موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/13050 :کد

0

دخالت علنی؛ سیاست جدید دولت های عرب منطقه علیه عراق

  یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۲:۰۶
تعداد بازدید : ۱۲۳   
 تحلیل ایران -دخالت علنی؛ سیاست جدید دولت های عرب منطقه علیه عراق

منابع در بغداد می گویند، عربستان و امارات، به دنبال اقدام هفته گذشته قطر جهت برگزاری نشستی با حضور مخالفان حکومت عراق، در صدد برگزاری یک نشست برای عراقی ها با عنوان 'آشتی ملی' هستند...

یک منبع مطلع در این خصوص به خبرگزاری عراقی المعلومه گفته که دولت های سعودی و امارات برای این منظور با علی حاتم السلیمان یکی از روسای عشایر دلیم و زیدان الجابری و انوار الحمدانی در حال همکاری و هماهنگی هستند.
گفته شده ، افراد یاد شده قرار است، برای این کنفرانس که برگزاری آن تا پایان سال میلادی جاری پیش بینی شده ، فهرستی از شخصیت ها و افراد شرکت کننده در این کنفرانس را تهیه کنند.
نشست های اولیه آنگونه که منابع العملومه گفته اند، در کشور اردن و در منزل عامر العیساوی یک دیپلمات ارشد عراق در سفارت این کشور در امان برگزار شده است. عامر برادر رافع العیساوی وزیر دارایی سابق عراق است که به جرم همکاری با گروه های تروریستی محکوم شده و اکنون متواری است.
قرار است در فهرست افراد دعوت شده به این کنفرانس ، نام شخصیت ها و رهبران احزاب شیعه و برخی فعالان و مدیران رسانه ای عراق نیز گنجانده شود.
انوار الحمدانی در همین چارچوب تماس هایش را با شخصیت های سیاسی داخل برقرار کرده و گفته شده ، وی در این تماس ها اهداف این کنفرانس را که آشتی ملی بر آن نام نهاده اند، تشریح کرده است.
کشورهای حوزه خلیج فارس که از سال ها پیش از سوی دولت های عراق و سوریه متهم به دخالت در امور داخلی شان و نیز حمایت از گروه های تروریستی بوده اند، طی یک سال گذشته بارها اقدام به برگزاری نشست هایی برای احزاب و گروه های عراقی کرده اند که عمدتا با حضور شخصیت های طرفدار رژیم بعثی سابق عراق و نیز افراد همکار با گروه های تروریستی همراه بوده است.
در نشست سال گذشته در اردن و نشست دو هفته پیش در دوحه قطر ، شخصیت هایی مانند رهبر هیات علمای مسلمین اهل سنت عراق، طارق الهاشمی معاون سابق رییس جمهور که متهم به تروریسم و محکوم به اعدام است و نیز رافع العیساوی وزیر دارایی سابق و متهم به اقدامات تروریستی حضور داشته اند.
همچنین فرماندهان و رهبران ارتش صدام و حزب بعث نیز از جمله شرکت کنندگان در این کنفرانس ها هستند.
کنفرانس دوحه در دو هفته پیش که با درگیری های لفظی میان برخی از حاضران از جمله هیات علما و سران عشایر همراه شده بود، منجر به یک جنجال سیاسی بزرگ در عراق شد.
دولت عراق پیشتر از همه شخصیت های سیاسی این کشور خواسته بود که از شرکت در آن خودداری کنند و رسما اعلام کرد آن را به رسمیت نمی شناسد. با این حال گفته شد که 40 تن از شخصیت ها و نمایندگان پارلمان به این کنفرانس رفتند و اسامی تعدادی از آن نیز رسانه ای شد.
از جمله مواردی که به این جنجال دامن زد، سفر همزمان سلیم الجبوری رییس پارلمان عراق به قطر بود که تعدادی از نمایندگان را بر آن داشت تا اقدام به جمع آوری امضاهایی برای برکناری وی از پست ریاست پارلمان کنند.
گفته می شود که حیدرالعبادی نخست وزیر و فواد معصوم رییس جمهوری ، به سلیم الجبوری ، پیش از سفرش به دوحه توصیه کرده بودند که در این کنفرانس شرکت نکند.
اکنون درحالی موضوع کنفرانس بعدی در ریاض مطرح شده که جنجال بر سر کنفرانس دوحه هنوز جریان دارد.

منبع:ایرنا

                               

سیاست     عراق     جرم     تروریست     سوریه    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :