موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/129767 :کد

یمن، فاجعه در سکوت

تحلیل ایران

  پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ — ۰۱:۲۱
تعداد بازدید : ۴۱۵   
 تحلیل ایران -یمن، فاجعه در سکوت

نهادهای حقوق بشری و افکار عمومی دولت کانادا را مورد انتقاد قرار داده‌اند که جنگ افزارهای ارسالی این کشور به عربستان در مقیاس وسیعی در سرکوب شیعیان و شهروندان العوامیه مورد استفاده قرار گرفته است.

 به گزارش تحلیل ایران،افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری از دولت کانادا خواسته‌اند در فروش تسلیحات و جنگ افزارهای جدید به عربستان تجدیدنظر کند. سال گذشته عربستان 12 میلیارد دلار از کانادا سلاح خریداری کرد.


کانادا تنها کشور تامین‌کننده و فروشنده سلاح به عربستان نیست بلکه در مقیاسه با آمریکا، انگلیس، فرانسه و حتی اسرائیل در رده‌های بعدی قرار می‌گیرد. عربستان در سرکوب شیعیان و شهروندان العوامیه، یک جنگ تمام عیار یکطرفه به راه انداخته و از مهمات جنگی و سلاح‌های پیشرفته خریداری شده از این کشورها در انهدام خانه‌ها و حملات کور علیه شهروندان استفاده می‌کند.شدت و دامنه عملیات جنگی عربستان در منطقه شمال شرق این کشور به حدی است که اگر ابعاد آن به درستی و به طور کامل در مقیاس جهانی منعکس شود، به زودی همه کشورها و حتی تامین کنندگان جنگ افزارهای ریاض، اعلام برائت کرده و خواستار توقف عملیات جنگی خواهد شد. اما چرا دنیا در این زمینه ساکت است؟ پاسخ این سئوال روشن است. عربستان با ایجاد یک منطقه بسته نظامی و برقراری سانسور خبری مانع از انعکاس حوادث تلخ و تاسف بار العوامیه در سطح منطقه‌ای و جهانی شده است. علاوه بر این، حتی آن دسته از اخبار و گزارش‌هائی که به بیرون درز کرده، نیز واکنش چندانی را به همراه نداشته است.

چرا که آمریکای ترامپ و متحدانش سعی دارند دست ریاض را در سرکوب‌ها و عملیات نظامی باز بگذارند تا بلکه نظر مساعد ریاض برای همکاری‌های اقتصادی- نفتی و نظامی را بیش از گذشته جلب کنند.اوضاع در یمن به مراتب وخیم‌تر است. وقتی عربستان به شهروندان خود رحم نمی‌کند و در سرکوب آنها سنگ تمام گذاشته، انتظار نرمش و انعطاف در عملیات نظامی برون مرزی، بسیار غیرواقعی تلقی می‌شود. جنگ و خون‌ریزی علیه مردم مظلوم یمن به نظر می‌رسد که تمامی ندارد و حتی به مراحل بغرنجی رسیده است. از یکطرف حدود 20 میلیون نفر در معرض قحطی قرار دارند و 6.5 میلیون نفر آنان از شدت بی‌غذائی در معرض مرگ تدریجی قرار گرفته‌اند. عربستان با تشدید محاصره زمینی، دریائی و هوائی یمن، عملاً این کشور را در شرایط زجردهنده‌ای قرار داده و بیم آن می‌رود که ابعاد تلفات انسانی روز به روز بیشتر و گسترده‌تر شود. با ادامه محاصره مرزهای یمن، امکان امدادرسانی برای مبتلایان به وبا تقریباً به صفر رسییده و آمار قربانیان به بیش از 2 هزار نفر رسیده است. علاوه بر این، طیف وسیعی از مبتلایان به وبا، در صورت عدم دریافت کمک‌های داروئی، در فهرست قربانیان حتمی قرار می‌گیرند.

وضعیت نابسامان یمن به قدری رقت بار شده که حتی متحدان و حامیان عربستان خواستار پایان دادن به وضعیت موجود هستند لکن آمریکای ترامپ اصرار دارد ریاض در جنگ یمن پیروز شود و به همین دلیل دست عربستان برای اقدامات نظامی سنگین‌تر و تشدید محاصره یمن را کاملاً باز گذاشته است. این پدیده به وضعیت دردناکی منجر شده که هیچگونه چشم انداز روشنی برای توقف جنگ و حتی برقراری آتس بس موقت هم وجود ندارد.آل سعود حتی حرمت ماه‌های حرام را هم در توقف جنگ و خونریزی در یمن رعایت نمی‌کند. علاوه بر این، سازمان ملل و نماینده ویژه‌اش نیز عملاً به تکرار اقدام جدی و موثری که متناسب با ابعاد فاجعه باشد، مطرح نکرده‌اند و صرفاً به تکرار مواضع کلیشه‌ای اکتفا کرده‌اند.اگرچه تلاش‌های محدودی برای کمک رسانی به مردم مظلوم یمن توسط سازمان ملل و برخی زیرمجموعه‌های سازمان ملل صورت گرفته، ولی به علت وخامت اوضاع و ناامنی ناشی از حملات هوائی و توپخانه‌ای علیه یمن، همان تلاش‌های محدود نیز متوقف گردیده است. از جمله قرار بود که سازمان بهداشت جهانی برای واکسیناسیون مرم مظلوم یمن در برابر وبا اقدام کند ولی بعداً به علت ناامنی ناشی از حملات عربستان، همین اقدامات محدود نیز به حال تعلیق در آمد.

مقامات ریاض قاعدتاً با بررسی نتایج ناشی از جنگ فرسایشی علیه یمن بهتر می‌توانند به جمع بندی روشنی در قبال این عملیات دست یابند و به این نکته توجه خاص داشته باشند که به جز ایجاد خشم و نفرت در پشت مرزهای طولانی و مشترک با یمن، دستاورد دیگری از این حملات و عملیات نظامی عایدشان نشده است. بعلاوه با استمرار این جنگ، کوچکترین احتمال و نشانه‌ای از موفقیت عربستان به ذهن خطور نمی‌کند. این بدان معنی است که ریاض و متحدانش باید برای خروج از این باتلاق تصمیم روشنی بگیرند و قبل از آنکه خیلی دیر شده باشد، عملیات نظامی در یمن را برای همیشه متوقف کنند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :