدر محکوم می‌کند؟

دادستان کل کشور افزود: در واقع این برخوردهای مجامع بین‌المللی و سازمان ملل با جمهوری اسلامی ایران در بحث مبارزه با مواد مخدر دارای یک پارادوکس است و مغرب زمین و کشورهای اروپایی به هیچ عنوان نمی‌توانند پاسخگوی این تضاد باشند.
وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خط مقدم مبارزه با مواد مخدر است و با تمام ظرفیت در این عرصه حضور یافته و از ظرفیت تمام نیروهای انسانی خود استفاده کرده است.
رئیسی ادامه داد: اگر جمهوری اسلامی ایران مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر را رها کند قطعا این مواد به کشورهای اروپایی راه می‌یابد و در واقع بسیاری از قاچاقچیان مواد مخدر می‌خواهند ایران را به عنوان یک معبر قرار دهند و مواد مخدر را به کشورهای اروپایی منتقل کنند. اگر جمهوری اسلامی ایران مسیر ترانزیت را رها و سست عمل کند تمام اروپا غرق در مواد مخدر خواهد شد.
دادستان کل کشور افزود: کشورهای غربی به جای حمایت و یک تقدیر واقعی یا حتی یک حرکت صوری در حمایت از اقدامات ایران، ما را در بحث مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر محکوم می‌کنند.البته کاری که جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر انجام می‌دهد به خاطر تقدیر کردن کشورهای غربی نیست بلکه ما یک وظیفه الهی، انسانی، شرعی و قانونی داریم و بر این اساس هرگز در مسیر مبارزه با مواد مخدر سست نخواهیم شد.
رئیسی تأکید کرد: کشورهای غربی بدانند که دچار یک رفتار و نگاه دوگانه در امر مبارزه با مواد مخدر هستند و هرگز نمی‌توانند پاسخگوی ملت‌ها در سطح جهان باشند.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به سازمان‌یافته بودن جرم مواد مخدر در سطح بین‌المللی چه اقدامی صورت گرفته است، گفت: همان‌طور که می‌دانید یکی از اعضای ستاد مبارزه با مواد مخدر وزارت امور خارجه است و در واقع قرار دادن وزارت خارجه به عنوان عضو ستاد به همین دلیل است؛ یعنی علاوه بر بخش‌های انتظامی و قضایی یک بخش دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر نیز وجود دارد.
دادستان کل کشور با بیان اینکه امروز مهمترین معضل ما در کشور بحث مبارزه با مواد مخدر است اظهار کرد: آفاتی مانند طلاق و ثروت‌هایی که در این راستا صورت می‌گیرد و همچنین آثار اجتماعی و تخریبی که از خود به جای می‌گذارد، به دلیل وجود مواد مخدر است و جا دارد در سطح یک معاونت در وزارت امور خارجه، بحث سیستماتیک مبارزه با مواد مخدر فعال شود.
رئیسی ادامه داد: ما امروز قربانی مواد مخدر محسوب می‌شویم زیرا خط مقدم مبارزه با آن هستیم. البته پیگیری‌هایی از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین بخش دیپلماسی وزارت خارجه صورت گرفته اما کافی نیست و ضرورت دارد یک حرکت جدی در خصوص فعال کردن دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر صورت گیرد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر این‌که گفته می‌شود قرار است مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر حذف شود، افزود: مبارزه با مواد مخدر هیچ زمانی از دستور کار ما خارج نخواهد شد و در مجازات‌هایی که در قانون پیش‌بینی شده تجدیدنظر صورت گرفته است بلکه آیین دادرسی کیفری جدید نسبت به روند تأیید این احکام ساز و کار جدیدی را پیش‌بینی کرده است. در ساز و کار قدیم دادستان کل کشور و رئیس دیوان عالی کشور نظر خود را درباره این احکام اعلام می‌کردند اما در سازوکار جدید شعبه دیوان عالی کشور به این موارد رسیدگی می‌کند ولی به هیچ عنوان از مجازات‌هایی که در قانون پیش‌بینی شده است کاسته نمی‌شود و تخفیفی در این مجازات به وجود نمی‌آید.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر این‌که آیا پرونده قضایی در رابطه با مواد مخدر وجود دارد یا خیر، گفت: در سراسر کشور شعبه‌های ویژه‌ای داریم که به پرونده‌های مواد مخدر رسیدگی می‌کند. همچنین پرونده‌های کلانی مطرح و در دست رسیدگی شعبه‌های ما قرار دارد.
رئیسی تأکید کرد: هر چه کارهای اطلاعاتی و امنیتی در این زمینه بیشتر شود سازمان‌ها و شبکه‌های بزرگ مواد مخدر به دست عدالت گرفتار می‌شوند لذا از بخش‌های امنیتی و اطلاعاتی تقاضا داریم که امکانات و ظرفیت خود را بیش از گذشته به کار گیرند زیرا هر چه به سراغ باندهای مواد مخدر برویم در بحث مبارزه با مواد مخدر موفق بوده‌ایم. البته این بدان معنا نیست که خرده‌فروشان را نادیده بگیریم.
دادستان کل کشور در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص تبادل جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست که هم اکنون در بازداشت به سر می‌برد، گفت: قرار نیست که تمام مسائل اسلام و مسلمین را در یک جلسه پاسخ دهیم.
وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم در خصوص این‌که گفته می‌شود قرار است موضوع فیلترینگ تگرام در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه مورد بررسی قرار گیرد، گفت: شورای عالی فضای مجازی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی آغاز به کار کرده و انشاءالله در نخستین جلسه این شورا که تشکیل خواهد شد موضوع مربوط به فضای مجازی و تهدیداتی که از این ناحیه وجود دارد حتماً مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منبع :خبرآنلاین

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :