موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی-مذهبی

a/129731 :کد

این رسم زیارت نیست!

  چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ — ۱۲:۴۷
تعداد بازدید : ۱۵۱   
 تحلیل ایران -این رسم زیارت نیست!

شلوغی و ازدحام بخشی از خاطرات زیارت ضریح حرم شده است، این شلوغی و ازدحام برخی از زائران را باوجود اینکه کیلومترها مسافت را پیمودند از زیارت منصرف می‌کند.

به گزارش تحلیل ایران،شلوغی و ازدحام بخشی از خاطرات زیارت ضریح حرم شده است، این شلوغی و ازدحام برخی از زائران را باوجود اینکه کیلومترها مسافت را پیمودند از زیارت منصرف می‌کند، عده‌ای از زائران به دلیل داشتن مشکلات و بیماری‌های قلبی به زیارت ضریح نائل نمی‌شود و عده‌ای نیز زیارت همراه با هل دادن و آزار دیگران را نمی‌پسندند.عمده این مشکل به فرهنگ و آداب زیارت برمی‌گردد، با این حال این مضجع شریف میزبان میلیون‌ها زائر خارجی است و این وضعیت صورت زیبایی از آداب زیارت در کشورمان ندارد.

تاکنون طرح‌هایی برای زیارت ضریح اجرا شده است که یکی از آنها طرح نوبتی زیارت بود، اما به دلیل طولانی بودن صف‌های آن این طرح متوقف شد و هم‌اکنون تنها دو ردیف نرده در دو طرف ضریح برای بازگشت زائران قرار دارد.

امیر خندان، زائر خوزستانی حرم رضوی  اظهار کرد: باتوجه به ازدحام جمعیت مسیر دسترسی به ضریح برای زائران سخت است و ما زائرانی که از راه دور 20 تا 30 ساعت و صدها کیلومتر را پیمودیم تا به زیارت امام رضا(ع) مشرف شویم برایمان دشوار است که این همه مسافت را طی کنیم، اما موفق به زیارت ضریح از نزدیک نشوید.این زائر بارگاه رضوی پیشنهاد کرد که باید یک مسیر برای شهرستانی‌ها ایجاد شود زیرا من تصور می‌کنم بسیاری از زائرانی که در اطراف ضریح هستند مشهدی و یا خراسانی‌ هستند.
 
صدیقه سادات فتاحی زائر یزدی گفت: با توجه به شلوغی اطراف ضریح اصلا تمایلی به حضور در نزدیک ضریح ندارم و معتقدم زیارت تنها حضور در اطراف ضریح نیست. برای اینکه توانایی حضور از نزدیک را ندارم معمولا منتظر می‌شوم زمان‌هایی که خادمان بخواهند روضه منوره را شست‌وشو دهند به حرم بیایم تا بتوانم زیارت کنم، اما در حال حاضر طرح زیارت نوبتی زیارت را بهترین راهکار می‌دانم.
 
فاطمه اسلامی طباطبایی، زائری که سیستان و بلوچستان به زیارت حرم امام رضا(ع) آمده بود، خاطرنشان کرد: هیچ نظم و انضباطی در اطراف ضریح وجود ندارد و باتوجه به اینکه حرم در هر ساعت از شبانه‌روز شلوغ است امکان زیارت برای ما فراهم نمی‌شود و من معتقدم زائران نباید به هر قیمتی خودشان را به نزدیک ضریح با هل دادن سایر زائران برسانند، زیرا زیارت از راه دور هم قبول است.
 
سیدخلیل منبتی، معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: فضای اطراف ضریح با معماری که دارد جزو آثار و میراث فرهنگی به شمار می‌آید و ما به هیچ عنوان اجازه دست زدن به این مکان یا ایجاد هرگونه تغییری را نداریم.وی در خصوص شلوغی اطراف ضریح گفت: این وضعیت مقداری به فرهنگ مردم نیز باز می‌گردد، اگر زائران بتوانند در مدت زمان کوتاهی زیارت کنند و بازگردند شلوغی این چنینی به وجود نمی‌آید، در اجرای طرح نوبتی ضریح تعداد نرده‌ها را تا 6 ردیف هم افزایش دادیم اما آنقدر فشار جمعیت زیاد بود که نگران وقوع اتفاقی شدیم و اکنون به دو ردیف آن را محدود کردیم.
 
معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی عنوان کرد: ما یک میلیون متر مربع فضای زیارتی در حرم رضوی داریم و همه زائران تنها نباید زیارت را محدود به اطراف ضریح بدانند، در واقع هر جایی مکانیزم خاص خودش را دارد و حتی اگر ضریح دو برابر هم شود و این فرهنگ بر مردم مستولی باشد باز هم  وضعیت همین خواهد بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :