موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/12971 :کد

0

مجارستان سفیر اتریش را فراخواند

  یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۷:۱۳
تعداد بازدید : ۱۹۸   
 تحلیل ایران -مجارستان سفیر اتریش را فراخواند

'پتر سیارتو' (Peter Szijjarto) وزیر امور خارجه مجارستان در پی انتقاد صدر اعظم اتریش به عملکرد بوداپست در قبال پناهجویان، سفیر این کشور را فراخواند.

'پتر سیارتو' (Peter Szijjarto) وزیر امور خارجه مجارستان در پی انتقاد صدر اعظم اتریش به عملکرد بوداپست در قبال پناهجویان، سفیر این کشور را فراخواند.
موج بزرگ و بی سابقه مهاجرت به اروپا و رویکرد متفاوت کشورهای اتحادیه اروپا در قبال این پدیده به تنش های سیاسی میان کشورها دامن زده است.
در هفته های گذشته این دومین بار است که سیارتو با احضار سفیر و کاردار یک کشور اروپایی به انتقاداتی که در مورد نحوه برخورد با پناهجویان در کشورش می شود، واکنش نشان می دهد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه مجارستان به خبرگزاری رسمی کشورش (MTI) گفت: اظهارات صدر اعظم اتریش شایسته یک مقام اروپایی در قرن بیست و یکم نیست.
وی این اظهارنظرهای 'غیرمسوولانه' را عامل دشواری اجرای راه حل مشترک برای حل و فصل بحران مهاجرت دانست.
'ورنر فیمن' صدر اعظم اتریش با انتقاد شدید به عملکرد 'ویکتور اوربان' نخست وزیر مجارستان، رفتار مسوولان آن کشور را که انبوه مهاجران با تعداد محدودی قطار به مناطق دور دست می فرستند، زنده کننده خاطره تاریکترین دوران اروپا (دوران نازی ها) دانسته است.
پیشتر 'لوران فابیوس' وزیر امور خارجه فرانسه نصب حصار سیم خاردار در مرزهای مجارستان با صربستان را به منظور جلوگیری از ورود مهاجران و پناهجویان، مغایر با 'ارزشهای مشترک اروپایی' خوانده بود.
سیارتو در واکنش به این اظهارات، کاردار فرانسه در کشورش را احضار و اعلام کرد: به جای قضاوت های شوکه کننده و بی اساس باید برای یافتن راه حل مشترکی برای اروپا (در قبال هجوم پناهجویان) متمرکز شد.
به گزارش تحلیل ایران ،دولت راستگرای مجارستان به دلیل اقدامات اخیر خود در قبال پناهجویان از جمله نصب موانع مفتولی و سیم خاردار در سراسر 175 کیلومتر مرز مشترک با صربستان و نیز آغاز احداث دیوار چهار متری در این مرز، بازداشت بیش از سه هزار پناهجو و تصویب قانونی برای زندانی کردن مهاجران، با انتقاد شدید شرکای اروپایی خود روبرو شده است.
اوربان نخست وزیر مجارستان در گفت و گو با روزنامه 'بیلد' آلمان، مدعی شد که مهاجران نه از بیم جان و نه در پی امنیت، که برای برخورداری از زندگی بهتر به اروپا مهاجرت می کنند.
این مقام مجار که از فعالان مخالف مهاجرت به اروپاست و به دلیل ایجاد فضای ملتهب و پرتنش برای مهاجران مورد انتقاد ناظران حقوق بشر قرار گرفته، همچنین طرحی را برای کمک سه میلیارد یورویی را به سه کشور پذیرنده آوارگان سوری ارائه کرده است.
تاکنون بیشتر آوارگان سوری به سه کشور ترکیه، لبنان و اردن پناه برده اند و این سه کشور نزدیک به چهار میلیون پناهجو را پذیرفته اند.
این در حالیست که این روند در ماه های اخیر تغییر کرده و مهاجران راه پرمخاطره رسیدن به اروپا را برای مهاجرت انتخاب می کنند.
مجارستان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که با هجوم بی سابقه مهاجران مواجه شده است.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :