موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت وگاز

a/131084 :کد

به نقل از رویترز؛

افزایش قیمت نفت با انتظار برای کاهش موجودی نفت آمریکا

  پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ — ۱۲:۳۶
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -افزایش قیمت نفت با انتظار برای کاهش موجودی نفت آمریکا

روز چهارشنبه قیمت نفت افزایش یافت. علت این امر انتظار تحلیل گران برای کاهش موجودی نفت آمریکا برای ششمین هفته متوالی بوده است.

به گزارش تحلیل ایران،روز چهارشنبه قیمت نفت افزایش یافت. علت این امر انتظار تحلیل گران برای کاهش موجودی نفت آمریکا برای ششمین هفته متوالی بوده است، هرچند که افزایش قیمت امروز به دلیل تردید هایی که در مورد پایبندی برخی اعضای اوپک به قرارداد کاهش تولید وجود دارد، محدود بود و نتوانست آن طور که باید قیمت را تغییر دهد. افزایش تولید برخی از کشور ها موجب نگرانی تجار درباره تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار شده است.

 
امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۲۱ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۳۵ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۹.۳۷ دلار صورت گرفت.در روز سه شنبه، پیش از اعلام آمار های رسمی در آخرین ساعات روز چهارشنبه، آمارهای موسسه نفت آمریکا نشان داد که موجودی نفت این کشور بیش از انتظارات و برابر با ۷.۸ میلیون بشکه در هفته کاهش داشته است، این در حالی ست که طبق آمارهای این موسسه موجودی بنزین آمریکا به طور غیر منتظره ای افزایش یافته است.امروز تمام نگاه ها خیره به اعلام آمار رسمی از سوی دولت آمریکا می باشد تا به صدق یا کذب آمار های موسسه نفت آمریکا پی ببریم. تحلیلگران پیش بینی کرده اند که در هفته گذشته موجودی نفت آمریکا ۲.۷ میلیون بشکه و موجودی بنزین این کشور ۱.۵ میلیون بشکه کاهش داشته است.
 
کاهش موجودی بنزین آمریکا موجب می شود که بازار از وضعیت نامتعادل عرضه و تقاضا بیرون آید ، تلاش های اوپک برای پایان بخشیدن به اشباع بازار که سه سال است موجب کاهش قیمت ها شده، به ثمر نشیند.مقامات اوپکی و غیر اوپکی، دو روز گذشته در ابوظبی نشست داشته اند تا در مورد چگونگی افزایش پایبندی اعضا به توافق کاهش تولید با یکدیگر بحث و تبادل نظر کنند.پس از این جلسات در بیانیه ای که آماده شده بود، آمده است که پایبندی به توافق افزایش خواهد یافت، اما جزئیات زیادی در این رابطه ذکر نشده بود.روز سه شنبه یکی از منابع مطلع از موضوع به خبرگزاری روبترز گفته است که شرکت نفت عربی آرامکو، توزیع جهانی نفت خود به مشتریانش را در ماه سپتامبر روزانه حداقل ۵۲۰ هزار بشکه کاهش خواهد داد.
 
این کاهش عرضه از سوی عربستان سعودی همسو با تلاش اوپک برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار نفت صورت می گیرد. چند سالی است که قیمت نفت به خاطر عرضه بیش از حد و اشباع بازار کاهش شدیدی یافته است و نسبت به قیمت اواسط سال ۲۰۱۴ به نصف تقلیل یافته.اول هانسن، رئیس استراتژی کالای ساکسو بانک دانمارک به رویترز گفته است که « که افزایش قیمت ها در روز های اخیر برآمده از ثابت ماند تعداد دکل های نفتی آمریکا، کاهش موجودی آمریکا و همچمین کاهش صادرات عربستان بوده است.»هفته گذشته قیمت نفت به بالاترین حد خود از ماه می رسید. از تاریخ ۲۵ می تا کنون که اوپک و برخی از کشور های غیر عضو  توافق کردند تولید خود را برای ۹ ماه دیگر کاهش دهند، قیمت هردو شاخص نفتی برنت و وست تگزاس اینترمدیت به شدت کاهش یافت.در تاریخ ۲۵ می  سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تا قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهند.
 
شک به توانایی اوپک در افزایش قیمت ها از زمانی بیشتر شد که آمار های ماه جولای نشان از افزایش تولید و صادرات تولید کنندگان عضو این سازمان و رسیدن به رکوردی تازه در سال ۲۰۱۷ داشت.در این میان علی رغم کاهش سرعت حفاری آمریکا، تولید نفت در این کشور افزایش داشته است. طبق گزارش بیکر هیوز، در هفته منتهی به ۲۸ جولای تولید آمریکا به ۹.۴۳ میلیون بشکه در روز رسیده که این بالاترین میزان ثبت شده از ماه آگوست سال ۲۰۱۵ می باشد.با این حال تحلیلگران هنوز بر این عقیده اند که بیانیه ای قوی از جانب اوپک می تواند به بالارفتن قیمت ها کمک کند.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :