موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/129567 :کد

سخنگوی قوه‌قضاییه خبر داد؛

امکان پرداخت تفاضل دیه آتنا و بنیتا از محل بیت‌المال

  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ — ۱۹:۱۰
تعداد بازدید : ۲۵۷   
 تحلیل ایران -امکان پرداخت تفاضل دیه آتنا و بنیتا از محل بیت‌المال

در مواردی که جنایت، نظم عمومی را برهم زند و احساسات عمومی را جریحه‌دار کند و مصلحت در اجرای قصاص باشد وخواهان تمکن نداشته باشد،با درخواست دادستان وتایید رییس قوه‌قضاییه تفاضل ازبیت‌المال پرداخت می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران،حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برخی افراد کماکان به شورای نگهبان هجمه دارند و اعضای شورای نگهبان را به قانون‌شکنی در ماجرای فتنه 88 متهم کردند گفت : در قانون مطبوعات این مسئله برای رسانه‌ها پیش بینی شده است. چنانچه کسی توهین و افترا به مقامات داشته باشد، می‌توان ورود کرد. امروز افرادی علیه نهادهایی که موثر هستند، سعی می‌کنند تخریب داشته باشند. خوشبختانه این نهادها نیز تحت تاثیر این فضاسازی‌ها قرار نگرفتند و نمی‌گیرند.


سخنگوی قوه‌قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون گفت: پرونده مسیر خود را طی می‌کند و مانند سایر پرونده‌ها در مرحله تحقیقات است. تحقیقات به صدور قرار رسید. زمانی می‌توان قرار صادر کرد که توجه اتهام با قراین و شواهد و دلایل وجود داشته باشد. به این مرحله که رسید قرار صادر شد. قرار را که تامین کردند، از زندان آزاد شد و رسیدگی ادامه دارد و پس از تکمیل، نهایتا بازپرس اظهارنظر می‌کند.وی در پاسخ به این سؤال که قتل بنیتا شبه‌عمد است یا عمد افزود: در اینکه چه چیزی ثابت می شود قاضی و بازپرس باید اظهارنظر کنند. در مورد تفاضل دیه نیز ماده 428 قانون مجازات اسلامی، تعیین تکلیف کرده است. در این ماده آمده که در مواردی که جنایت نظم و امنیت عمومی را برهم زند یا احساسات عمومی را جریحه‌دار کند مثل این مورد یا برخی موارد مشابه مثل قتل آتنا و مصلحت در اجرای قصاص باشد و خواهان تمکن تفاضل را نداشته باشد، با درخواست دادستان و تایید رییس قوه قضاییه، مقدار مذکور از محل بیت المال پرداخت می شود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :