موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/13079 :کد

0

تجربه مذاکرات هسته‌ای الگویی برای کشورهاست

  دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۰:۰۶
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -تجربه مذاکرات هسته‌ای الگویی برای کشورهاست

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: تجربه مذاکرات هسته ای، الگویی برای همه کشورهاست تا با جایگزین کردن رویکردهای سیاسی به جای تنازع و خشونت، مسیر کاهش تهدیدها و احترام به حقوق قانونی کشورهای مستقل را...

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: تجربه مذاکرات هسته ای، الگویی برای همه کشورهاست تا با جایگزین کردن رویکردهای سیاسی به جای تنازع و خشونت، مسیر کاهش تهدیدها و احترام به حقوق قانونی کشورهای مستقل را برگزینند.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی شمخانی در دیدار عصر امروز -یکشنبه- با مائورا ویرا وزیر امور خارجه برزیل اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری های همه جانبه با کشورهایی که در طول اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران با غرب همکاری نکردند اولویت ویژه ای قایل است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به رایزنی و همکاری های نزدیک ایران با دوستان خود برای حل و فصل مسائل مهم جهانی به ویژه بازگشت آرامش و ثبات به کشورهای سوریه، عراق و یمن و تحقق خواست و اراده مردم برای تعیین سرنوشت خود تاکید کرد: متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت تاثیر فشار قدرت های بزرگ از رویکرد واحدی در قبال دفاع از صلح و امنیت جهانی پیروی نمی کند.

وی با اشاره به افزایش تهدید تروریسم به عنوان معظلی جهانی که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند افزود: مقابله موثر با فتنه ترویسم افراطی مستلزم همکاری موثر و صادقانه بین المللی و خودداری قدرت ها در بهره گیری ابزاری از تروریسم برای تحمیل اراده خود به کشورهای مستقل است.
شمخانی با قدردانی از مواضع مستقل برزیل در سازمان ملل متحد و ایفای نقش سازنده این کشور در پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران، فراهم بودن مجموعه زمینه ها برای توسعه روابط میان دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: رفتار انسانی و حسن نیت برزیل در اعلام آمادگی برای پذیری پناهجویان قابل تقدیر و نشان دهنده رویکرد انسانی این کشور است.

وی در ادامه گفت: در شرایطی که نیاز به وحدت رویه و هماهنگی میان کشورها برای مواجهه با تهدید فوری داعش و جبهه النصره بیش از گذشته احساس می شود، برخی کشورها با راه اندازی جنگ های بی حاصل و تخریب سرمایه های انسانی و کشتار بی دلیل مردم از جمله در یمن تنها به تقویت تروریست ها کمک می کنند.

مائورا ویرا وزیر امور خارجه برزیل نیز در این دیدار از رویکرد سازنده و قابل ستایش ایران در گفت‌وگوهای هسته ای تقدیر کرد و اظهار داشت: در شرایط جدید مناسبات اقتصادی، فنی و صنعتی دو کشور می تواند با شتابی فزاینده فضای نوینی را بر روابط تاریخی ایران و برزیل حاکم نماید.

وزیر امور خارجه برزیل با اشاره به حضور چهار میلیون نفر از اتباع سوریه در این کشور، روند تحولات جاری در این عرصه را در ردیف اولویت های دولت برزیل عنوان کرد و افزود: معتقدیم که اقدام نظامی تنها به پیچیده تر شدن بحران منجر خواهد شد و تنها اتخاذ راهکارهای سیاسی بر اساس خواست و اراده مردم این کشور می تواند به بحران سوریه خاتمه دهد.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت های گسترده همکاری میان دو کشور در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای آمادگی برزیل برای آغاز گفت‌وگوهای کارشناسی در این زمینه را اعلام کرد.

منبع:تسنیم

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :