موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/129333 :کد

اردن و اسرائیل در آستانه قطعی روابط

تحلیل ایران

  دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ — ۱۵:۳۹
تعداد بازدید : ۳۳۳   
 تحلیل ایران -اردن و اسرائیل در آستانه قطعی روابط

روابط دیپلماتیک و امنیتی اردن و اسرائیل بعد از شلیک گلوله در داخل سفارت اسرائیل در امان که یکشنبه شب انجام شد و منجر به کشته شدن یک شهروند اردنی با گلوله ای از داخل سفارت شد، رو به تیرگی گذاشته است.

به گزارش تحلیل ایران، پایتخت اردن حاکی از آن است که در جلسه شورای وزیران اسرائیل که برای بررسی این حادثه تشکیل شده بود، دولت اسرائیل با بازخواست معاون مدیر امنیت سفارت، که عامل شلیک این گلوله بوده و خود در پی زد و خورد با یک کارگر نجار اردنی از ناحیه شکم آسیب دیده را رد کرده و گفته است او  به موجب توافق نامه وین از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است.  


منابع دیپلماتیک انتظار دارند که روابط امان و تل آویو در پی این حادثه به طور کامل از هم بپاشد، روابطی که بعد از معاهده صلح دو طرف به وجود آمده بود. به خصوص که اردنی ها این روزها به شدت از رفتار اسرائیلی ها عصبانی هستند و به دنبال راهی برای برخورد با آنها می گردند.این حادثه با تحولات جاری در مسجد الاقصی که پلیس اسرائیل اقدام به برخورد با نمازگزاران فلسطینی کرده و با معترضان درگیر شده و همچنین اقدام به نصب گیت های الکترونیکی بازرسی کرده هم زمان شده است. بر اساس توافقی که دو طرف در قدیم داشته اند، تامین امنیت اماکن مقدس در بیت المقدس بر عهده حکومت پادشاهی اردن هاشمی است اما اسرائیل به این توافق احترام نمی گذارد.


یک منبع امنیتی اردنی می گوید که یکی از کارکنان سفارت اسرائیل دو نفر از افرادی که در حال جابه جایی اثاث سفارت بودند را اشتباه می گیرد و به سمتشان گلوله ای شلیک می کند که باعث کشته شدن یکی از این دو نفر موسوم به محمد زکریا محمد الجوواده که متولد 1974 بوده است، می شود. همکار او نیز دستگیر می شود که نامش ماهر فارس محمد ابراهیم است. دیروز دوشنبه اعلام شد شهروند اردنی دیگری نیز به دلیل شدت جراحات کشته شده که منابع اردنی گفتند وی پزشکی بوده به اسم بشار حمارنه که صاحب مکان سفارت اسرائیل بوده که به این سفارت خانه اجاره داده بود. سفارت اسرائیل اعلام کرده است که نیروهای امنیتی به اشتباه به سمت او شلیک کرده اند.


وزارت امور خارجه اسرائیل اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم که هم زمان منصب وزارت امور خارجه را نیز بر عهده دارد شخصا با محافظان امنیتی سفارت و عینات شلاین، سفیر اسرائیل در امان تلفنی گفت و گو کرده و به آنها تاکید کرده است که از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند و هیچ کس نمی تواند آنها را بازخواست کند یا به دادگاه ببرد و محاکمه کند.وزارت امور خارجه اسرائیل با صدور بیانیه ای اعلام کرد که شلیک گلوله در ساختمانی جنب سفارت اسرائیل در امان که در اختیار کارکنان سفارت است، رخ داده است. در این حادثه کارکنان با حضور صاحب خانه و دو کارگر اردنی در حال جابه جایی اثاث بودند که یکی از کارگران با نیروهای امنیتی سفارت اسرائیل درگیری فیزیکی پیدا می کند و جراحت خفیفی بر می دارد، اما فرد امنیتی اقدام به دفاع از خود می کند که در پی آن این کارگر کشته می شود و صاحب خانه که در محل بوده زخمی می شود که بعدا گفته شد جان سپرده است. وزارت امور خارجه اسرائیل در ادامه تاکید کرده است که به موجب پیمان وین، محافظان سفارت از مصونیت قضایی برخوردارند و هیچ کس نمی تواند آنها را بازداشت کند.وزارت امور خارجه اسرائیل و سازمان امنیت این رژیم اعلام کرده اند که با دولت اردن در ارتباط دائم هستند و این موضوع را پیگیری می کنند. اما گفته می شود طرف اردنی آن قدر از طرف اسرائیلی عصبانی است که احتمال قطع کامل روابط میان دو طرف وجود دارد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :