موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/12982 :کد

0

ترکیه در معرض خطر انجماد سیاسی قرار دارد

  یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۸:۰۶
تعداد بازدید : ۱۸۷   
 تحلیل ایران -ترکیه در معرض خطر انجماد سیاسی قرار دارد

یک کارشناس آلمانی ترکیه را در معرض تهدید وضعیت انجماد سیاسی در سایه دولت تک‌حزبی اردوغان ارزیابی کرده وضعیت اختلافات آنکارا با کردها را بسیار حاد و بحرانی و روند دموکراسی در این کشور را بد دانست.

یک کارشناس آلمانی ترکیه را در معرض تهدید وضعیت انجماد سیاسی در سایه دولت تک‌حزبی اردوغان ارزیابی کرده وضعیت اختلافات آنکارا با کردها را بسیار حاد و بحرانی و روند دموکراسی در این کشور را بد دانست.
به گزارش تحلیل ایران، "گونتر سویفرت"، از کارشناسان مسائل ترکیه مؤسسه علم و سیاست برلین در گفتگو با روزنامه سوئیسی "تاگس آنسایگر" در پاسخ به این پرسش که خطر وقوع درگیری‌های داخلی در ترکیه تا چه‌اندازه است، گفت: خطر درگیری‌های داخلی‌ای که تمام این کشور را در بر گیرد من نمی‌بینم. دولت مانند سابق می‌تواند در بخش‌های مهم ترکیه نظم و آرامش را تأمین کند. این مسئله اما لزوماً در بخشهای کردنشین ترکیه صدق نمی‌کند. با توجه به این مسئله که در این مناطق همچنین گروه‌های اسلامی هم وجود دارند من پتانسیل‌های درگیری هنگفتی در این مناطق می‌بینم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا درگیری‌ها با کردها می‌تواند غیر قابل کنترل شود، گفت: وضعیت بسیار حاد و بحرانی است. در غرب ترکیه کردهای زیادی زندگی می‌کنند و این اختلافات می‌تواند به شهرهای بزرگ سرایت کند. این مسئله که کردهای موسوم به پ‌ک‌ک به غیرنظامیان حمله می‌کنند به‌اعتقاد من صحت ندارد. پ‌ک‌ک در طولانی‌مدت این استراتژی را دنبال می‌کند که به یک نیروی به رسمیت شناخته شده در منطقه و شریک غرب تبدیل شود.
این کارشناس آلمانی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: اگر ترکیه به‌صورت قدرتمندانه‌تر در مبارزه علیه داعش وارد شود این خطر ایجاد می‌شود که حملات تروریستی در این کشور شکل گیرد.
وی در ادامه ابراز کرد: اگر درگیری‌ها در ترکیه از کنترل خارج شود ما باید انتظار هجوم پناهندگان کرد از ترکیه به اروپا را داشته باشیم.
سویفرت همچنین گفت: امروز ترکیه معیارهای سیاسی برای شروع مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا را برآورده نمی‌کند.
وی وضعیت دموکراسی و روند آن در ترکیه را بد ارزیابی کرده گفت: حزب عدالت و توسعه همه تلاش خود را می‌کند تا بعد از انتخابات اول نوامبر بار دیگر بتواند به‌تنهایی بر ترکیه حکومت کند. در سالهای اخیر حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی در ترکیه محدود شده و قوه قضائیه به‌طور فزاینده‌ای تحت کنترل دولت درآمده است و شرایط فاجعه‌باری در زمینه آزادی مطبوعات در این کشور حاکم است. اگر حزب دولتی اردوغان موفق شود در انتخابات اکثریت مطلق را به دست آورد من برای چهار تا پنج سال آینده یک انجماد سیاسی را در این کشور پیش‌بینی می‌کنم.

منبع : تسنیم

                               

ترکیه     خطر     سیاسی     پ ک ک     درگیری    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :